با کمترین کوشش بهترین پوست را داشته باشید

به گزارش جعبه مهر، این روزها که دسترسی به هر مقاله و مطلبی از طریق اینترنت و شبکه های مجازی راحت تر گردیده است، همه ما اطلاعات مفیدی در مورد مراقبت بهینه از پوست صورت خود به دست آورده ایم. ولی برخی از روش هایی که بر پایه علم باشند، قطعاً نتیجه بهتری بر جای می گذارند. البته بدون توجه به تبلیغات تجاری برای فروش بیشتر محصولات، باید صراحتاً گفت که همیشه هم الزامی برای خرید و استفاده از این محصولات متنوع وجود ندارد. می توانید به سادگی و بدون انجام مراقبت های چندین مرحله ای در طول روز، زمان بیشتری را برای دیگر فعالیت های روزانه و هفتگی خود اختصاص دهید.

با کمترین کوشش بهترین پوست را داشته باشید

مراقبت های روزانه پوست

  • هر شب پوست خود را تمیز کنید

صبح که از خواب بیدار می شوید، می توانید صورت خود را تنها با آب و یا یک دستمال پاک نماینده صورت تمیز کنید. ولی در هنگام شب، زمانی که به منزل باز می گشت و یا قبل از خواب باید لوازم آرایش باقی مانده روی صورت، کرم ضد آفتاب، آلودگی، چربی و باکتری هایی که درون منافذ پوستتان باقی مانده اند را پاک کنید. با استفاده از تونر و محلول های پاک نماینده صورت می توانید هر گونه چربی، آلودگی، ذرات و مواد اضافی روی پوست را از درون منافذ بیرون بکشید و همچنین آن را رطوبت رسانی کنید. اگر از پاک نماینده های بر پایه چربی بهره ببرید، لوازم آرایش و کرم ضد آفتاب هم تمیز می شوند. بر اساس نوع و حساسیت پوستتان محصول مناسب خودتان را پیدا کنید.

  • کرم ضد آفتاب بزنید

حتماً بارها در مورد مضرات نور خورشید و اشعه ماورا بنفش مطالبی را مطالعه نموده اید و شاید همچنان تمایل چندانی به استفاده از ضد آفتاب نداشته باشید. برخی افراد احساس می نمایند کرم ضد آفتاب مانند یک لایه سنگین و چرب روی پوست قرار می گیرد و اجازه تنفس به پوست نمی دهد. برخی دیگر هم دوست دارند با نور خورشید برنزه شوند و به همین دلیل از ضد آفتاب ها استفاده نمی نمایند. ولی باید گفت آسیب های نور خورشید بسیار بیشتر از دلایل غیرموجه شماست. اشعه ماورای بنفش باعث پیری پوست، التهاب و سرطان پوست می گردد. بر اساس مطالعات آسیب اشعه ماورای بنفش تا 80 درصد پیری پوست را به وجود می آورد و برای جلوگیری از مضرات آن باید از حداقل ضد آفتاب های با اس پی اف س30 در طول روز بهره ببرید.

از کرم های ضد آفتاب بهره ببرید و تصور نکنید اگر کرم مرطوب نماینده صورت یا کرم پودر و پنکک مصرفی تان دارای مقداری اس پی اف است، برای مراقبت از پوست کفایت می نماید. این محصولات حتی اگر درصد زیادی اس پی اف داشته باشند هم در مجموع به اس پی اف 30 نمی رسد. حداقل باید یکی از این محصولات به تنهایی SPF30 داشته باشد. مقدار اس پی اف موجود در محصولات ضد آفتاب باید به اندازه 2 میلی گرم در هر سانتی متر مربع از پوست باشد تا بتواند نقش محافظتی خود را ایفا نماید.

  • حذف مراحل اضافه مراقبت از پوست

تصور نکنید که باید از همه چیز به میزان زیاد بهره ببرید. به جای اینکه تک تک کرم یا سرم هایی که دارید را روی صورت بمالید، ببینید پوستتان به کدام نیاز دارد. آیا برای جنگ با خشکی پوست صورت به مرطوب نماینده نیاز دارد یا آب رسانی بیشتری نیاز دارد. نیاز پوست شما بسته به آب و هوا، فصل و سن متغیر است. اگر هوا مرطوب باشد و رطوبت زیادی روی پوست خود احساس می کنید، از کرم مرطوب نماینده استفاده نکنید. پس می بینید که ممکن است با توجه به شرایط مختلف نیازی نباشد همه مراحل را هر روز انجام دهید. اگر اصول اولیه مراقبت از پوست صورت را رعایت کنید، ایرادی ندارد اگر یکی از کارهای غیر ضروری را حذف کنید و یا از محصولات جدیدی در برنامه مراقبتی خود بهره ببرید. می توانید در فصل زمستان از بسته های مراقبت پوست در طول شب بهره ببرید و در زمستان با ماسک های شاداب نماینده، پوستتان را تسکین دهید یا تنها با پاک کردن صورت یک راست به تخت خواب بروید. یک برنامه روتین پیش نگیرید چون می تواند کسل نماینده گردد.

مراقبت های هفتگی پوست

  • لایه برداری پوست

همه افراد نیاز به لایه برداری پوست ندارند ولی حتی زمانی که شستشو و تمیز کردن صورت را روزانه انجام می دهید هم لایه هایی از سلول های مرده روی پوست قرار می گیرند که باعث تیرگی، خفگی و کدر شدن پوست صورت می گردد. زمانی که هفته ای یک بار صورت خود را لایه برداری کنید، پوستی روشن تر و نرم تر خواهید داشت و منافذ بسته گردیده پوستتان تمیز و باز می گردد. اگر برای لایه برداری از اسکراب با دانه های سفت و تیز استفاده می کنید، ممکن است روی سطح پوست صورت خراش های ریزی به وجود بیاید. این نکته را هم باید ذکر کرد که لایه برداری برای پوست دارای جوش می تواند شرایط را وخیم تر کند، پس حتماً با پزشک خود مشورت کنید. لایه برداری های شدید و قوی باعث التهاب و آسیب به پوست می گردد و می تواند باعث ایجاد جوش روی صورت گردد. می توانید از محصولات ملایم تر شیمیایی یا لایه بردارهای خانگی بهره ببرید. لایه بردارهای شیمیایی پوست مرده را از بین می برد و پوست را پاکیزه تر می نماید. با توجه به نوع پوست شما و همچنین آنچه به عنوان لایه بردار به کار می برید، زمان اسنفاده متغیر است. لایه برداری برای پوست خشک و حساس معمولاً یک بار در هفته و پوست چرب دو بار در هفته کفایت می نماید. تکرار مرتب و با فاصله زمانی کم لایه برداری باعث ایجاد حساسیت می گردد.

  • باز کردن منافذ پوست

منافذ پوست صورت خود را آنالیز کنید. اگر روی بینی جوش های سرسیاه یا سر سفید ریزی وجود دارند، در بهترین حالت ظاهری آزاردهنده دارند و در بدترین حالت منافذ مستعد جوش و آکنه هستند. ماسک های مخصوص برای پاک سازی صورت مثل ماسک سیاه یا همان زغال فعال باعث باز شدن منافذ بسته گردیده پوست صورت می شوند و آنها را کوچک تر می نمایند.

مراقبت های ماهانه پوست

  • چک کردن تاریخ انقضای محصولات

هیچ محصول مراقبتی پوست، چه ماسک صورت و چه سرم و کرم را نباید بعد از اتمام تاریخ مصرف و انقضا، بهره ببرید. هر ماه تاریخ نوشته گردیده روی محصولات مورد استفاده خود را آنالیز کنید و اگر تاریخشان گذشته است، حتماً آنها را دور بیندازید. اگر حس می کنید که ظاهر، رنگ و حتی بوی این کرم و سرم ها هیچ تغییری ننموده و حتی رطوبت همیشگی خود را هم از دست نداده اند، باز هم توجیهی برای استفاده مجدد از آنها وجود ندارد. برخی از کرم ها مستعد رشد باکتری می شوند و اغلب بعد از باز شدن تا 6 ماه زمان مصرف دارند.

  • آنالیز شخصی پوست

هر ماه پوست صورتتان را به صورت دقیق جلوی آینه آنالیز کنید. اگر لکه جدید و غیرعادی روی صورتتان مشاهده کردید، می توانید به پزشک متخصص زیبایی رجوع کنید. بهتر است روش های چک کردن سرطان پوست را هم یاد بگیرید.

کدام عادت ها را ترک کنید؟

  • پیلینگ یا لایه برداری شیمیایی

استفاده از محصولات شیمیایی کارخانه ای برای لایه برداری مسئله ای ندارد ولی لایه برداری شیمیایی یک روش خانگی نیست. گلیکولیک اسید که یکی از آلفاهیدروکسی اسیدهای رایج به عنوان لایه بردار است می تواند حساسیت پوست به نور خورشید را افزایش دهد. زمانی که از این روش های شیمیایی برای لایه برداری استفاده می کنید، با توجه به غلظت بالا و افزایش خطر آسیب این روش، اگر لایه برداری شیمیایی توسط متخصص مجرب انجام گردد و توصیه های مراقبتی صحیح به شما متذکر گردد، می تواند نتیجه خوبی بر جای بگذارد.

  • فشار و تخلیه منافذ بسته پوست

در بسیاری اوقات مشاهده جوش های آزاردهنده روی صورت به اندازه ای وسوسه نماینده هستند که نمی توانید از تخلیه آنها اجتناب کنید. ولی این روش نمی تواند شما را برای همیشه از شر جوش های آزاد دهنده خلاص کند. اگر این جوش های صورت بیش از حد روی پوستتان به وجود می آید به پزشک متخصص مراجعه کنید تا با درمان های قطعی شما را درمان کند. در مورد جوش های سر سیاه هم این توصیه کارساز است، برای تخلیه آنها به مطب متخصص بروید.

  • تشخیص و درمان پوست

امروزه روش های خانگی و درمان های خوددرمانی محبوبیت بسیاری پیدا نموده اند و در بسیاری مواقع که مسئله ای برای پوست به وجود می آید، با گشتی در اینترنت به سراغ روش های درمانی در خانه می رویم. اگر خوش بینانه نگاه کنیم این درمان ها می تواند مشکل شما را حل نماید ولی در شرایط بد، به پوستتان آسیب بیشتری می زند. جوش های کوچک و خفیف را می توانید با این روش ها درمان کنید، ولی زمانی که شرایط وخیم باشد، بهتر است سر خود دست به کار نشوید.

بیشتر بدانیم: من چه نوع پوستی دارم؟ شناخت انواع پوست

منبع: دیجیکالا مگ
انتشار: 9 دی 1397 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: mehrbox.ir شناسه مطلب: 327

به "با کمترین کوشش بهترین پوست را داشته باشید" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "با کمترین کوشش بهترین پوست را داشته باشید"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید