راه اندازی پویش علمی-شو با هدف اشاعه تفکر علمی درباره ویروس کرونا

به گزارش جعبه مهر، رئیس کرسی یونسکو در ترویج علم از راه اندازی پویش #علمی -شو با هدف مقابله با اخبار شبه علمی ایجاد شده در رابطه با ویروس کرونا اطلاع داد و از همه متخصصان، مروجان علم و صاحب نظران دعوت کرد با هدف اشاعه تفکر علمی در جامعه، به این پویش بپیوندند.

راه اندازی پویش علمی-شو با هدف اشاعه تفکر علمی درباره ویروس کرونا

اکرم قدیمی در گفت وگو با جعبه مهر درباره پویش علمی شو شرح داد: این پویش را در کرسی ترویج علم ایران با هدف گفتمان سازی علمی و شبکه سازی بین سازمان ها و دیگر کرسی ها، انجمن ها و مراکز علمی راه اندازی کردیم.

وی ادامه داد: با توجه به بحران شیوع بیماری کرونا، بحران دیگر مسئله شیوع افکار غلط است. در همین رابطه با هدف ایجاد گفتمان صحیح علمی به ویژه تشخیص علم از شبه علم، پویش علمی شو را راه اندازی کردیم تا به وسیله همراهی متخصصان و آگاهی رسانی به مردم، یک آنتی ویروس در برابر ویروس کرونا شکل بگیرد.

رئیس کرسی یونسکو در ترویج علم در پاسخ به اینکه طی این مدت بیشتر در چه زمینه هایی شبه علم ایجاد شده است، توضیح داد: در این مدت اخبار مختلفی منتشر شده و به عنوان مثال شاهد هستیم افراد زیادی به وسیله خوردن الکل دچار مسمومیت شده اند. همچنین اینکه هر کس در شبکه های اجتماعی راهکاری را برای مقابله با ویروس کرونا ارائه می دهد که باید دید آیا این راهکارها علمی هستند یا خیر.

قدیمی تأکید کرد: بر این اساس هدف اصلی این پویش ایجاد تفکر علمی در جامعه است تا بتواند اخبار درست را از نادرست تشخیص دهد.

وی اضافه نمود: جدای اینکه بعضی راهکارهای ارائه شده در شبکه های اجتماعی از پایه و اساس علمی برخوردار نیستند، بعضی اخبار در جامعه هراس ایجاد می نمایند و هدف پویش علمی شو هم تشخیص این موارد است.

رئیس انجمن ترویج علم ایران درباره شیوه اطلاع رسانی کرسی یونسکو درباره این رویداد و چگونگی ارائه اطلاعات گردآوری شده، گفت: در دو سه روز اخیر، یک کانال تلگرامی و یک صفحه در اینستاگرام ایجاد کردیم که در آن ها فایل های صوتی، تصویری و نوشتاری علمی متخصصان و صاحب نظران در این زمینه را به اشتراک می گذاریم.

قدیمی گفت: همچنین در سایت کرسی اطلاعات مورد احتیاج را قرار دادیم و نیز به وسیله نامه و فراخوان، از افراد سرشناس چه در قالب فردی و چه سازمانی -اعم از انجمن های علمی، مروجان علمی- دعوت کردیم به پویش علمی شو بپیوندند تا از این طریق به هدف پویش یعنی اشاعه تفکر علمی و گفتمان سازی دست پیدا کنیم.

وی یادآورشد: همکاران ما مشغول بارگذاری اطلاعات متخصصان داخلی و خارجی، هم به زبان انگلیسی و هم فارسی در شبکه های اجتماعی مربوطه هستند.

رئیس کرسی یونسکو در ترویج علم در انتها اظهار کرد: به وسیله ایمیل و شبکه های اجتماعی از سازمان های خارجی که با آن ها در ارتباط هستیم، دعوت کردیم به پویش علمی شو بپیوندند.

به گزارش جعبه مهر، همکاران کرسی یونسکو در ترویج علم در چند لایه در نظر گرفته شده اند که لایه داخلی یا ملی شامل مجموعه دانشگاه ها، مراکز پژوهشی، انجمن ها و تشکیلات مردم نهاد علمی هستند.

بعضی مجموعه های بین المللی که در حال حاضر با کرسی همکاری دارند نیز بر گسترش این لایه اثرگذار هستند.

کرسی یونسکو در ترویج علم به منظور مقابله با شبه علم، اخبار غیرعلمی و باورهای غلطی که این روزها پیرامون کرونا ویروس جدید در جامعه منتشر شده، پویشی را به نام #علمی-شو راه اندازی نموده و از همه علاقه مندان به مباحث علمی درست، دعوت می نماید با فراوری و ارسال پیغام های کوتاه صوتی، تصویری و متنی، در راستای جایگزینی اندیشه و رفتار صحیح علمی در جامعه به جای هراس از این بحران، این پویش را کمک نمایند.

کرسی یونسکو در ترویج علم از صاحبنظران، متخصصان و نیک اندیشان دعوت نموده است به وسیله ایمیل کرسی به نشانی [email protected] ، صفحه اینستاگرام unescocps و کانال تلگرامی @unescocps به پویش #علمی-شو بپیوندند.

منبع: خبرگزاری ایسنا
انتشار: 15 اردیبهشت 1399 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: mehrbox.ir شناسه مطلب: 5257

به "راه اندازی پویش علمی-شو با هدف اشاعه تفکر علمی درباره ویروس کرونا" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "راه اندازی پویش علمی-شو با هدف اشاعه تفکر علمی درباره ویروس کرونا"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید