علت رشد نقدینگی در بورس چیست؟

طی روزهای اخیر قیمت سهم ها در بورس اوراق بهادار با رشد فزاینده ای همراه بود. معاون نظارت بر ابزارها و نهادهای مالی می گوید افزایش قیمت دلار و حذف سقف رقابت محصولات فولادی و پتروشیمی در جذب نقدینگی در بورس تاثیر داشته است.

علت رشد نقدینگی در بورس چیست؟

سعید فلاح پور در گفت وگو با خبرنگاران، درباره عوامل رشد نقدینگی بورس طی هفته های گذشته، اظهارکرد: بورس در طی ماه های اخیر توانسته نقدینگی بیشتری را جمع کند و در طی این مدت جذب نقدینگی با روند معنی داری اتفاق افتاده است.

وی در پاسخ به اینکه عوامل جذب نقدینگی طی ماه های جاری در بورس چیست؟ گفت: یکی از عوامل موثر در جذب نقدینگی افزایش قیمت دلار بوده است، البته جذب نقدینگی چند دلیل دیگر هم دارد که از جمله آن ارزش جایگزینی است، همچنین قیمت بازارهای کالایی با برداشتن سقف رقابت محصولات فولادی و پتروشیمی در جذب نقدینگی تاثیر داشته است.

معاونت نظارت بر نهادهای مالی سازمان بورس ادامه داد: واقعی شدن قیمت ها جلوی فساد و رانت را گرفته است. همچنین سرمایه گذاران انتظار دارند با توجه به تحولات ماه های اخیر سود شرکت ها افزایش پیدا کند و این موضوع نیز باعث جذب نقدینگی گردیده است.

فلاح پور افزود: برای برداشتن سقف رقابت محصولات پتروشیمی در بورس کالا، سازمان بورس و مجلس پیگیری ها و کوشش زیادی کردند. این موضوع در روند معاملات نیز تاثیرگذار است.

وی همچنین درباره محدودیت هایی که اخیرا در بازار آتی سکه اتفاق افتاده بود، گفت: در بازار آتی سکه هیچ کار خارج از مقرراتی انجام نشد و آن محدودیت هایی که اعمال شد با توجه به دستورالعمل ها از قبل پیش بینی گردیده بودند. مثلا بورس کالا با توجه به شرایط، زمان هایی وجه تضمین را افزایش یا کاهش می دهد.

به گزارش خبرنگاران، از ابتدای سال 1397 با رشد فزاینده قیمت دلار و یورو، قیمت سهم ها در بورس اوراق بهادار تهران نیز با رشد فزاینده ای همراه شد به طوری که شاخص کل بازده نقدی و قیمتی بورس هر روز کانال شکنی نموده و در تراز جدیدی می ایستاد. در این روزها نیز فعالان بازار سهام شاهد افزایش فزاینده شاخص کل هستند به طوری که برخی معتقدند این شاخص به زودی کانال 200 هزار واحدی را نیز پشت سر می گذارد.

منبع: خبرگزاری ایسنا

به "علت رشد نقدینگی در بورس چیست؟" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "علت رشد نقدینگی در بورس چیست؟"

نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید