خاچیک باز هم بنواز!

به گزارش جعبه مهر، تهران (پانا) - شصت و چهارمین سالروز تولد خاچیک بابایان، نوازنده باسابقه ویولن با برگزاری یک آیین نکوداشت مجازی گرامی داشته شد.

خاچیک باز هم بنواز!

به گزارش روابط عمومی ششمین سال نوای موسیقی، ستاد برگزاری ششمین سال نوای موسیقی ایران از مقام هنری خاچیک بابایان نوازنده باسابقه با حضور چند هنرمند و نمایش چند برنامه قدردانی کرد.

در این آیین نکوداشت که به بهانه شصت و چهارمین سالروز فراوری خاچیک بابایان صورت گرفت علاوه بر برگزاری یک جشن تولد نمادین برای این استاد موسیقی، تندیس رویداد سال نوا در غیاب وی به رافائل میناسکانیان، نوازنده و مدرس موسیقی اهدا شد.

نوازنده برجسته ای که زیر بار تدریس نمی رود

رافائل میناساکانیان، نوازنده پیانو و از مدرسان موسیقی کشورمان در تجلیل از مقام هنری خاچیک بابایان اظهار کرد: من و خاچیک پیش از انقلاب با هم آشنا شدیم و یادم می آید که اولین کنسرتم با او در سالن باشگاه آرارات تهران برگزار گردید و از همان زمان بود که دوستی و فعالیت های مشترکمان در موسیقی شروع و تا به امروز نیز ادامه پیدا نموده است. او به اعتقاد من نوازنده بسیار خوبی است که هماهنگی و همراهی خوبی با هم داشتیم وگرنه نمی توانستیم در غیر این صورت به فعالیت های مشترکمان ادامه بدهیم.

وی اضافه کرد: خاچیک بابایان از جمله هنرمندانی بود که استعداد سرشاری در عرصه موسیقی داشت، او در حوزه های آکادمیک موسیقی نیز از خود یک هنرمند توانمند معرفی کرد که بسکمک از قطعات و آثار سخت را می توانست با مهارت خوبی اجرا کند. او نه تنها نوازنده خوبی در موسیقی بود بلکه در مشاغل دیگر از جمله مکانیکی نیز مهارت عجیب و غریبی داشت. نکته جالب توجهی که آنچنان ارتباطی به موسیقی ندارد اما می تواند دربرگیرنده نکات جالب توجهی باشد.

میناسکانیان با اشاره به ویژگی های دیگر خاچیک بابایان در عرصه های مختلف حوزه موسیقی توضیح داد: به اعتقاد من نبود خاچیک بابایان در موسیقی تاثیر خوبی روی نوازندگی به ویژه هنرمندان جوان ندارد و ای کاش مانند او تعدادی دیگر از هنرمندان اکنون در ایران بودند تا بتوان از هنرشان استفاده موثرتری کرد. جالب اینکه او هنرمندی بود که هیچ وقت تمایلی به تدریس نداشت و وقتی هم به او می گفتم این کار را انجام بده، زیر بار نمی رفت و می گفت حوصله این کار را ندارد. حتی بعد از اینکه ما نمی توانستیم از این رویکرد او متقاعد شویم. می گفت تدریس را بلد نیست در حالی که ما می دانستیم خاچیک می تواند یکی از بهترین مدرسان موسیقی باشد. این مهم ترین انتقادی بود که همیشه به او داشتم و دارم. ولی قطعا خاچیک بابایان یک انسان با استعداد، مهربان و نوازنده درجه یکی است که خیلی دوست داشتم اکنون اینجا پیش ما بود.

نوازندگی سازهای زهی چهارفصل ویوالدی را به تنهایی انجام داد

همایون رحیمیان، نوازنده و آهنگساز که سابقه دوستی دیرینه ای با خاچیک بابایان دارد، در این رویداد مجازی ضمن قدردانی از دست اندرکاران سال نوا در برگزاری این برنامه موسیقایی گفت: خطاب به دوست عزیزم خاچیک بابایان از راه دور سلام می دهم و به او می گویم دلتنگش هستیم و منتظریم روزی در ایران با هم دیدار دوباره ای داشته و از هنر نوازندگی اش بهره مند شویم.

وی اضافه کرد: من با خاچیک بابایان از دوران هنرستان آشنا شدم و از همان دوران هم شیفته نوازندگی او شدم کما اینکه در بسکمک از شرایط هم الگوی خوبی برایم درعرصه نوازندگی شد. او یکی از دوستان خوب من است که همیشه به بنده کمک می نماید. و امروز خیلی ناراحتم که خاچیک در ایران نیست تا بتوانیم از هنرخارق العاده اش در عرصه نوازندگی بهره مند شویم.

این نوازنده و رهبر ارکستر در بخش دیگری از صحبت های خود با ابراز تاسف از اینکه هنرمندانی چون خاچیک بابایان در ایران نیستند، شرح داد: برای توصیف قابلیت های نوازندگی خاچیک بابایان در عرصه نوازندگی وقت نیست اما همین را بگویم که وی از جمله نوازندگانی بود که در استودیو توانست چهار فصل ویوالدی به تنهایی ضبط کند. کاری سخت که واقعا از عهده هر نوازنده ای بر نمی آید. او در استودیو به نوازندگی تمامی سازهای زهی این اثر پیروز شد که همین موضوع نشان از تسلط خارق العاده وی در عرصه نوازندگی دارد. من یادم می آید در دوران جنگ که مشغول ساخت اثری بودم او با یک ساز کوچک شبیه پیکولو آنچنان زیبا نواخت که کمک بسیار زیادی برای ساخت یک مارش جنگی به من کرد که فراموشم نمی گردد. به هر حال امیدوارم هرجا که هست سلامت و پیروز باشد.

خاچیک بابایان جستجوگر واقعی اسرار نوازندگی است

ابراهیم لطفی مدرس و از نوازندگان ویولن هم اعلام کرد: به سهم خودم سالروز تولد خاچیک بابایان را تبریک می گویم و امیدوارم بعد از انتها یافتن روزهای کرونایی بتوانیم دوباره شاهد حضور او در کشورمان باشیم. گرچه جا دارد از همین به دست اندرکاران سال نوا هم یک خسته نباشید بگویم که در این شرایط سخت مقدمات فراهم شدن چنین برنامه ای را در فضای مجازی تدارک دیدند تا ما از خاچیک بابایان قدردانی کنیم.

وی اضافه کرد: خاچیک از جمله هنرمندانی است که در ارتقای سطح نوازندگی در ایران نقش موثری ایفا نموده و من بسیار مفتخرم که طی سال های اخیر در ضبط های استودیویی و اجراهای زنده همراه با او بودم. به اعتقاد من خاچیک بابایان از جمله هنرمندان ژنی است که استعداد عجیبی در نوازندگی ویولن و سازهای دیگر دارد و من همیشه این علاقه مندی، پیگیری و کنجکاوی او برای پی بردن به اسرار نوازندگی را همیشه ستایش نموده ام.

لطفی گفت: امروز خیلی خوشحالم که به واسطه برگزاری رویداد ششم سال نوا شاهد برگزاری آیین نکوداشت خاچیک بابایان هستیم و امیدوارم هرچه زودتر شرایطی فراهم گردد تا بتوانیم دوباره همدیگر را دیدار کنیم. سال نوا قطعا یک حرکت خودجوش فرهنگی است که هدفش نکوداشت بزرگان و هنرمندان شناخته شده موسیقی ایران است که انگیزه اصلی آنها معرفی هنرمندان خدمتگزار به فرهنگ و هنر آن است. شرایطی که قطعا مایه دلگرمی افراد خواهد بود.

ویولن یعنی خاچیک!

ارسلان کامکار از نوازندگان ویولن نیز در این مراسم گفت: به خاچیک بابایان درود و سلام می فرستم و می گویم که ویولن یعنی خاچیک. او انسان هنرمند، شریف، خاکی و نوازنده ای بسیار توانا که وقتی از او در حوزه نوازندگی می دیدم هیچ تفاوتی با بهترین ویولونیست های جهان ندارد. او عاشق واقعی موسیقی است که هیچگاه از نوازندگی ویولن خسته نمی گردد. او عشق به ساز را همیشه حفظ نموده و اصلا به همین خاطر است که می گویم ویولن یعنی خاچیک.

وی اضافه کرد: من خاطرات بسیار خوبی با خاچیک بابایان دارم که یکی از آنها مربوط به اجرای کنسرتو ویولن مندلسون با ارکستر سمفونیک بود که همه نوازندگان ویولن می دانند یکی از سختترین آثار در عرصه نوازندگی است. یک بار هم برای کنکور چایکوفسکی بود که وی در حال آماده سازی برای شرکت در این آزمون بود. او برای آمادگی بیشتر برای حضور در کنکور به ارکستری که استاد سنجری در آن حضور داشت پیوست و به قدری ماهرانه اجرا کرد که برایم خاطره خوشی را رقم زد. به هر حال امیدوارم هر جا هست سلامت و تندرست و همچنان ویولن باشد.

موسیقی ایران بسیار به خاچیک بابایان بدهکار است

مجید انتظامی هم با انتشار پیغام تبریکی به مناسبت سالروز تولد خاچیک بابایان گفت: خاچیک بابایان عزیز رفیق قدیمی طنین ساز تو مانند گوهری است که شیفتگان موسیقی و گوهرشناسان قدر آن را می دانند. جای خالی تو و نوای دلنشین سازت تا ابد در این ملک احساس خواهد شد. موسیقی ایران بسیار به تو بدهکار است و خوشحالم که بخت کمک کرد و من در عصری زیستم که تو بودی و من توانستم یادگاری های بی نظیری از پنجه شیرینت در آثارت داشته باشیم. امیدوارم هرکجا هستی در امنیت و سلامت کامل باشی. دلم برای تو تنگ شده خاچیک عزیز. تولدت مبارک.

علی جعفری پویان نوازنده و مدیرهنری ششمین رویداد سال نوای موسیقی ایران هم در این مراسم نکوداشت مجازی گفت: برگزاری جشن تولد نمادین جناب خاچیک بابایان با یک هفته تاخیر اجرا شده اما بسیار خوشحالیم ششمین سال نوای موسیقی ایران این فرصت را برای ما فراهم کرد تا برای این هنرمند تلاشگر و ارزشمند عرصه موسیقی نکوداشتی را به صورت مجازی برگزار کنیم.

پخش چند فیلم نوازندگی خاچیک بابایان از آثاری چون الگرو به آهنگسازی جوزف هکتور فیکو، چهار فصل ویوالدی با همراهی ارکستر زهی ارمنستان به رهبری لوریس چکناوریان، سونات برای برای ویولن و پیانو(تریل شیطان) اثرجوزپه تارتینی، شون رزمارین اثر فرانیس کرایسلر، لالایی اثر آرام خاچاتوریان و چارداش مونتی، پخش تصاویری از تبریک هنرمندان موسیقی، ویدئوی اهدای تندیس و لوح قدردانی شمشین سال نوای موسیقی ایران، پخش تصاویری از پیشینه فرهنگی هنری خاچیک بابایان همراه با ویدئویی با صدای ساحل کریمی، نمایش اجرای کوارتت زهی خلیج فارس - تقدیم شده به خاچیک بابایان با اثر مینیاتور اثر کومیتاس وارداپت، نمایش کلیپ تولد خاچیک بابایان در تجلیل از مقام هنری خاچیک بابایان بخش های مختلف این نکوداشت مجازی را تشکیل داده است.

منبع: خبرگزاری پانا
انتشار: 14 اسفند 1399 بروزرسانی: 14 اسفند 1399 گردآورنده: mehrbox.ir شناسه مطلب: 9099

به "خاچیک باز هم بنواز!" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "خاچیک باز هم بنواز!"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید