صد سالگی بو و طعمی از مانایی، پایایی و جاودانگی دارد

به گزارش جعبه مهر، جشن نکوداشت یکصدمین سال تاسیس هنرستان موسیقی تهران با حضور سیدعباس صالحی (وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی) و سید مجتبی حسینی (معاون امور هنری وزارت ارشاد)، احمد مسجدجامعی (عضو شورای شهر تهران) و جمعی از هنرمندان در تالار وحدت تهران برگزار گردید.

صد سالگی بو و طعمی از مانایی، پایایی و جاودانگی دارد

به گزارش خبرنگاران، سید عباس صالحی (وزیر فرهنگ ارشاد اسلامی) در این مراسم اظهار کرد: خوشحالم امروز در جشن صدمین سالگی هنرستان موسیقی خدمت شما هستم. صد سالگی بو و طعمی از مانایی، پایایی و جاودانگی دارد. این صد سالگی با چهلمین سال پیروزی انقلاب اسلامی تقارن پیدا نموده است که امید است بوی پختگی و بلوغ را بیش از گذشته داشته باشد.

او ادامه داد: می توان از موسیقی در ایران با لایه ها و شاخه های مختلفی یاد کرد. موسیقی به عمق تاریخ ایران راه دارد و از لحاظ گستره جغرافیایی جای جای ایران با ترنم موسیقی همنواست. هیچ وجبی از خاک ایران نیست که طعم موسیقی را نداشته باشد. موسیقی ایرانی در دامنه وسیعی از طبقات ایران زمین از گذشته دور تا کنون بوده است. موسیقی ایرانی مخصوص یک طبقه نبوده و نیست.

صالحی بیان نمود: موسیقی ایرانی به گونه ای با کلمه و کلام همراه بوده است. موسیقی و شعر دو بال هویت روح ایرانی بوده است؛ روح ایرانی از گذشته تا کنون با دو بال موسیقی و شعر حرکت نموده و می نماید. موسیقی ایرانی عواطف ناب انسانی را واگویه می نماید. روح معنوی و شرقی ایرانی در موسیقی ایرانی تجلی یافته و همچنان ادامه دارد. خوشحالیم صدمین سال هنرستان موسیقی را جشن می گیریم و امید داریم ایران همچنان می ماند و می ماند هزارمین سال این نهادها را کنار هم باشیم و جشن بگیریم.

وزیر ارشاد که عصر 27 دی ماه در تالار وحدت سخن می گفت، در ادامه از افرادی که فرصتی را فراهم کردند که تاریخ شفاهی این هنرستان ثبت و ضبط گردد، تشکر کرد و گفت: امیدوارم این مقدمه ای برای باشد برای بلوغ دوره جدیدی از هنر موسیقی ایرانی.

در بخش دیگر جشن صدمین سالگرد تاسیس هنرستان موسیقی با حضور وزیر ارشاد، احمد مسجدجامعی، سیدمجتبی حسینی، فرهاد فخرالدینی، لوریس چکناواریان و حسن ریاحی روی سن، از سه هنرجوی قدیمی هنرستان موسیقی یعنی داود جعفری امید (نوازنده ویولنسل)، اکبر حق کردار (آهنگساز)، امیر اشرف آریان پور (موسیقیدان و پژوهشگر) تقدیر شد.

امیر اشرف آریان پور به علت کهولت سن به سختی با یاری و همراهی لوریس چکناواریان روی سن رفت.

سپس محمد اسماعیلی (نوازنده تنبک)، رحمت افشار (نوازنده کلارینت) و مینا افتاده (نوازنده سنتور) به عنوان اساتید و معلمان هنرستان موسیقی تقدیر شدند. از غلامحسین فخیمی کیا، پروین دخت اشتهاردی و ملیحه سعیدی هم که در ادوار مختلف مدیریت هنرستان های موسیقی را بر عهده داشتند، تقدیر شد. از فرهاد فخرالدینی نیز به عنوان اولین فارغ التحصیل هنرستان عالی تقدیر شد.

در ادامه از تمبر و کتاب صد سالگی هنرستان موسیقی رونمایی شد؛ این تمبر به پاسداشت حسین دهلوی (رئیس هنرستان موسیقی ملی) و غلامحسین غریب گرکانی (رئیس هنرستان عالی موسیقی) اختصاص دارد.

اجرای محمد اسماعیلی (نوازنده تنبک) و سعید ثابت (نوازنده سنتور)، اجرای ارکستر سازهای بادی به رهبری جاوید مجلسی، اجرای گروه موسیقی نریمان و اجرای ارکستر مشترک هنرستان موسیقی دختران و پسران به رهبری سهراب کاشف بخش هایی از این جشن را به خود اختصاص داده بود.

همچنین اجرای گروه کر هنرستان موسیقی به رهبری شهلا میلانی، پخش کلیپی از فرآیند برگزاری این جشن، پخش کلیپ از هنرمندان درگذشته موسیقی و بریدن کیک صد سالگی هنرستان از دیگر بخش های این جشن بود.

مسافرت رو: مسافرت رو: آگاهانه سفر کنیم تا بیشتر از سفر لذت ببریم

دور زمین: دور زمین: آشنایی با زیبایی های دنیا در مجله گردشگری

منبع: خبرگزاری ایسنا
انتشار: 30 مرداد 1400 بروزرسانی: 30 مرداد 1400 گردآورنده: mehrbox.ir شناسه مطلب: 974

به "صد سالگی بو و طعمی از مانایی، پایایی و جاودانگی دارد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "صد سالگی بو و طعمی از مانایی، پایایی و جاودانگی دارد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید