محاکمه آنلاین یک متهم از فاصله هزارکیلومتری از دادگاه ، متهم در تهران ؛ قاضی در کرمان

به گزارش جعبه مهر، یک فرد متهم به کلاهبرداری اینترنتی از زندان شهرری به صورت ویدئوکنفرانسی در شعبه هشتم محاکم کیفری دو شهرستان تهران و کرمان محاکمه شد.

محاکمه آنلاین یک متهم از فاصله هزارکیلومتری از دادگاه ، متهم در تهران ؛ قاضی در کرمان

به گزارش خبرنگاران به نقل از میزان، صبح امروز جلسه دادگاه رسیدگی به اتهامات یک متهم دایر بر کلاهبرداری اینترنتی که در زندان شهرری به سر می برد، به همت معاونت برنامه ریزی و فناوری دادگستری استان تهران و کرمان در شعبه هشتم محاکم کیفری دو شهرستان کرمان به صورت ویدئوکنفرانس و از فاصله بیش از هزار کیلومتر برگزار گردید.

استفاده از سامانه های مخابراتی و رایانه ای از مواردی است که در قانون آیین دادرسی کیفری جدید مورد تاکید قرار گرفته است؛ چرا که استفاده از تکنولوژی های روز در فرایند دادرسی سبب می شود تا از بسیاری از چالش هایی که با بکارگیری از روش های سنتی متوجه دستگاه قضایی می شده است پیشگیری به عمل آید.

خاستگاه قانونی استفاده از ویدئوکنفرانس در برگزاری جلسات دادگاه به مواد 175، 355 و 659 قانون آیین دادرسی کیفری و همچنین ماده 25 آیین نامه استفاده از سامانه های مخابراتی و رایانه ای بازمی شود.

در ماده 175 قانون آیین دادرسی کیفری آمده است استفاده از سامانه های (سیستم ها) رایانه ه ا و مخابراتی، از قبیل: پیغام نگار (ایمیل)، ارتباط تصویری از راه دور، نمابر و تلفن، برای طرح شکایت یا دعوی، ارجاع پفراینده، احضار متهم، ابلاغ اوراق قضایی و همچنین نیابت قضایی با رعایت مقررات راجع به دادرسی الکترونیکی بلامانع است.

همچنین در ماده 659 قانون آیین دادرسی کیفری آمده است: به کارگیری سامانه های ویدئوکنفرانس و سایر سامانه های ارتباطات الکترونیکی به منظور تحقیق از اصحاب دعوی، اخذ شهادت از شهود یا نظرات کارشناسی در صورتی مجاز است که احراز هویت، اعتبار اظهارات فرد مورد نظر و ثبت مطمئن سوابق صورت پذیرد.

ماده 25 آیین نامه استفاده از سامانه های مخابراتی و رایانه ای نیز آمده است که در صورت فراهم بودن امکانات لازم، مقام نیابت دهنده می تواند تمام یا بخشی از موضوع نیابت را مانند تحقیق از اصحاب دعوا، اخذ شهادت شهود و نظرات کارشناسی و سایر مواردی که به موجب قانون مجاز است، به وسیله ارتباط تصویری یا صوتی یا الکترونیکی از راه دور انجام دهد. درخواست این ارتباط به وسیله سمپ به واحد قضایی ارسال و انجام آن با نظارت مرجع مجری نیابت صورت می گیرد.

bestcanadatours.com: مجری سفرهای کانادا و آمریکا | مجری مستقیم کانادا و آمریکا، کارگزار سفر به کانادا و آمریکا

منبع: همشهری آنلاین
انتشار: 30 مرداد 1400 بروزرسانی: 30 مرداد 1400 گردآورنده: mehrbox.ir شناسه مطلب: 6444

به "محاکمه آنلاین یک متهم از فاصله هزارکیلومتری از دادگاه ، متهم در تهران ؛ قاضی در کرمان" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "محاکمه آنلاین یک متهم از فاصله هزارکیلومتری از دادگاه ، متهم در تهران ؛ قاضی در کرمان"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید