احتیاج فوری به ایجاد 150 مرکز پزشکی قانونی داریم، اعلام نتیجه پرونده آسیه پناهی تا یک ماه دیگر

به گزارش جعبه مهر، خبرنگاران/کرمانشاه رییس سازمان پزشکی قانونی کشور گفت: احتیاج فوری به راه اندازی 150 مرکز پزشکی قانونی در کشور داریم.

احتیاج فوری به ایجاد 150 مرکز پزشکی قانونی داریم، اعلام نتیجه پرونده آسیه پناهی تا یک ماه دیگر

دکتر عباس مسجدی آرانی در گفت و گو با خبرنگاران، با اشاره به کمبود مراکز پزشکی قانونی در کشور، اظهار کرد: در حال حاضر 275 مرکز پزشکی قانونی در کشور فعال است که 30 مرکز آن اخیرا و با حمایت های رییس قوه قضاییه راه اندازی شده و در حال حاضر بصورت اورژانسی به راه اندازی 150 مرکز دیگر احتیاجمندیم.

وی اضافه کرد: حدود 150 شهرستان داریم که فاصله حداقل 80 کیلومتری از اولین مرکز پزشکی قانونی نزدیک خود دارند، بدین معنی که اگر برای یک نفر مسئله ای ایجاد گردد، این فرد باید برای انجام کارهای پزشکی قانونی خود 80 کیلومتر جهت را طی کند و قطعا این شرایط سخت است، بنابراین احتیاج فوری است که در این 150 شهرستان مرکز پزشکی قانونی راه اندازی گردد.

مسجدی آرانی گفت: از مجموع 275 مرکز فعلی پزشکی قانونی نیز 70 مرکز آن استیجاری است و 80 مرکز دیگر نیز امانی است و این امر شرایط کار را سخت نموده، چرا که اجازه تعمیرات و بازسازی و ... نداریم و این برای سازمان پزشکی قانونی با توجه به فعالیت مهم و خطیر آن خوب نیست.

4500 پُست خالی داریم

رییس سازمان پزشکی قانونی کشور در ادامه با اشاره به کمبود نیروی شدید در بدنه سازمان پزشکی قانونی کشور گفت: در حال حاضر از 7500 پُست سازمانی که داریم تنها 30 درصد آن اشغال شده و مابقی پُست های ما خالی است.

وی توضیح داد: هم اکنون حدود سه هزار نفر در بدنه سازمان پزشکی قانونی کشور مشغول فعالیت هستند و این درحالی است که با توجه به پست های سازمانی که در اختیار داریم باید 4500 نفر دیگر به این مجموعه اضافه شوند.

وی از فعالیت هزار پزشک در سازمان پزشکی قانونی کشور اطلاع داد واضافه کرد: هم اکنون بصورت اورژانسی احتیاجمند بکارگیری 500 پزشک دیگر هستیم و در این زمینه باید اعتبارات لازم فراهم گردد.

انجام 2.5 میلیون نظر کارشناسی در سال گذشته/ فشار کاری بیش از حد استاندارد است

وی از انجام 2.5 میلیون نظر کارشناسی برای دستگاه قضایی در سال گذشته اطلاع داد و اضافه کرد: قطعا انجام این حجم از کار، فعالیت بیشتر نیروهای پزشکی قانونی را می طلبد و همکاران پزشکی قانونی با توجه به تعداد اندک آنها عملا بیش از حد استاندارد در این حوزه فعالیت می نمایند و فشار کاری آنها زیاد است.

مسجدی آرانی گفت: بر اساس برنامه ششم توسعه، سازمان پزشکی قانونی باید سالانه 200 نفر جذب نیرو داشته باشد، این درحالی است که در سه سال گذشته به دلیل عدم صدور مجوزهای لازم از سوی سازمان امور استخدامی کشور، نتوانستیم حتی یک نفر را جذب کنیم.

وی توضیح داد: سال جاری هم که مجوز جذب 200 نیرو صادر شده، احتیاجمند تامین اعتبار 30 میلیارد تومانی هستیم که هنوز تامین نشده و امیدواریم در این زمینه سازمان برنامه و بودجه همکاری لازم را داشته و مساعدت کند.

فوتی های کرونایی مشکوک به ما ارجاع می گردد

وی در ادامه در مورد نقش این سازمان در بحث کرونا و فوتی های آن گفت: بیماری کرونا هم مانند سایر بیماری ها است و زمانی که فردی بر اثر کرونا فوت کند، احتیاجی به ارجاع جسد او به پزشکی قانونی وجود ندارد.

مسجدی آرانی گفت: پزشکی قانونی تنها جوابگوی استعلامات مراجع قضایی است و در بحث کرونا احتیاجی به کالبد شکافی و آنالیز فوتی ها نیست، زیرا فوت بر اثر بیماری بوده است.

وی یادآور شد: تنها فوتی های کرونایی به مراکز پزشکی قانونی ارجاع می شوند که بیم مسائل جنایی برود و در این زمینه در همه استان ها پذیرش این فوتی ها با رعایت پروتکل های بهداشتی اجرا شده و کار کالبدشکافی انجام می گردد.

70 درصد کار پرونده آسیه پناهی اجرا شده/ تا یک ماه دیگر نتیجه پرونده معین می گردد

رییس سازمان پزشکی قانونی کشور در ادامه گریزی هم به پرونده َآسیه پناهی که در جریان تخریب آلونکش توسط ماموران اجراییات شهرداری فوت کرد، داشت و اضافه کرد: یکی از دلایل سفر به استان کرمانشاه آنالیز آخرین شرایط رسیدگی به این پرونده است که با کوشش همکاران پزشکی قانونی استان کرمانشاه بر اساس آخرین استانداردهای علمی 70 درصد کار آنالیز اجرا شده است.

وی اضافه کرد: تنها بخش آزمایشات آسیب شناسی و سم شناسی باقی مانده که احتیاجمند گذشت زمان است و به نظر می رسد تا حدود یک ماه آینده نتیجه کار معین گردد.

وی توضیح داد: تمام کوشش ما این است که با توجه به تاکید قوه قضایی مُر قانون و عدالت در این پرونده رعایت گردد.

bestcanadatours.com: مجری سفرهای کانادا و آمریکا | مجری مستقیم کانادا و آمریکا، کارگزار سفر به کانادا و آمریکا

منبع: خبرگزاری ایسنا
انتشار: 30 مرداد 1400 بروزرسانی: 30 مرداد 1400 گردآورنده: mehrbox.ir شناسه مطلب: 6329

به "احتیاج فوری به ایجاد 150 مرکز پزشکی قانونی داریم، اعلام نتیجه پرونده آسیه پناهی تا یک ماه دیگر" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "احتیاج فوری به ایجاد 150 مرکز پزشکی قانونی داریم، اعلام نتیجه پرونده آسیه پناهی تا یک ماه دیگر"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید