ورزشکاران و راه حل های جلوگیری از گرمازدگی

به گزارش جعبه مهر، عضو کمیته درمان فدراسیون پزشکی ورزشی، درباره راه چاره های جلوگیری از گرمازدگی صحبت هایی را عنوان نمود.

ورزشکاران و راه حل های جلوگیری از گرمازدگی

به گزارش ، فائزه ملک لو، عضو کمیته درمان فدراسیون پزشکی ورزشی و پزشک تیم های ملی فوتبال و والیبال بانوان گفت: این روز ها، با توجه به این که اواخر بهار و رسیدن به فصل تابستان را تجربه می کنیم؛ مسئله شایعی که افراد حین ورزش و یا در حالت عادی ممکن است تجربه کنند، گرمازدگی است.

ملک لو ادامه داد: گرما زدگی در شرایطی اتفاق می افتد که گرمای محیط از حد تحمل بدن فراتر می رود و سیستم های جبرانی بدن، نمی توانند این شرایط را کنترل کنند. در این مواقع، با احساس تشنگی زیاد، تعریق بیش از حد، خستگی و بی حالی، تهوع، سرگیجه و استفراغ رو به رو می شویم. گاهی گرما زدگی به پایین آمدن سطح هوشیاری هم منجر می شود.

او افزود: با شرحاتی که ارائه شد، اهمیت پیشگیری از این عارضه روشن می شود و دانستن راه های آن، برای تمامی افراد مخصوصا ورزشکاران، بچه ها و اشخاص مُسن ضروری است. سیستم ایمنی بچه ها و سالخوردگان، ممکن است نتواند به راحتی این شرایط را تحمل کند و به همین دلیل این گروه، در معرض ریسک بیشتری قرار می گیرند.

ملک لو شرح داد: برای پیشگیری از گرمازدگی، چند راه حل خیلی ساده وجود دارد. در ابتدا ورزشکاران باید سعی کنند فعالیت خود را به ساعات خنک تر روز موکول کنند؛ خصوصا فعالیت ورزشی را در زمان هایی انجام دهند که محیط، دمای کمتری دارد. صبح زود و نزدیک به غروب آفتاب، زمان های مناسبی هستند و هوا نسبتا خنک است. در هنگام ورزش، حتما باید از پوشش ورزشی مناسب استفاده شود که امکان تعریق وجود داشته باشد وخود لباس هم سبک باشد، منافذ مناسبی داشته و گرما را بیش از حد در خود نگه ندارد.

پزشک تیم ملی والیبال و فوتبال بانوان ادامه داد: موضوع مهم دیگر، استفاده کافی از مایعات، مواد قندی و املاح است. توصیه می کنیم افراد، پیش از شروع ورزش، 2 تا سه لیوان آب یا مایعات مناسب مصرف کنند. نیم یا یک ساعت پیش از ورزش، یک میان وعده سبک مصرف کنند که از نظر تامین کربوهیدرات و تامین قند مورد نیاز بدن، در حین ورزش، دچار مشکل نشوند.

ملک لو تاکید کرد: ورزشکاران در حین ورزش، از نوشیدنی های خانگی استفاده کنند؛ به عنوان مثال ترکیبی از آب، کمی شکر، کمی نمک و لیموی تازه، نوشیدنی مناسبی است. مصرف آب خالص، تنها برای زمانی که مدت و شدت ورزش کم است، مسئله ای ندارد. اما در مدت زمان بیش از یک ساعت و یا شدت های بالاتر، حتما نوشیدنی حاوی قند و نمک باشد. با این روش، از اسپاسم های عضلانی جلوگیری و قند خون تامین می شود. البته در ورزش های کوتاه مدت، نیاز به نوشیدنی های بیش از حد شیرین نیست و می توانند تنها کمی آب و شکر را قرقره کنند.

ملک لو گفت: مواد دیگری که می تواند برای ورزشکاران و حفظ آب بدن مفید باشد، تخم شربتی است. با استفاده از این مواد، بدن کمتر دچار کم آبی می شود.

ملک لو به ورزشکاران توصیه کرد: حتما پس از ورزش دوش آب ولرم بگیرند و تعویض لباس داشته باشند. حتما نوشیدنی های مناسب استفاده کنند، چرا که باید یک و نیم برابر حجم آبی که از دست دادند، پس از ورزش تامین شود. بهترین پیشنهاد مصرف شیر است که باید تدریجی استفاده شود.

او در پایان شرح داد: ورزشکارانی که در لباس هایشان حین ورزش، رگه های سفید ایجاد می شود، حجم مایعات و املاحی که از دست می دهند زیاد است. به دلیل از دست دادن سدیم بیش از حد، بیشتر در معرض گرمازدگی هستند و باید مراقب باشند که در دراز مدت، با مسائل بیشتری روبرو نشوند.

منبع: بهداشت نیوز

منبع: باشگاه خبرنگاران جوان
انتشار: 12 مرداد 1399 بروزرسانی: 12 مرداد 1399 گردآورنده: mehrbox.ir شناسه مطلب: 6315

به "ورزشکاران و راه حل های جلوگیری از گرمازدگی" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "ورزشکاران و راه حل های جلوگیری از گرمازدگی"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید