وزارت میراث فرهنگی پیگیر وقفِ دماوند

به گزارش جعبه مهر، معاون میراث فرهنگی وزارتخانه میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی کشور تاکید کرد: پیگیری شرایط موضوع وقف دماوند در دستور کار وزارتخانه میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی واقع شده است.

وزارت میراث فرهنگی پیگیر وقفِ دماوند

به گزارش خبرنگاران به نقل از ایسنا، با انتشار نخستین خبرها از رو شدنِ سندی که می گفت بخشی از کوه دماوند وقف شده است، نخست سازمان اوقاف در بیانیه ای گفت که کوه دماوند جزو اراضی انفال است و منطقا طبق قاعده فقهی لا وقف الا فی ملک قابلیت ملکیت و به تبع آن وقف شدن را ندارد.

اما از سوی دیگر تاکید کرد که موقوفه ملار مربوط به قریه و مراتع ملار است که تاریخچه آن به حدود 90 سال پیش بازمی شود. به دلیل اینکه این موقوفه به تملک پهلوی اول درآمده بود در سال 1323 در دادگاه به وقفیت برگشته و در سال 1374 نیز در شعبه 29 دیوان عالی کشور وقفیت پلاک 68و 69 اصلی بخش 7 لاریجان محرز شده و متعاقبا در سال 1384پس از طی تشریفات قانونی ثبت املاک، پلاک های فوق به نام موقوفه بر اساس قوانین موضوعه کشور تثبیت شده است لذا این موقوفه مربوط به یک قریه و مراتع آن در اطراف کوه دماوند است و به هیچ وجه شامل خود کوه دماوند نمی شود.

با این وجود نایب رییس انجمن دوستداران دماوند که با آن منطقه از دماوند به طور کامل آشناست، به ایسنا گفته است: محدوده وقفی در کوه دماوند، در ارتفاع بالای 2200 متری و دقیقا در محدوده میراث طبیعی ملی دماوند واقع شده که در تداخل با عرصه این اثر است.

اکنون بعد از گذشت چند روز از مطرح شدن این اتفاق و با توجه به این که کوه دماوند به عنوان نخستین اثر میراث طبیعی کشور در این فهرست به ثبت رسیده است؛ مسولان میراث فرهنگی از انجام پیگیری های حقوقی در این زمینه خبر می دهند.

محمدحسن طالبیان - معاون میراث فرهنگی وزارتخانه - گفت: پس از انتشار خبر وقف بخشی از اثر طبیعی و فرهنگی دماوند، که به عنوان اولین اثر طبیعی کشور در فهرست آثار ملی ثبت شده است، پیگیری های حقوقی موضوع در دستور کار وزارت میراث فرهنگی است و مذاکرات لازم در این خصوص با سازمان اوقاف و امورخیریه و همچنین سازمان جنگل ها و مراتع و آبخیزداری انجام شده و در حال انجام است.

او با تاکید بر این که واضح است که محدوده ثبتی میراث طبیعی دماوند تحت حفاظت قرارداشته و هرگونه تعرض به عرصه طبیعی ثبت شده ممنوع است، ادامه داد: از جمله برنامه های اولویت دار ثبت جهانی کشور، ثبت جهانی دماوند است و در این راستا اقدامات اولیه در دستور کار قرار گرفته است.

مسافرت رو: مسافرت رو: آگاهانه سفر کنیم تا بیشتر از سفر لذت ببریم

دور زمین: دور زمین: آشنایی با زیبایی های دنیا در مجله گردشگری

منبع: همشهری آنلاین
انتشار: 30 مرداد 1400 بروزرسانی: 30 مرداد 1400 گردآورنده: mehrbox.ir شناسه مطلب: 6845

به "وزارت میراث فرهنگی پیگیر وقفِ دماوند" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "وزارت میراث فرهنگی پیگیر وقفِ دماوند"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید