ویندوزهای جدید هدف اصلی تروجان های جاسوسی

به گزارش جعبه مهر، به گزارش خبرنگاران به نقل از مرکز مدیریت راهبردی افتای ریاست جمهوری، تروجان های Ave Maria و Negasteal به وسیله ایمیل های اسپمی مخرب، با محتوای اسناد اقتصادی جعلی یا اسناد جعلی مربوط به شرکت های حمل و نقل ارسال می شوند.

ویندوزهای جدید هدف اصلی تروجان های جاسوسی

این تروجان ها دارای قابلیت های ثبت صفحه کلید (keylogging)، تهیه اسکرین شات و ثبت تصاویر وب کم و همچنین دریافت اطلاعات ذخیره شده در کلیپ برد و مرورگرها، هستند.

در صورت اجرای پیروز بدافزارها در سیستم آلوده، اطلاعات مورد هدف مانند نام کاربری و گذرواژه ها به وسیله پروتکل های HTTP، IMAP، POP3 و SMTP سرقت می شوند.

برنامه های مورد هدف نیز Microsoft Outlook، Windows Messaging، Internet Explorer، Google Chrome، Foxmail، Thunderbird و Firefox هستند.

علاوه بر این Ave Maria می تواند فایل دلخواه را در سیستم هدف ایجاد و ویرایش، لیست پوشه ها، فایل ها و فرایندهای پردازشی را دریافت و فرایندهای پردازشی در حال انجام را متوقف کند.

پژوهشگران TrendMicro می گویند: نسخه RAT استفاده شده در این عملیات دارای قابلیت های بیشتری نسبت به یک جاسوس افزار است. این بدافزار می تواند کنترل های UAC را دور بزند و سطح دسترسی خود را افزایش دهد.

تروجان های استفاده شده در عملیات اسپم مخرب، از یک تروجان جاسوسی معمولی به بدافزارهای RAT خطرناک ارتقا یافته اند که این امر نشان می دهد، مجرمین سایبری در حال حرکت به سمت انتقال payloadهای مخرب تر و سودآورتر مانند باج افزارها هستند.

در این عملیات از فایل های ISO مبهم سازی شده با AutoIT و همچنین پیوست های RAR و LZH استفاده شده است تا از شناسایی بدافزار جلوگیری گردد. فایل های ISO می توانند برای دور زدن فیلترهای اسپم به کار گرفته شوند. از طرفی این فایل ها در نسخه های جدیدتر ویندوز به راحتی اجرا می شوند.

اسناد مخرب پس از دانلود، بدافزارهای Negasteal و Ave Maria مبهم سازی شده توسط AutoIT را استخراج می نمایند.

کارشناسان معاونت آنالیز مرکز افتا از همه کاربران سیستم های رایانه ای می خواهند تا برای در امان ماندن سیستم هایشان از اینگونه تروجان ها از باز کردن ایمیل های ناشناخته خودداری نمایند .

مسافرت رو: مسافرت رو: آگاهانه سفر کنیم تا بیشتر از سفر لذت ببریم

دور زمین: دور زمین: آشنایی با زیبایی های دنیا در مجله گردشگری

منبع: خبرگزاری مهر
انتشار: 30 مرداد 1400 بروزرسانی: 30 مرداد 1400 گردآورنده: mehrbox.ir شناسه مطلب: 3743

به "ویندوزهای جدید هدف اصلی تروجان های جاسوسی" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "ویندوزهای جدید هدف اصلی تروجان های جاسوسی"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید