چرا سهام تسلا کاهش یافت؟!

به گزارش جعبه مهر، صبح روز 13 ماه می امسال، سهام کمپانی تسلا 5 درصد کاهش داشت که این کاهش سهام بیشتر به دلیل احتیاط سرمایه گذاران برای خرید و فروش سهام این شرکت است. اخبار مربوط به کمپانی تسلا مبنی بر خروج از کالیفرنیا و رفتن به تگزاس، این روزها در رسانه های جهانی دست به دست می شود و کمترین تأثیری که این شرایط برای شرکت تسلا داشته است، کاهش 5 درصدی سهام این شرکت بوده که در روز چهارشنبه رخ داد. اما موضوع از چه قرار است؟ درگیری شرکت تسلا در کالیفرنیا به اتفاقی برمی شود که در ماه مارس رخ داد. به این صورت که دولت ایالتی دستور به تعطیلی کارخانه تسلا در فرمانت داد، این اقدام نیز به دلیل شیوع ویروس کرونا اجرا شده بود. اما در هفته گذشته زمزمه هایی مبنی بر برنامه های مدیرعامل این شرکت، ایلان ماسک، شنیده شد که قصد بازگشایی مجدد این کارخانه را داشت و این شرکت علی رغم اینکه هنوز کالیفرنیا مصوبه ای را برای بازگشایی مجدد این کارخانه ارائه نداده است، اقدام به از سر گیری فعالیت خود کرد. همین فرایند، شروع شکل گیری مشکلاتی بین این کمپانی و کالیفرنیا می شود که در نهایت نیز خبرهایی حاکی از تصمیم مدیرعامل کمپانی برای خروج از این ایالت شنیده شده است.

چرا سهام تسلا کاهش یافت؟!

با توجه به درگیری که بین شرکت تسلا و کالیفرنیا به وجود آمده است، ایلان ماسک، به دنبال جابه جایی خود از کالیفرنیا به تگزاس بوده و برای این منظور نیز با فرماندار ایالت تگزاس وارد گفت وگو شده است تا پتانسیل انتقال این کارخانه را به شهر لون استار تگزاس آنالیز نمایند. این اقدام اگرچه می تواند برای ایلان ماسک به منظور ارتقای برنامه های خود در تگزاس ایده خوبی باشد و خصوصا برای شرکت فناوری فضایی او به نام SpaceX که در حال حاضر نیز مشغول طراحی و فراوری وسیله نقلیه جدید فضایی خود است، مناسب باشد، اما محققان معتقدند که این اقدام برای برند تسلا نمی تواند خالی از زحمت باشد.

به گفته بنیاد مالیات مستقل غیرانتفاعی، کالیفرنیا در بین ایالت های آمریکایی، رتبه 48 از 50 را به دلیل شرایط کلی تجاری خود دارد و این در حالی است که تگزاس در صندلی سیزدهم واقع شده است. از سوی دیگر وقتی صحبت از میزان مالیات شرکت ها می گردد، این بنیاد خاطر نشان می نماید مالیات بر درآمد کالیفرنیا بالاتر بوده و 8.84 درصد است، ولی تگزاس نیز با اینکه مالیات بر درآمد شرکت ها را ندارد، اما مالیات بر درآمد ناخالص را به میزان 1درصد درآمد ناخالص که بیش از یک میلیون دلار باشد، بر شرکت ها تحمیل می نماید.

به نظر می رسد دورنمای انتقال تسلا به یک دولت مالیاتی جدید، امکان ارزیابی تسلا را برای سرمایه گذاران سخت تر کند و این می تواند همان چیزی باشد که باعث مکث آنها جهت سرمایه گذاری در سهام این شرکت گردد. بنابراین کاهش 5 درصدی سهام این کمپانی عظیم، بیشتر ناشی از اختلاف قوانین مالیاتی است که بین دو ایالت کالیفرنیا و تگزاس وجود دارد و همین امر نیز باعث نگرانی سرمایه گذاران شده است.

منبع: https://www.fool.com/investing/2020/05/13/why-tesla-stock-dropped-5-this-morning.aspx

مسافرت رو: مسافرت رو: آگاهانه سفر کنیم تا بیشتر از سفر لذت ببریم

دور زمین: دور زمین: آشنایی با زیبایی های دنیا در مجله گردشگری

منبع: مجله شنبه
انتشار: 30 مرداد 1400 بروزرسانی: 30 مرداد 1400 گردآورنده: mehrbox.ir شناسه مطلب: 6276

به "چرا سهام تسلا کاهش یافت؟!" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "چرا سهام تسلا کاهش یافت؟!"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید