آخرین اطلاعات درباره اُمیکرون، لزوم واکنش سریع در برابر طغیان های کووید

به گزارش جعبه مهر، یک اپیدمیولوژیست با بیان اینکه احتمالا واریانت اُمیکرون ویروس کرونا داخل کشور ما هم هست، گفت: اما از آنجا که نظام پایش واریانت ها را در کشور نداریم، نمی توانیم مستندی مبنی بر وجود یا عدم حضور این واریانت در کشور را ارائه دهیم؛ البته این در شرایطی است که ما داریم بازگشت به شرایط عادی را تسهیل می کنیم.

آخرین اطلاعات درباره اُمیکرون، لزوم واکنش سریع در برابر طغیان های کووید

دکتر حمید سوری در گفت وگو با خبرنگاران، درباره آخرین اطلاعات و شرایط سویه اُمیکرون، گفت: ویروس کووید 19 به طور معمول جهش هایی را برای بقای خودش انجام می دهد و این جهش ها عمدتا تاثیر چندانی نه بر شدت بیماری زایی و نه بر قابلیت بیماری زایی دارد، اما گاهی این جهش ها به صورتی انجام می گردد که تاثیرات جدی بر فرایند اپیدمی دارد. تا به امروز حداقل پنج واریانت یا جهش تازه از کووید 19 داشته ایم که آخرین آن اُمیکرون است.

وی اضافه نمود: از آنجایی که سوش اُمیکرون از جنوب آفریقا شروع شده، به سوش آفریقای جنوبی هم معروف است. اهمیت این سوش در این است که بیش از 30 جهش در سویه اُمیکرون به ویژه در ناحیه اسپایک رخ داده است که علی رغم اینکه بعضی از این جهش ها شبیه دلتا هستند، اما ماهیت و اثر آن فرق دارد.

به نظر می رسد که قابلیت بیماری زایی اُمیکرون از دلتا بالاتر است

سوری ادامه داد: آنچه که تا به امروز در اُمیکرون می دانیم، یکی این است که به نظر می آید قابلیت بیماری زایی این واریانت بیش از واریانت های قبلی بوده و حتی به نظر می آید قابلیت بیماری زایی آن حتی از دلتا هم بیشتر باشد، اما شدت بیماری زایی آن اینطور نیست و بالا نیست. با این حال از آنجایی که عده زیادی مبتلا می شوند، هرچند که ممکن است بیماری خفیف بگیرند، اما تاثیرش در شرایط زندگی معمول جامعه با فراوانی زیادی همراه خواهد بود. بنابراین موضوع مهم این است که از انتقال و انتشار بیماری جلوگیری کنیم. شدت بیماری در پی ابتلا به اُمیکرون بالا نیست. در عین حال نمی دانیم که این واریانت تازه چقدر می تواند به عنوان واریانت غالب جایگزین دلتا گردد.

تمایل اُمیکرون به جوان ترها

وی درباره بازه سنی که ویروس اُمیکرون آنها را درگیر می نماید، گفت: باید توجه کرد که پوشش واکسیناسیون در جنوب آفریقا نسبت به میانگین جهانی بسیار پایین تر است و حدود 20 درصد جمعیت شان واکسینه شدند که عمدتا هم در گروه های سنی بالا بوده است. در این منطقه ها اطلاعات نشان می دهد که درصد قابل توجهی از مبتلایان متعلق به گروه های سنی جوان تر هستند. در کشورهایی که اندازه پوشش واکسیناسیون بالاتر است، باز هم تمایل این ویروس به سنین پایین تر دیده شده است. بنابراین می توان گفت که ممکن است سویه اُمیکرون به سنین پایین تر متمایل باشد.

اعلام حضور اُمیکرون در اطراف ایران

مستندی نداریم که نشان دهد اُمیکرون وارد کشور شده است یا خیر

سوری گفت: در حال حاضر فرایند توسعه اُمیکرون در کشورهای مختلف بسیار بالاست و شاید تا به امروز بیش از 50 کشور درگیر این واریانت شدند که روزبروز هم در حال افزایش است. حتی در آمریکا مواردی گزارش شده و در اطراف کشور ما هم در کشورهایی مانند ترکیه، هند، پاکستان و ... هم دیده شده است. به نظر نمی آید که اُمیکرون هنوز وارد کشور ما نشده باشد، احتمالا واریانت اُمیکرون داخل کشور ما هم هست، اما متاسفانه از آنجایی که نظام پایش واریانت ها را در کشور نداریم، نمی توانیم مستندی مبنی بر وجود یا عدم حضور این واریانت در کشور را ارائه دهیم.

قدرت بالای ایجاد عفونت مجدد در اُمیکرون

این اپیدمیولوژیست درباره علائم اُمیکرون در مبتلایان نیز گفت: علائمی که تا به امروز درباره اُمیکرون گزارش شده، این است که خیلی تفاوتی با سویه های دیگر ندارد، اما قدرت عفونت مجدد و ابتلای مجدد در آن بالاست. درمان هایی هم که عمدتا برای آن استفاده می گردد، عمدتا درمان های ضدالتهابی است. در عین حال مطالعات متعددی در حال اجرا است تا بتوانند تصویر روشن تری از این سویه ارائه دهند. منتها آنچه که تا به امروز مشخص و قطعی شده، این است که یکی از واریانت هایی است که سازمان جهانی بهداشت نسبت به آن هشدار داده است. هرچند که هنوز به عنوان واریانتی تهدیدنماینده شناخته نشده، اما به عنوان واریانتی نگران نماینده و مورد توجه جدی است.

تاثیر واکسن ها روی اُمیکرون

سوری تاکید نمود: با شیوع اُمیکرون، توصیه شده است که کنترل مرزها به شدت انجام گردد و کشورها نظارت مراقبت را تشدید نمایند. بعلاوه Sequencing (مشخص ژنوم ویروس) موارد ابتلا به خوبی انجام گردد تا کشورها متوجه شوند که چه سهمی از مبتلایان شان به سویه اُمیکرون مبتلا شدند و بتوانند این موضوع را با کشورهای مختلف به اشتراک بگذارند. باید توجه کرد که که سرعت انتشار این سویه بالاست. به طوری که در عرض یک هفته موارد ابتلا دو برابر شد که نشان می دهد که سرعت توسعه اپیدمی با این واریانت بالاست. در عین حال مهمترین اقداماتی که مردم باید انجام دهند، این است که ملاحظات و تمهیدات محافظتی را به ویژه در افرادی که واکسن تزریق نکردند، شدت ببخشند. حتی افرادی هم که مبتلا شدند یا واکسن تزریق کردند، با توجه به اینکه امکان عفونت مجدد در آنها وجود دارد، باید مراقبت نمایند. زیرا تضمینی نیست که حتی کسی که دو یا سه دز واکسن تزریق نموده اند، به این بیماری ابتلا پیدا ننمایند.

لزوم ایجاد نظام مراقبت ساختارمند برای شناسایی اُمیکرون

وی درباره تاثیر واکسن ها روی سویه اُمیکرون، گفت: عملا سویه های تازه، مقابله ویروس در برابر اقدامات جامعه بشری است. ویروس برای بقای خودش کوشش می نماید که این کوشش ها به صورت جهش ها روز پیدا می نمایند. بنابراین بعید به نظر می رسد که اندازه تاثیر واکسن ها روی اُمیکرون مانند واریانت های قبلی باشد. به همین خاطر است که شرکت های بزرگ واکسن سازی جهان در حال ایجاد تغییراتی متناسب با جهش ها روی واکسن ها هستند تا همچنان اثربخشی بالایی را در برابر ویروس داشته باشند.

سوری درباره نحوه شناسایی امیکرون و سیستم Sequencing ویروس در کشور، گفت: در کشور ما تست های مولکولی برای Sequencing انجام می گردد و کیت های آن هم وجود دارد، اما باید این تست ها را به صورت یک نظام مراقبت ساختارمند انجام دهیم که این اتفاق در کشور نمی افتد و تست ها به صورت موردی انجام می گردد.

لزوم واکنش سریع برای مهار واریانت ها

وی تاکید نمود: برای داشتن یک نظام Sequensing ساختارمند، باید تعداد تست های روزانه را تا هرجا که می توانیم افزایش دهیم. به ویژه در جاهایی که طغیان بیماری اتفاق می افتد. دوم اینکه باید سرعت پاسخگویی را افزایش دهیم. اکنون متاسفانه سرعت پاسخگویی به نتایج Sequensing با تاخیر است که دلیل آن هم به دلیل تشریفات اداری و ... است که قابل ترمیم است. هرچقدر بتوانیم با سرعت بیشتری اقدام کنیم، واکنش سریع تری می توانیم در برابر ویروس داشته باشیم و احتمال مهار واریانت ها را افزایش دهیم.

وی با بیان اینکه تعداد کشورهایی که اُمیکرون را گزارش می نمایند، روزبروز در حال افزایش است، اظهار کرد: بعید نیست که این سویه در کشور ما هم باشد. بنابراین مهم است که ما بتوانیم به خوبی اقدام نموده و مستندات ارائه دهیم. در عین حال باید تمهیدات محافظتی را به ویژه در مرزها و مبادی ورودی کشور برای مسافرانی که از خارج از کشور می آیند، تقویت و تشدید کنیم.

توصیه مجامع بین المللی به تشدید تمهیدات محافظتی

سوری با اشاره به شرایط بازگشایی ها نیز گفت: در حال حاضر زمان مناسبی برای بازگشت به شرایط عادی در بخش های مختلف نیست. اکنون در شرایطی هستیم که جامعه به صورت بالقوه در معرض خطر اُمیکرون قرار گرفته است. درست است که اندازه مرگ ومیرها در کشور کاهش یافته است، اما مرگ و میر تنها شاخص سنجش خطر نیست و در عین حال شاخص های رنگ بندی شهرها هم کامل نیست و قضاوت مان درباره رنگ بندی شهرها هم گمراه نماینده و اشتباه است و باید به این مغایرت ها پرداخت. از یک سو مجامع بین المللی به دلیل بروز اُمیکرون اعلام می نمایند که تمهیدات محافظتی باید تشدید گردد، اما ما داریم بازگشت به شرایط عادی را تسهیل می کنیم. وقتی کشورهای دیگر جهان دارند از توسعه اپیدمی گزارش می دهند، قطعا کشور ما هم از این فضا مصون نبوده و در هفته های پیشرو شاهد طغیان هایی خواهیم بود، اما مهم است که واکنش سریع و به موقع در برابر این طغیان ها اعمال کنیم. به این معنا که به محض مشاهده آشفتگی هایی در فرایند اپیدمی و کانون های آلودگی، وارد عمل شده و طغیان را در همان جا کنترل و مهار کنیم.

منبع: خبرگزاری ایسنا
انتشار: 25 دی 1400 بروزرسانی: 25 دی 1400 گردآورنده: mehrbox.ir شناسه مطلب: 11018

به "آخرین اطلاعات درباره اُمیکرون، لزوم واکنش سریع در برابر طغیان های کووید" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "آخرین اطلاعات درباره اُمیکرون، لزوم واکنش سریع در برابر طغیان های کووید"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید