آیا عراق می تواند انتخابات زودهنگام برگزار کند؟

به گزارش جعبه مهر، کارشناسان عراقی، برگزاری انتخابات زودهنگام در کشورشان را دچار مشکلاتی دانستند که آن را تا حداقل یک سال دیگر غیر ممکن می سازد.

آیا عراق می تواند انتخابات زودهنگام برگزار کند؟

به گزارش گروه بین الملل خبرنگاران، مسئولان و کارشناسان عراقی برگزاری انتخابات زودهنگام ظرف ماه های آینده در کشورشان را غیرممکن خواندند.

ریاض البدران عضو شورای کمیساریای عالی انتخابات عراق در گفت وگو با خبرگزاری رسمی این کشور (واع)، زیرساخت های فنی برای برگزاری انتخابات زودهنگام عراق در سطح شهرستان ها و کوچک تر از آن را غیرآماده خواند و گفت: حاضر شدن زیرساخت های برگزاری انتخابات به زمان نیاز دارد و کمتر از یک سال هم زمان نمی برد.

خبرگزاری عراقی به نقل از مقداد الشریفی کارشناس مسائل انتخابات هم آورده است: کمیساریای جدید انتخابات و قانون جدید که نیازمند یک نهاد ناظر است، قادر نخواهد بود که انتخابات زودهنگام را برگزار کند.

وی اضافه نمود: قانون انتخابات به دلیل تعیین نبودن نوع حوزه های انتخابیه کامل نیست و درباره تعداد حوزه های انتخابیه در استان ها متناسب با بزرگی و جمعیت آن ها تصمیمی گرفته نشده است.

الشریفی با پیش بینی اینکه شورای کمیساریای انتخابات تنها بعد از سرانجام دوره فعلی مجلس بتواند انتخابات زودهنگام را برگزار کند، گفت: انتخابات نیاز به یک نهاد ناظر و نیاز به تعیین شدن جدول زمانی برای برگزاری انتخابات دارد، علاوه بر اینکه خلأهایی که درقانون انتخابات وجود دارد، باید رفع شود.

علاء عبد عوده رئیس کمیساریای انتخابات در استان ذی قار عراق هم در گفت وگو با خبرگزاری واع تاکید کرد که کمیساریای جدید تا حداقل یک سال دیگر قادر به برگزاری انتخابات جدید نیست.

عوده تاکید کرد: بازنشسته کردن اعضا و مدیران فعلی کمیساریای انتخابات و انتخاب جانشینانی برای آنها از خارج از کمیساریا دست کم شش ماه زمان نیاز دارد و این مدیران جدید هم به دوره های آموزشی داخلی و خارجی نیاز دارند که خود، شش ماه دیگر زمان می برد؛ علاوه بر اینکه باید قراردادهای محکمی با شرکت های خارجی برای رساندن کمک های لجستیک لازم به کمیساریا به منظور برگزاری انتخابات منعقد شود.

عبد عوده گفت: کمیساریای انتخابات باید قبل از برگزاری انتخابات زودهنگام به این امور رسیدگی کند که یک سال زمان لازم دارد.

سعد الراوی نائب رئیس شورای کمیساریای انتخابات عراق هم در گفت وگو با خبرگزاری عراق تاکید کرد: ترسیم حوزه های انتخابیه در قانون جدید نیاز به یک کمیته ویژه و بی طرف دارد که همه طرف ها را راضی کند. این کمیته برای اینکه تشکیل شود به زمان نیاز دارد، علاوه بر آن وقتی هم برای ترسیم حوزه های انتخابیه لازم است، چیزی که خودش دلیل اصلی برگزاری انتخابات زودهنگام بوده است.

وی ادامه داد: ترسیم حوزه ها در سطح شهرستان ها نیاز به زمان دارد و باید عادلانه توزیع شود تا حقوق همه گروه ها مصون بماند و یک کمیته قضایی هم وجود داشته باشد که به هر گونه شکایتی و در خصوص تعیین و ترسیم حوزه های انتخابیه رسیدگی کند.

مجلس عراق سه شنبه گذشته قانون جدید انتخابات و ترسیم حوزه های انتخابیه متعدد و رای گیری فردی را تصویب کرد. این قانون مصوب شامل 50 ماده قانونی انتخابات است که 14 ماده آن قبل تر و 36 ماده دیگر آن روز سه شنبه به تصویب رسید.

طبق این قانون جدید، حوزه های انتخابیه بر اساس هر استان تقسیم بندی می شود و اگر تعداد جمعیت هر شهرستانی کمتر از یکصد هزار نفر باشد، آن شهرستان برای تشکیل یک حوزه انتخابیه، با نزدیک ترین شهرستان ادغام می شود. هر نامزد هم باید به صورت فردی نام نویسی کند، بر خلاف گذشته که مردم عراق به فهرست ها رأی می دادند.

ص

مسافرت رو: مسافرت رو: آگاهانه سفر کنیم تا بیشتر از سفر لذت ببریم

دور زمین: دور زمین: آشنایی با زیبایی های دنیا در مجله گردشگری

منبع: خبرگزاری فارس
انتشار: 30 مرداد 1400 بروزرسانی: 30 مرداد 1400 گردآورنده: mehrbox.ir شناسه مطلب: 4426

به "آیا عراق می تواند انتخابات زودهنگام برگزار کند؟" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "آیا عراق می تواند انتخابات زودهنگام برگزار کند؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید