ارتباط کیفیت پایین خواب با ابتلا به آلزایمر

به گزارش جعبه مهر، تحقیقات جدید دانشکده پزشکی دانشگاه واشنگتن نشان می دهد کیفیت پایین خواب تاثیرات مخربی روی مغز دارد که احتمال ابتلا به آلزایمر را افزایش می دهد.

ارتباط کیفیت پایین خواب با ابتلا به آلزایمر

به گزارش خبرنگاران و به نقل از گیزمگ، یک مطالعه جدید از محققان دانشکده پزشکی دانشگاه واشنگتن در سنت لوئیس به همراه تحقیقات روزافزون و در حال رشد در مورد ارتباط کیفیت خواب و ابتلا به بیماری زوال عقل و آلزایمر، به طور معین روی کیفیت خواب تمرکز نموده و دریافته است که کیفیت پایین خواب و عدم خواب عمیق می تواند منجر به کاهش اختلال شناختی در مغز گردد.

خواب بسیار مهم است و این چیزی است که همه ما مطمئنا آن را می دانیم. اخیرا برخی مطالعات نشان داده اند که ارتباط قانع نماینده ای بین اختلال خواب و بیماری های شناختی مانند آلزایمر وجود دارد.

سال گذشته کشف شد که کم خوابی به طور مستقیم می تواند منجر به افزایش تجمع آمیلوئید-بتا در مغز گردد که در افراد مبتلا به بیماری آلزایمر دیده می گردد.

این تحقیق جدید نیز ارتباط بین خواب و آلزایمر را بیشتر روشن نموده است. فرضیه پشت این تحقیق این است که کاهش کیفیت خواب ممکن است با افزایش پروتئینی در مغز به نام تائو(tau) ارتباط داشته باشد که در کنار آمیلوئید-بتا نشان دهنده اختلال شناختی مرتبط با بیماری آلزایمر هستند.

محققان الگوهای خواب 119 فرد بالای 60 سال را مورد آنالیز قرار دادند. اکثر آنها از نظر شناختی سالم و بدون علائم زوال عقل یا آلزایمر بودند.

الگوهای خواب این افراد با استفاده از حسگرها و مانیتورهای نوار مغزی(EEG) به مدت یک هفته تحت نظارت نهاده شد. سطوح پروتئین ها تائو و آمیلوئید-بتا نیز با استفاده از اسکن PET و یا نمونه گیری مایع نخاعی در همه افراد ردیابی شد.

نتایج نشان داد کسانی که خواب موج آهسته را تجربه نمی نمایند، دارای مقدار بیشتری پروتئین تائو در مغز خود هستند.

خواب موج آهسته(SWS) به فاز سوم خواب می گویند که عمیق ترین فاز حرکت غیر سریع چشم است. این مرحله از چرخه خواب به شدت به تثبیت حافظه انسان یاری می نماید و بسیاری از محققان همچنین تاکید می نمایند که خواب موج آهسته برای حفظ سلامت عمومی مغز حیاتی است.

برندان لیسی نویسنده این مطالعه جدید شرح داد: نکته کلیدی این است که خواب موج آهسته است که با ازدیاد تائو ارتباط دارد و خواب موج آهسته است که نشان دهنده کیفیت واقعی خواب است. افرادی که دارای تائوی بیشتری هستند، عملا شب ها بیشتر می خوابند و روزها نیز بیشتر چرت می زنند، اما خواب آنها کیفیت پایینی دارد.

بیماری های عصبی پیچیده تر از آن هستند که صرفا در اثر چندین سال کیفیت پایین خواب ایجاد شوند، اما محققان معتقدند که اختلالات خواب ممکن است یک ابزار هشدار دهنده موثر برای یاری به پزشکان در تشخیص اختلال شناختی در مراحل ابتدایی باشد.

لیسی می گوید: چیزی که جالب است این است که ما این رابطه معکوس بین کاهش خواب موج آهسته و پروتئین تائوی بیشتر را در افرادی که از نظر شناختی طبیعی یا دچار کمی ضعف بودند، مشاهده کردیم. به این معنی که کاهش خواب موج آهسته ممکن است نشانگر انتقال بین حالت طبیعی با حالت اختلالی باشد.

وی اضافه کرد: درکل خواب افراد می تواند یک روش غیر تهاجمی برای پیشگیری از بیماری آلزایمر باشد.

این مطالعه جدید در مجله Science Translational Medicine منتشر شده است.

مسافرت رو: مسافرت رو: آگاهانه سفر کنیم تا بیشتر از سفر لذت ببریم

دور زمین: دور زمین: آشنایی با زیبایی های دنیا در مجله گردشگری

منبع: خبرگزاری ایسنا
انتشار: 30 مرداد 1400 بروزرسانی: 30 مرداد 1400 گردآورنده: mehrbox.ir شناسه مطلب: 937

به "ارتباط کیفیت پایین خواب با ابتلا به آلزایمر" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "ارتباط کیفیت پایین خواب با ابتلا به آلزایمر"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید