از متری کتاب خریدن تا برای آتش زدن کتاب فروختن

به گزارش جعبه مهر، بازار کتاب دست دوم فروشی، واقع در سمت غربی میدان انقلاب، گذری است برای دانشجویان و کتاب دوستانی که به دلیل قیمت بالای کتاب توان خرید خود را از دست داده اند یا در جستجو کتاب های قدیمی هستند که در بازار پیدا نمی گردد اما بازار کتاب های دست دوم هم مثل نوفروشی ها خراب است.

از متری کتاب خریدن تا برای آتش زدن کتاب فروختن
  • مجله کتاب و نشر

به گزارش خبرگزاری کتاب ایران(ایبنا) رضا غیبی، مدیر کتابفروشی گنجنامه از فروشندگان پاساژ ایران بیش از 30 سال است که مشغول به فعالیت در این حوزه است. او عواملی مانند گرانی کاغذ و کتاب و شیوع فضای مجازی و شبکه های اجتماعی را در رکود بازار کتاب؛ حتی بازار کتاب های دستِ دوم دخیل می داند. غیبی دراین باره به ایبنا گفت: کتاب و فرهنگ، نو و دسته دوم ندارد، هر دو ضعیف شده اند.

  • خمیر کردن کتاب بهتر از نفروختن است

مدیر کتابفروشی گنجنامه درباره قیمت گذاری کتاب های قدیمی گفت: ما سعی می کنیم کتاب ها را ارزان بفروشیم؛ درواقع قیمت را براساس جیب مشتری معین می کنیم اما با این حال مشکل داریم و بازار بی رونق است.

او با اشاره به شرایط کنونی قیمت کاغذ و تاثیر آن بر بازار کتاب ادامه داد: قیمت کاغذ آنقدر بالا رفته که حتی گاهی برای کسب درآمد، کتاب ها را برای خمیر کردن می فروشیم. کتاب های علمی که خیلی قدیمی شده اند و کتاب هایی که از نظر فیزیکی آسیب دیده اند هم همین سرنوشت را دارند.

غیبی همچنین اظهار کرد: پایین آمدن میزان فروش باعث شده که در سال های اخیر برای اینکه کتاب هایمان مدت زیادی در کتابفروشی باقی نماند، معاوضه کتاب هم داشته باشیم.

  • از خریدهای متری کتاب تا آتشِ صحنه های اکشن

مدیر کتابفروشی گنجنامه در تقسیم مشتریانی که در چند سال فعالیت با آنها روبرو شده است، گفت: جز دانشجویان و افرادی که رمان می خرند، ما چند قشر مشتری داریم: مشتریانی که متری کتاب می خرند؛ یعنی کتابخانه یا قفسه ای در خانه خود ساخته اند و برای پر کردن فضای آن، کتاب می خرند و دوم دسته ای هستند که برای آتش زدن، کتاب می خرند. اینها معمولا کتاب ها را برای ساخت فیلم می خرند و در صحنه ای اکشن از آن ها استفاده می نمایند.

او درباره کیفیت کتاب هایی که برای استفاده در دکور خانه و ساختن صحنه های اکشن فیلم ها به فروش می رساند، شرح داد: وضعیت بازار خیلی خراب است، مشتری برای هر کاری هر کدام از کتاب ها را بخواهد به او می فروشم و برایم فرقی ندارد که بخواهد با آن چه کاری انجام دهد.

  • کتاب های دست دوم از کجا تامین می شوند

غیبی درباره روش جمع آوری کتاب برای فروش در کتابفروشی دست دوم شرح داد: بیشتر در روزنامه آگهی می دهیم و افراد کتابخانه خود را به ما می فروشند.

غیبی همچنین درباره گروه هایی که کتاب هایشان را به فروش می رسانند، اعلام کرد: افرادی که ایران را برای همواره ترک می نمایند، یا زن و شوهری که به دلیل وضعیت مالی مجبور شده اند خانه خود را کوچک نمایند یا به اجبار یکی از آن ها، کتاب های خود را می فروشند. در مواردی هم فوت شدن صاحب کتاب ها باعث می گردد که ورثه همه کتاب های کتابخانه او را بفروشند.

او شرح داد: کتاب برای اینکه در مغازه های کتاب فروشی دست دوم به فروش برسد باید یک روند حداقل دو ساله را طی کند. در چند سال اخیر کتابی که به دست دوم فروشی ها برسد، منتشر نشده است، عمده کتاب های موجود در فروشگاه ما همان کتاب هایی قدیمی و کلاسیک است.

مسافرت رو: مسافرت رو: آگاهانه سفر کنیم تا بیشتر از سفر لذت ببریم

دور زمین: دور زمین: آشنایی با زیبایی های دنیا در مجله گردشگری

منبع: همشهری آنلاین
انتشار: 30 مرداد 1400 بروزرسانی: 30 مرداد 1400 گردآورنده: mehrbox.ir شناسه مطلب: 1745

به "از متری کتاب خریدن تا برای آتش زدن کتاب فروختن" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "از متری کتاب خریدن تا برای آتش زدن کتاب فروختن"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید