از هر ماسک تنفسی N95 برای چه مدت می توانیم استفاده کنیم؟

به گزارش جعبه مهر، با شیوع سویه نو کرونا، اومیکرون، و سرایت پذیری بیشتر و سریع تر آن در بین افراد، کارشناسان توصیه می کنند که همه افراد به جای استفاده از ماسک های پارچه ای یا ماسک های ساده از ماسک تنفسی KN95، N95 یا KF94 استفاده کنند. ایمنی این ماسک ها بسیار بالاتر از ماسک های پارچه ای است اما نمی توانیم آن ها را چندین و چند بار شسته و استفاده کنیم.

از هر ماسک تنفسی N95 برای چه مدت می توانیم استفاده کنیم؟

ماسک های یکبار مصرف را می توانیم چند بار استفاده کنیم اما نمی توانیم به مدت طولانی این استفاده را تکرار کنیم. پس چند بار یا به چه مدتی می توانیم از این ماسک ها استفاده کنیم؟ امروز در این مطلب از خبرنگاران مگ قرار است توصیه های کارشناسان را درباره مدت زمان مناسب برای استفاده از این ماسک ها بخوانیم.

توصیه کارشناسان درباره استفاده مجدد از ماسک تنفسی

کوتاه ترین پاسخی که کارشناسان در مورد مدت زمان مناسب برای استفاده از ماسک های تازه این است: بستگی دارد! هیچ نظر قطعی و عمومی برای تعداد دفعات استاندارد استفاده از ماسک وجود ندارد. اما کارشناسان می گویند تعداد دفعات مناسب استفاده از ماسک فرق دارد و بستگی به محیط هایی دارد که در آن قرار می گیرید. همچنین شرایط ظاهری ماسک، سلامت ظاهری و طول مدت زمانی که از آن استفاده کرده اید بر این تعداد دفعات مناسب تاثیر می گذارد. مت کارلسون، کارشناس ایمنی UCSF Health، می گوید: همه چیز به مدت زمان، نوع شرایطی که در آن هستید و کاری که در آن محیط انجام می دهید بستگی دارد.

بررسی کوتاه انواع ماسک تنفسی

ماسک تنفسی عادی از دسته ماسک هایی هستند که ذرات معلق در هوا را فیلتر کرده و اجازه ورود به دستگاه تنفسی را نمی دهند. این ماسک ها مقاومت و کارآیی کمتری نسبت به ماسک های جراحی دارند و نمی توانید از آن ها چند بار استفاده کنید.

ماسک های N95 و KN95 به این دلیل با عدد 95 نام برده می شوند چون می توانند تا 95% ذرات موجود در هوا را فیلتر کنند. همچنین این ماسک ها استانداردهای مختلف بین المللی را رعایت می کنند.

ماسک N95 مطابق با استانداردهای ایالات متحده و موسسه ملی ایمنی و بهداشت شغلی، KN95 مطابق با استانداردهای چینی و KF94 که 94% ذرات موجود در هوا را فیلتر می کنند مطابق با استانداردهای کره جنوبی تولید شده اند.

هر ماسک تنفسی چه مدت برای استفاده مناسب است؟

همانطور که در بالا اشاره شد هیچ مدت زمان استاندارد و تایید شده ای برای این موضوع وجود ندارد اما به طور کلی معمولا یک ماسک N95 را نمی توانید بیشتر از 5 بار استفاده کنید و اگر خیس یا کثیف شده است باید بلافاصله دور انداخته شود.

بعضی از کارشناسان هم معتقدند اگر از ماسک ها به خوبی نگهداری کنید می توانید هر ماسک تنفسی N95 را تا 1 هفته استفاده کنید اما در صورت حضور در مراکز پر خطر مثل مراکز مراقبتی بهداشتی یا محیط های سربسته، دیگر نباید از آن ماسک استفاده کنید.

روش نگهداری و مراقبت از ماسک N95

کارشناسان توصیه می کنند اگر می خواهید چند بار از یک ماسک N95 استفاده کنید باید با راه های محافظت از ماسک آشنا باشید. CDC توصیه می کند به هیچ وجه در زمان استفاده از ماسک به آن دست نزنید، دست ها ممکن است ماسک را آلوده کند یا آلودگی از رویه ماسک به دست شما منتقل شود. برای برداشتن ماسک از روی صورت هم حتما از بند ها و کش های آن استفاده کنید و به هیچ وجه به رویه ماسک دست نزنید.

اگر در محیط بیرون از خانه هستید و می خواهید ماسک خود را برای انجام کاری مثل نوشیدن آب بردارید، باید آن را در یک کیف یا کیسه پلاستیکی تمیز بگذارید تا داخل آن آلوده نشود. بعد از برداشتن ماسک حتما دست هایتان را ضدعفونی کنید و ماسک را مجدد به همان شکلی که قبلا روی صورتتان بوده استفاده کنید. در زمان استفاده مجدد حتما به خاطر داشته باشید که لایه بیرونی ماسک روی صورتتان قرار نگیرد.

CDC توصیه می کند که اگر می خواهید از یک ماسک تنفسی دوباره استففاده کنید حتما آن را در محیطی خشک مثل پاکت کاغذی یا پارچه ای نگه دارید تا در بین دو دفعه استفاده تمیز و خشک باقی بماند. کارکنان بیمارستان هم باید ماسک های خود را در کیسه های کاغذی با برچسب نامشان قرار دهند و بعد از استفاده کیسه را آویزان کنند.

کارلسون به مردم توصیه می کند هر روز از هفته از یک ماسک استفاده کنید و اجازه دهید ماسک های قبلی در پاکت کاغذی یا پارچه ای تمیز خشک باقی بمانند. مثلا یک ماسک را برای شنبه ها و ماسک دیگری را برای یکشنبه ها استفاده کنید. با این کار ماسک مدت زمان کافی برای خشک شدن را در اختیار دارد و از هر ماسک هم می توانید 5 بار با خیالی آسوده استفاده کنید.

آیا می توانیم ماسک N95 را ضدعفونی کنیم؟

در حال حاضر هیچ روشی برای ضدعفونی کردن ماسک ها وجود ندارد. کارلسون می گوید: تکنولوژی های مختلفی نشان داده اند می توانند ماسک های یک بار مصرف را به خوبی ضدعفونی کنند اما این فناوری ها فعلا فقط در اختیار مراکز مراقبتی و بهداشتی است تا در شرایط بحران و کمبود ماسک از آن استفاده کنند. پس عموم مردم فعلا نمی توانند این کار را انجام دهند.

وقتی عمر ماسک تنفسی شما تموم شد باید آن را مثل زباله های دیگر دور بریزید. حتما توجه داشته باشید که ماسک ها نباید در سطل های بازیافت قرار بگیرند چون طبق توصیه آژانس حفاظت از محیط زیست، تجهیزات محافظت فردی مثل ماسک های تنفسی قابل بازیافت نیستند. بهترین روش دور انداختن ماسک این است که ابتدا آن را در یک کیسه کوچک قرار داده و در آن را گره بزنید، سپس در سطل زباله قرار دهید. با این کار مطمئن می شوید هیچ فرد دیگری با آن تماس پیدا نکرده و آلوده نمی شود.

مرور کلی

با شیوع اومیکرون و افزایش اندازه سرایت پذیری آن در بین مردم، مرکز کنترل و پیشگیری از بیماری ها توصیه کرده است که مردم استفاده از ماسک های تنفسی KN95، N95 یا KF94 به جای ماسک های عادی، پارچه ای و جراحی استفاده کنند. این ماسک ها توانایی فیلتر کردن ذرات موجود در هوا را تا نزدیک به 100% دارند و ایمنی بیشتری در برابر کرونا ایجاد می کنند. از این ماسک ها می توان چندین بار استفاده کرد اما تعداد دفعات استفاده به مسائل مختلفی مثل محیطی که در آن قرار گرفته اید و ساعاتی که از آن استفاده کرده اید بستگی دارد. در این مطلب صحبت کارشناسان را درباره این موضوع خواندیم. نکته مهم در استفاده از ماسک های تنفسی این است که در صورت آسیب دیدن، کثیف شدن، خیس شدن یا تغییر ظاهری باید بلافاصله دور انداخته شوند.

این مطلب صرفا جنبه آموزش و اطلاع رسانی دارد. پیش از استفاده از توصیه های این مطلب حتما با پزشک متخصص مشورت کنید. برای اطلاعات بیشتر بیانیه رفع مسؤولیت خبرنگاران مگ را بخوانید.

منبع: san francisco chronicle

منبع: دیجیکالا مگ
انتشار: 20 اسفند 1400 بروزرسانی: 20 اسفند 1400 گردآورنده: mehrbox.ir شناسه مطلب: 11078

به "از هر ماسک تنفسی N95 برای چه مدت می توانیم استفاده کنیم؟" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "از هر ماسک تنفسی N95 برای چه مدت می توانیم استفاده کنیم؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید