سال جاری حتی یک مداد اضافه هم نمی خرند

به گزارش جعبه مهر، همه از گرانی کیف و کفش و لباس و مداد و دفتر می گویند، فروشندگان لوازم التحریر نیز از اعتراضات مردم و کسادی بازار و کم شدن فروش گلایه دارند.

سال جاری حتی یک مداد اضافه هم نمی خرند

آخرین روزهای شهریور است و بازارِ مهر گرم شده؛ دانش آموزان با خرید نوشت افزار و کیف و کفش و لباس خود را برای رفتن به مدرسه و شروع فصل درس آماده می نمایند. پدر و مادرها با در دست داشتن دستان فرزندانشان با وسواس به بازارها آمده و اقلام مورداحتیاج بچه هایشان را انتخاب نموده تا به خانه ببرند.

در فروشگاه، یک خانم میان قفسه های دفتر و اتوماتیک سرک می کشد. گویی به دنبال چیزی می گردد، با نگاه او را دنبال می کنیم، چند قلم جنس را نشان می نماید و از فروشنده قیمت آنها را می پرسد.

نگاهش رنگ می بازد و آرام اجناس را سر جایشان می گذارد، باز هم می گردد و باز همان قصه تکرار می گردد.

نرگس دلش پر است، می گوید کودکش در خانه منتظر وسایل مدرسه و کیف و کفش است، اما زن از ابتدا می دانسته که ممکن است به خاطر گرانی از تهیه نوشت افزار و تامین احتیاج فرزند محصلش به خوبی برنیاید، برای همین تنها آمده است.

مسعود مرد میانسالی است که برای خرید کیف پسرش آمده، می گوید در بازار به کیف ها و کفش های با قیمت زیاد برخورده است. با تعجب از کیف نیم میلیونی (500 هزار تومان) حرف می زند و ادامه می دهد، تازه این کیف های خوش قیمت بود و برخی جنس ها تا یک میلیون هم قیمت گذاری شده بودند. نمی دانم اگر بچه ای چنین چیزی از پدرش بخواهد، چگونه باید به او پاسخ داد؟

یکی از فروشگاه های نوشت افزار با اشاره به وضعیت بازار به خبرنگاران می گوید: من دو سال است که مغازه دارم و در مقایسه با سال گذشته که کمتر شناخته شده بودیم خرید مردم نسبتا بهتر بود، به طوری که وقتی به وسیله مدارس به عنوان یک فروشگاه معتمد معرفی می شدیم، خانواده ها علاوه بر لیست ارائه شده توسط مدرسه، خریدهای آزاد هم انجام می دادند.

وی ادامه داد: سال جاری تنها به همان لیست بسنده کردند یعنی آنچه جزو ضروریات است. و خریدهای آزاد انجام می ندهند و این نشان می دهند که قدرت خرید مردم کم شده است.

دانیال قاسمی زاده ادامه می دهد: یک سری وسایل به عنوان ضروریات مطرح است، مثل دفتر که سال گذشته بدون تامل به تعداد می خریدند اما سال جاری به چند تا آن هم با مکث بسنده می نمایند. جامدادی و دیگر وسایل را مردم بدون توجه به قیمت آن می خریدند اما سال جاری چون قیمت ها بالا رفته دقت بیشتری دارند. البته قیمت همه چیز بالا رفته اما مردم درباره نوشت افزار حساسیت بیشتری نشان می دهند.

وی بیان نمود: برخی از اقلام مثل خمیر بازی، یا رنگ و... از سبد خرید مردم حذف شده است، در حالی که سال گذشته آن را به راحتی می خریدند.

ایرانی یا خارجی بودن جنس و کیفیت آن را در درجه دوم اهمیت قرار گرفته

این فروشنده اظهار کرد: مردم بیشتر به قیمت اهمیت می دهند و به جیب خود نگاه می نمایند، می بینند جنسی که می خواهند بخرند کدام ارزان تر است. دیگر ایرانی یا خارجی بودن و کیفیت آن را در درجه دوم اهمیت قرار می دهند.

قاسمی زاده با بیان اینکه نوشت افزارهای ایرانی فراوری شده با کیفیت بالا در بازار عرضه می شوند، گفت: قیمت این محصولات مناسب است و کیفیت خوبی هم دارند، اما محدودیت هایی هم دارند و تنها ناراحتی ما این است که در جاهایی به غلط جلوی واردات نوشت افزار گرفته شده است، چون در نوشت افزار هنوز به مرحله خودکفایی کامل نرسیده ایم و با کشورهای دیگر فاصله داریم.

یک کیف فروش که در بازار قدیم بوشهر مستقر است، در مصاحبه با خبرنگاران بیان نمود: همان ها که از نمایشگاه های فصلی خرید می نمایند دو ماه بعد می آیند و از ما کیف می خرند. برخی از جنس ها تاریخ مصرف دارند و همین ها را با قیمت پایینی در نمایشگاه عرضه می نمایند.

وی افزود: مردم گاهی مواقع پول مارک را می دهند، کیف با قیمت 195 هزار تومان دارم اما همان را با 100 هزار تومان هم عرضه می نمایند اما ما نمی توانیم این کار را انجام دهیم و جنس ضعیف با قیمت پایین به دست مشتری بدهم. مشتری های دو سال پیش من مراجعه می نمایند و هنوز کیف دو سال پیششان نو است. همه نوع قیمت وجود دارد و البته کیفیت ها هم متفاوت است.

در 11 ماه کسی به مسائل بخش نوشت افزار توجه نمی نماید

رییس اتحادیه فروشندگان لوازم التحریر و کتابفروشان بوشهر به خبرنگاران گفت: امروز احتیاج بازار، نوشت افزار است و تمام توجه مردم بر روی این محصول متمرکز شده است. گرانی و تورم همه گیر بوده و تمام بازار با این موضوع درگیر است.

علیرضا مخبر بوشهری در گفت وگو با خبرنگار خبرنگاران بیان نمود: امروز احتیاج به بازار نوشت افزار است، در 11 ماه دیگر سال کسی به نوشت افزار توجه نمی نماید که مسائل آن چیست و فقط در این چند ماه و فصل شروع مدارس به چشم می آید. فروشنده نیز همین جنس را با قیمت بالا تهیه می نماید و باید سود 15 تا 20 درصدی خود را نیز لحاظ کند.

وی با اشاره به موج اعتراضات مردم و صنف ها، ادامه داد: دانشجویی می آید و کتاب می خرد و یک روز بعد می آورد که پس بدهد، این در هیچ قانون نانوشته ای نیامده است. گناه کتاب فروش چیست؟ اجناس نیز بر حسب کیفیت و قیمت تمام شده برای فروشنده قیمت گذاری و عرضه می شوند.

رییس اتحادیه فروشندگان لوازم التحریر و کتابفروشان بوشهر با اشاره به تنوع محصولات در بازار بیان نمود: خرید نوشت افزار به سلیقه و همچنین قدرت خرید مردم بستگی دارد. در بازار انواع کالاها وجود دارد و کیفیت کالای ایرانی خیلی بیشتر از مشابه خارجی است و حدود 80 درصد این اجناس از لحاظ کیفیت و کاربرد مورد تایید است.

علیرضا مخبر بوشهری در مورد انواع مختلف نوشت افزار و قیمت های متفاوت گفت: وسایل گران و به اصطلاح لاکچری نیز مشتری های خاص خود را دارند و همه گیر نیست. خریدار به جیبش نگاه می نماید و در بازار وارد می گردد. من چند قلم دفتر و مداد و خط کش را با تخفیف به قیمت 120 هزار تومان خریدم، اما باید این مبلغ را با تمام بازار مقایسه کنیم.

رییس اتحادیه فروشندگان لوازم التحریر و کتابفروشان بوشهر اظهار کرد: اجناس گران خریداری می گردد و هزینه های حمل بار نیز به آن اضافه می گردد، طبق قانون میزان سود نوشت افزار بین 15 تا 20 درصد است که جای سوال دارد چون به مدت چندین سال این درصد سود ثابت مانده است، در حالی که هزینه برق، آب، کرایه ها و غیره بالا رفته است.

وی ادامه داد: با 20 درصد سود تنها 10 تومان به قیمت یک اتوماتیک 50 تومانی اضافه می گردد، حالا ممکن است افت نیز داشته باشد چون در یک جعبه اتوماتیک جنس دارای شکستگی یا خشک شده که به درد نمی خورد هم وجود دارد.

وی تاکید نمود: این مسائل در تمام ایام سال وجود دارد، اما در چند ماهه تب و تاب خرید مدارس و شروع فصل پاییز بیشتر به آن پرداخته می گردد، آن هم نه با نگاه حل مشکل بلکه تنها اعتراضات و مبحث گرانی مطرح می گردد.

گزارش از زهره عرب؛ خبرنگار خبرنگاران بوشهر

مسافرت رو: مسافرت رو: آگاهانه سفر کنیم تا بیشتر از سفر لذت ببریم

دور زمین: دور زمین: آشنایی با زیبایی های دنیا در مجله گردشگری

منبع: خبرگزاری ایسنا
انتشار: 30 مرداد 1400 بروزرسانی: 30 مرداد 1400 گردآورنده: mehrbox.ir شناسه مطلب: 2998

به "سال جاری حتی یک مداد اضافه هم نمی خرند" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "سال جاری حتی یک مداد اضافه هم نمی خرند"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید