امضای بیانیه متفقین بین علی اف و اردوغان، کنسولگری ترکیه در شوشا

به گزارش جعبه مهر، رئیس جمهور ترکیه که به جمهوری آذربایجان سفر کرده است، در دیدار با الهام علی اف، بیانیه شوشا را به امضا رساند که روابط سیاسی و اقتصادی دو کشور را به سطح بالاتری ارتقا می دهد.

امضای بیانیه متفقین بین علی اف و اردوغان، کنسولگری ترکیه در شوشا

به گزارش گروه بین الملل خبرنگاران به نقل از آناتولی، رجب طیب اردوغان رئیس جمهور ترکیه که به قره باغ سفر کرده است روز گذشته با همتای آذربایجانی خود بیانیه شوشا را به امضا رساند.

در بیانیه شوشا تاکید شد که افتتاح کریدور زنگزور که ترکیه و آذربایجان را به یکدیگر متصل می کند و خط آهن نخجوان-قارص، سهم مهمی در تحکیم روابط خواهد داشت.

طرف های بیانیه شوشا به نقش مهم ترکیه در فعالیت های مرکز مشترک ترکیه-روسیه در اراضی آزاد شده از اشغال تاکید کردند.

در این بیانیه آمده است: آذربایجان برای انتها دادن به حمله 30 ساله ارمنستان و آزادسازی سرزمین های اشغالی، حمایت ترکیه را گرامی می دارد. طرف ها در صورت بروز تهدید یا حمله به استقلال یا تمامیت ارضی هر یک از آنها توسط کشور ثالث کمک لازم را به یکدیگر ارائه خواهند کرد. طرفین برای حل و فصل مسائل امنیتی و ثبات منطقه ای و جهانی مشترکاً تلاش خواهند کرد.

اردوغان: در نظر داریم در شوشا سرکنسولگری افتتاح کنیم

رجب طیب اردوغان رئیس جمهور ترکیه طی سخنانی در نشست مشترک خبری با الهام علی اف، همتای آذربایجانی خود در شوشا در این خصوص گفت: بیانیه شوشا نقشه راه برای فصل جدید روابط ترکیه و آذربایجان را مشخص خواهد کرد.

وی گفت: علاوه بر بازسازی مناطق آزاد شده، تدابیر لازم را اتخاذ خواهیم کرد تا قره باغ و آذربایجان دیگر چنین فاجعه هایی را تجربه نکنند. تمام عاملان تاثیرگذار در منطقه را دعوت می کنیم تا حقیقت را دیده، پیروزی مردم آذربایجان را پذیرفته و به آینده نگاه کنند.

اردوغان گفت: به عنوان ترکیه، ما هم می خواهیم روابط همسایگی جغرافیایی خود را به سمت همکاری های عمیق تری سوق دهیم. امیدواریم ارمنستان دست همبستگی و حسن نیتی را که به سوی آن دراز شده، بگیرد و از فرصت همکاری برای ایجاد یک آینده مشترک به خوبی استفاده کند.

وی ادامه داد: از یک پلتفرم 6 جانبه مشتکل از ترکیه، آذربایجان، روسیه، ارمنستان، گرجستان و ایران بحث کردیم. دیگر می خواهیم با این پلتفرم منطقه را به یک منطقه صلح و آرامش تبدیل کنیم. ما (اردوغان و علی اف) آماده فداکاری در این پلتفرم جانبه هستیم. آقای پوتین نیز همینطور، با اقدامات اجرا شده در این زمینه، منطقه به یک منطقه صلح تبدیل خواهد شد.

رئیس جمهور ترکیه تاکید کرد: هر کسی که تمایل کمک به موقعیت جدید در منطقه را دارد، باید سیاست نفرت انگیز و تحریک آمیز را کنار بگذارد و به صلح و همکاری روی آورد. وقتی چنین احتمالی پیش می آید، ما هم آماده ایم برای عادی سازی روابط خود با ارمنستان آنچه لازم است را انجام دهیم.

اردوغان گفت: در نظر داریم در اسرع وقت در شهر باستانی شوشا سرکنسولگری افتتاح کنیم. بنابراین، اطمینان حاصل خواهیم کرد تا فعالیت های ما در منطقه به طور سریع تر و موثرتری انجام بگیرد.

وی با اشاره حمایت ترکیه از پروژه ساخت کریدور زنگزور جنوبی که توسط آذربایجان اجرا می شود، افزود: با اجرای این پروژه، کریدور مشترک جدیدی از شرق تا غرب افتتاح خواهد شد. این بسیار مهم است.

علی اف: بیانیه متفقین روابط بین ترکیه و آذربایجان را به بالاترین سطح ارتقا داد

الهام علی اف، رئیس جمهور آذربایجان نیز در این نشست خبری مشترک گفت که بیانیه متفقین که امروز(دوشنبه) امضا شد روابط بین دو کشور را به بالاترین سطح ارتقا داده است. نام این بیانیه به عنوان متفقین خود بیانگر همه چیز است.

وی همچنین شرح داد: امروز همکاری بین دو کشور از نظر کیفیت ارتقا یافته و کلیه مفاد بیانیه ضامن همکاری های آینده است. در موضوع کریدور زنگزور که ترکیه و آذربایجان را از طریق راه آهن و زمینی به هم متصل می کند تنها به حرف اکتفا نمی کنیم بلکه در عمل آن را اجرا می کنیم. حمایت از مردم کشور دوست و برادر ترکیه تا آخرین لحظات جنگ به ما قدرت و روحیه بیشتری بخشید. این حمایت را هرگز فراموش نخواهیم کرد.

bestcanadatours.com: مجری سفرهای کانادا و آمریکا | مجری مستقیم کانادا و آمریکا، کارگزار سفر به کانادا و آمریکا

منبع: خبرگزاری تسنیم
انتشار: 30 مرداد 1400 بروزرسانی: 30 مرداد 1400 گردآورنده: mehrbox.ir شناسه مطلب: 10312

به "امضای بیانیه متفقین بین علی اف و اردوغان، کنسولگری ترکیه در شوشا" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "امضای بیانیه متفقین بین علی اف و اردوغان، کنسولگری ترکیه در شوشا"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید