روابط اقتصادی ایران-ارمنستان ظرفیت رشد بسیاری دارد، مرز دو کشور پل صلح و همکاری است

به گزارش جعبه مهر، سفیر جمهوری ارمنستان در تهران با اعتقاد به این که مشارکت فعال ایران می تواند در حل بسیاری از موضوعات مشکل آفرین در قره باغ بیش از اندازه مفید واقع شود گفت: مرز ارمنستان - ایران همواره به مثابه پل صلح و همکاری بوده است که هرگونه تجاوز به آن با امنیت ملی دو کشور در تضاد است.

روابط اقتصادی ایران-ارمنستان ظرفیت رشد بسیاری دارد، مرز دو کشور پل صلح و همکاری است

این دیپلمات ارمنستانی همچنین با اشاره به فشارها برای استعفای نخست وزیر کشورش گفت: ضرورت ایجاب می نماید تا شرایط سیاسی داخلی پایدار شود و درجهت تحقق این هدف، نخست وزیر جمهوری ارمنستان دست به اجرای فرایند انتخابات مجلسی زود هنگام زده است.

آرتاشس تومانیان سفیر جمهوری ارمنستان در گفت وگو با خبرنگاران به سوالاتی درباره ظرفیت های ویژه رشد روابط میان ایران و ارمنستان و تحولات کشورش پس از جنگ دوم قره باغ پاسخ داد، که متن این گفت و گو به شرح زیر است؛

پس از عملیات نظامی شش هفته ای حول قره باغ، با میانجی گری روسیه توافق نامه آتش بس بین ارمنستان و آذربایجان به امضا رسید. ارزیابی شما درباره این رخداد چگونه است؟

به واسطه این آتس بس تهاجم نظامی آذربایجان با مساعدت ترکیه از جمله مشارکت مزدوران تروریست که باعث وارد آمدن تلفات سنگین به کشور و مردم ارمنستان و موجب به شهادت رسیدن هزاران نفر شد، متوقف شد. ارزیابی ساده انگارانه و قاطعانه این تحولات فاجعه بار مشکل است لکن امر واضح و آشکار هدف مشارکت مستقیم و گسترده ترکیه در فرایندهای نظامی و جنگی، تحقق سیاست توسعه طلبانه آنها در منطقه می باشد.

به هرحال تجربه حل و فصل مناقشات با بکار گیری زور باید در وهله اول برای کشورهای منطقه هشداری جدی تلقی شود.

پس از آتس بس ما شاهد درخواست هایی برای برکناری نیکول پاشینیان نخست وزیر جمهوری ارمنستان و برگزاری انتخابات مجلسی پیش از موعد بودیم. اینک و امروز فرایند انتخابات پیش از موعد شروع شده و به همین دلیل نیکول پاشینیان از سِمت خود استعفا داده است. به نظر شما در شرایط موجود دولت جمهوری ارمنستان به چه اقداماتی باید دست بزند؟

طبیعی است که فجایع آخرین جنگ قره باغ تاثیرات جدی خود را بر تمایلات و شور و حال عمومی ارمنستان بر جای گذاشته است. ضرورت ایجاب می نماید تا شرایط سیاسی داخلی پایدار شود و درجهت تحقق این هدف، نخست وزیر جمهوری ارمنستان دست به اجرای فرایند انتخابات مجلسی زود هنگام زده است.

مسلما بهترین راه حل برای ارمنستان برگزاری انتخابات مجلسی شفاف و عادلانه و تشکیل مجلس و دولت جدید شکل گرفته در نتیجه اینگونه انتخابات است و عملکرد دولت باید در راستای تامین صلح و امنیت و نیز توسعه اجتماعی - اقتصادی باشد.

مسلما بهترین راه حل برای ارمنستان برگزاری انتخابات مجلسی شفاف و عادلانه و تشکیل مجلس و دولت جدید شکل گرفته در نتیجه اینگونه انتخابات است و عملکرد دولت باید در راستای تامین صلح و امنیت و نیز توسعه اجتماعی - اقتصادی باشد. غلبه بر چالش های کنونی آزمایش و امتحان بزرگی برای مردم و دولت ما می باشد که ما به خاطر شهیدان ما و نسل های کنونی و آینده ملزم به برگزاری آبرومندانه آن هستیم.

آیا دولت جمهوری ارمنستان به طرفداری خود از فعالیت های آینده گروه مینسک با هدف غلبه بر بحران ادامه می دهد؟ یا اعتقاد دارد که کشورهای منطقه نیز می توانند در این امر نقش آفرینی سودمند داشته باشند؟

ارمنستان معتقد است برای حل نهائی و جامع مناقشه آرتساخ تنها روسای مشترک گروه مینسک که پیشنهاداتی درباره اصول حل مناقشه در چهارچوب فرایند مذاکرات ارائه کرده اند، مشروعیت بین المللی دارند. در ارتباط با نقش آفرینی کشورهای منطقه ای میتوان گفت که آنها با موضع گیری متوازن خود می توانند فضای مطلوبی برای حل و فصل مناقشه فراهم سازند.

مرز ارمنستان - ایران همواره به مثابه پل صلح و همکاری بوده است که هرگونه تجاوز به آن با امنیت ملی دو کشور در تضاد است

نظر جنابعالی درباره پیشنهاد جمهوری اسلامی ایران برای حل مناقشه قراباغ کوهستانی چیست؟ آیا ایران به عنوان یکی از کشورهای مهم منطقه می تواند نقش آفرینی مثبتی در جهت حل مناقشه داشته باشد؟

مایل هستم تاکید ویژه ای داشته باشم بر نقش آفرینی مهم ایران در ایام جنگ و دوران پس از آن. این مربوط می شود به موضع گیری اصولی ایران در جهت مقابله با پدیده های تهدید کننده صلح و ثبات منطقه ای. این امر درباره اقداماتی است که ایران در راستای مصونیت مرز مشترک دو کشور و تمامیت ارضی ارمنستان اتخاذ کرده است. از جمله این اقدامات می توان به اعلامیه های هشدار دهنده و استقرار نیروهای نظامی ایران در طول مرز اشاره کرد. مرز ارمنستان - ایران همواره به مثابه پل صلح و همکاری بوده است که هرگونه تجاوز نسبت به آن با امنیت ملی دو کشور در تضاد می باشد. پس از جنگ اخیر، بیش از پیش درک و آگاهی از تهدیدها و منافع عمومی در ایروان و تهران شکل گرفته است. بنابر این گفتگوهای راهبردی جامع که دستورکار آن در برگیرنده مجموعه کاملی از موضوعات اساسی همکاری های دو جانبه با در نظرگرفتن منافع متقابل و نیز طیف وسیعی از موضوعاتی در ارتباط با امنیت و ثبات منطقه خواهد بود، ضروری می نماید.

امروز هم مشارکت فعال ایران در حل بسیاری از موضوعات مشکل آفرین و می تواند بیش از اندازه مفید واقع شود. به ویژه ما مایل هستیم که شاهد اعمال تاثیرات کاربردی ایران بر حکومت آذربایجان در راستای آزادی اسرای جنگی ارمنی باشیم. در عین حال در شرایط فعلی فعالسازی کلیه عناصر روابط ارمنستان - ایران که در تامین امنیت و توسعه اقتصادی دو کشور نقش دارند، از اهمیت بسزایی برخوردارند.

بویژه ضرورت تحکیم محور اقتصادی و انتقال انرژی شمال - جنوب، تعمیق همکاری ها در زمینه گاز و برق، ترغیب موکد رشد مبادلات تجاری و تحقق برنامه های سرمایه گذاری مشترک، اهمیت ویژه ای دارد. البته به رسم رعایت عدالت باید گفت که نمونه های پیروز همکاری های دو کشور در زمینه های فوق الاشاره بسیارند ولی شرایط جدید منطقه ای همکاری های متقابل بیش از پیش فعالی را از ما طلب می نماید.

ارمنستان همواره تروریسم را محکوم کرده و آمادگی همکاری با هدف خنثی سازی و نابودی کامل این تهدید را دارداطلاع دارید که پس از عملیات نظامی قره باغ طبق گزارشات برخی رسانه های گروهی، گروه های تروریستی منطقه را ترک نکرده اند. آیا دولت جمهوری ارمنستان موافق همکاری با کشورهای منطقه از جمله ایران با هدف مقابله با این گروه ها می باشد؟

یکی از محکوم ترین واقعیت ها در ارتباط با آخرین جنگ قره باغ، جذب و مشارکت تروریست های مزدور درگیر در سوریه و لیبی از سوی ترکیه و انتقال آنان به منطقه می باشد. این مزدوران با اعمال وحشیانه ای که علیه اقلیت های دینی در خاورمیانه انجام داده بودند، شهره خاص و عام بودند. آنان علیه شهفرایندان عادی آرتساخ نیز دست به جنایات جنگی زده اند. در حال حاضر و بر اساس گزارشات مختلف آذربایجان و ترکیه سعی دارند آنان را در مناطقی از قره باغ و مناطقی که تحت تجزیه های قومیتی قرار گرفته اند، اسکان دهند. ارمنستان همواره تروریسم را در هر شکل و شمایلی محکوم کرده و آمادگی همکاری با هدف خنثی سازی و نابودی کامل این تهدید را دارد.

جمهوری آذربایجان اخیرا بیان نمود است که در صورت توافق آماده است تا با ارمنستان قرارداد صلح امضاء نماید. آیا دولت جمهوری ارمنستان موافق این امر می باشد؟

طرف آذربایجانی اعلامیه های متضادی منتشر می سازد. از یک سو ادعا می نماید که باکو آماده امضاء قرارداد صلح با ارمنستان است و از طرف دیگر شروع مجدد فرایند گفتگوهای صلح را نمی پذیرد. قرارداد صلح هدفی است که تنها با انجام فرایند صلح آمیز می توان به آن رسید. بنابر این در حال حاضر سخن گفتن درباره قرارداد صلح ضرورتی ندارد، بلکه باید درمورد شروع مجدد فرایند مذاکرات صلح سخن گفت.

همکاری های اقتصادی ارمنستان - ایران به ویژه در چهارچوب روابط با اوراسیا چه اندازه پیشرفت داشته است؟

فکر می کنم که در ارتباط با این موضوع بهتر است که مصاحبه جداگانه ای ترتیب داده شود تا بتوان در آن هم فعالیت های اجرا شده و هم اقدامات آینده را ارائه کرد. همواره گفته می شود که روابط تجاری ارمنستان - ایران دارای ظرفیت ها و امکانات بسیاری است، که این یک واقعیت مسلم است.

طی سالیان گذشته حجم مبادلات تجاری سالانه دو کشور چند صد میلیون دلار بوده است که بخش اعظم آن را واردات کالاهای ایرانی به ارمنستان تشکیل داده است، ولی جریان مخالف آن بسیار ناچیز بوده. دلایل آن تعیین است. این موضوع هم به توانائی های اقتصادی طرفین و هم به شیوه نامه های تجاری حاکم بین دو کشور و نیز برخی محدودیت ها از جمله عوارض گمرکی بالا، موانع صادرات و واردات و غیره مربوط می شود.

هرچند اقدامات بسیاری در راستای اطلاع رسانی به فعالان اقتصادی دو طرف اجرا شده است (ملاقات های پرتعداد، نمایشگاه ها، همایش های کارآفرینی، اطلاع رسانی درباره قوانین و مقررات، فضای کارآفرینی و تبادل مرتب دیگر اطلاعات اقتصادی و غیره) ولی اقدامات بسیاری هنوز باقی است. بی تردید عضویت ارمنستان در اوراسیا، و برخی ترجیحات تجاری ارمنستان با اتحادیه اروپا و دیگر کشورها و نیز پذیرش توافقنامه موقت ایران با اوراسیا جهت ایجاد منطقه آزاد تجاری (2019) و ظرفیت اقتصادی ملموس ایران را می توان در زمره عوامل مناسب موجود برشمرد. بی تردید روابط اقتصادی ایران - ارمنستان دارای چشم اندازهای بزرگ پیشرفت و توسعه می باشند و در این ارتباط توسعه قابل انتظار در زمینه راه های ارتباطی و حمل و نقلی (راه آهن و جاده) میتوانند تاثیر بسزائی داشته باشند.

در عین حال جهت ارزیابی شرایط تجارت کنونی بین ارمنستان و ایران باید گفت که در ارتباط با صادرات کالاهای ایرانی، ارمنستان تنها با سه میلیون نفر جمعیت در زمره کشورهای منطقه (آذربایجان، گرجستان، روسیه و...) در جایگاه نخست واقع شده است (حجم صادرات کالاهای ایرانی به ازای هر نفر از ساکنان). این بدان معنی است که فضای کارآفرینی ارمنستان برای کارآفرینان ایرانی مطلوب می باشد. بی تردید روابط اقتصادی دو جانبه دارای چشم اندازهای بزرگ پیشرفت و توسعه می باشند و در این ارتباط توسعه قابل انتظار در زمینه راه های ارتباطی و حمل و نقلی (راه آهن و جاده) میتوانند تاثیر بسزائی داشته باشند.

میتوان امیدوار بود که سال های پیش رو برای دو کشور سال های توسعه روابط و دوره تعمیق همکاری ها در راستای منافع مردم دو کشور و تمام منطقه باشد.

bestcanadatours.com: مجری سفرهای کانادا و آمریکا | مجری مستقیم کانادا و آمریکا، کارگزار سفر به کانادا و آمریکا

منبع: خبرگزاری ایسنا
انتشار: 30 مرداد 1400 بروزرسانی: 30 مرداد 1400 گردآورنده: mehrbox.ir شناسه مطلب: 9931

به "روابط اقتصادی ایران-ارمنستان ظرفیت رشد بسیاری دارد، مرز دو کشور پل صلح و همکاری است" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "روابط اقتصادی ایران-ارمنستان ظرفیت رشد بسیاری دارد، مرز دو کشور پل صلح و همکاری است"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید