اندیشکده، رویکرد ضدچینی؛ نسخه ای برای درمان ناکارآمدی کاخ سفید

به گزارش جعبه مهر، اندیشکده روسی در تحلیلی می نویسد برای واشنگتن دیگر ادامه رویکرد نرم نسبت به چین فایده ای ندارد و سوءاستفاده از ویروس کرونا به ابزاری کارآمد برای پوشش ناکارآمدی کاخ سفید تبدیل شده است.

اندیشکده، رویکرد ضدچینی؛ نسخه ای برای درمان ناکارآمدی کاخ سفید

به گزارش گروه بین الملل خبرنگاران، اندیشکده روسی به نام روسیه در سیاست دنیای تحلیلی از فئودور لوکیانف، سردبیر مجله این اندیشکده منتشر نموده است که در آن به آنالیز دلایل روینمودهای ضدچینی ایالات متحده آمریکا می پردازد.

رویکرد ضدچینی در سایه ضرورت همراهی با پکن

لوکیانوف در این تحلیل بیان نموده است: در حال حاضر اتهامات ایالات متحده آمریکا علیه چین را می توان ادامه جنگ مالی بین واشنگتن و پکن دانست. اما تحولات حدود یک دهه قبل نشان می دهد که تغییر رویکرد واشنگتن نسبت به چین از دوره های قبل از روی کارآمدن ترامپ آغاز شده است. اوج روابط مثبت چین و آمریکا بر اساس مناسبات مالی بود که این مناسبات در دوران جرج دبلیو بوش تا حد زیادی کاهش پیدا کرد. آغاز این دوره با شعارهای ضدچینی بود اما به تدریج این شعارها با واقعیت ها سازگار شدند. با این حال فرد مشخص نماینده در گسترش مناسبات واشنگتن و پکن، وزیر امور خارجه آمریکا یا رئیس پنتاگون نبود، بلکه هنری پالسون، وزیر خزانه داری سابق آمریکا همیشه از ضرورت مناسبات با چین صحبت می کرد.

وی معتقد است: دوران ریاست جمهوری آمریکا آغازی دیگر برای روینمودهای ضدچینی بود. باراک اوباما در سال 2009 به ریاست جمهوری آمریکا رسید، این دوره مصادف با بحران مالی دنیا بود، از سوی دیگر اوباما فردی دقیق و هوشمندی بود، بنابراین تغییرات پس از بحران مالی او را مجبور می کرد تا از شدت سیاست های واشنگتن علیه چین را بکاهد. اما واقعیت این است که اوباما آغاز به ساختن سیاست جدایی از چین کرد. پروژه آسیایی او و افزایش مشارکت در ماوراء اقیانوس آرام، به صورت آشکار با هدف انزوای چین انجام شد.

در این تحلیل آمده است: هنگامی که چین در سال 2017 به عنوان رقیب استراتژیک ایالات متحده آمریکا اعلام شد، چینی ها نگران شدند. تحولات نشان می دهد که امروز هر دو طرف در آمریکا درباره رویکرد رقابتی نسبت به چین اجماع دارند. بنابراین ویروس کرونا می تواند یک محرک قوی برای رویارویی واقعی دو کشور باشد.

کرونا سرنوشت ترامپ را تغییر داد

تحلیلگر روس در رابطه با دلیل سیاست کوتاه مدت نرم ترامپ نسبت به چین، شرح می دهد: در ژانویه 2020 فرایند استیضاح ترامپ به خاتمه رسید که خبر راضی نماینده ای برای هواداران ترامپ و ناامیدی عظیمی برای دموکرات ها بود. همزمان نظرسنجی ها درصد بالای رضایت از شرایط مالی و سیاست های ترامپ را نشان می داد. بنابراین در خاتمه فرایند استیضاح همه نظرها بر این بود که شرایط برای ریاست جهوری مجدد ترامپ در انتخابات آینده فراهم شده است. به همین دلیل ترامپ به دنبال امضای توافق نامه های تجاری با چین به معنای نوعی آتش بس در جنگ مالی (نه صلح) رفت. این اقدامات پیروزی او در کارزار انتخاباتی را قطعی می کرد.

وی ادامه می دهد: با شیوع ویروس کرونا در آمریکا همه چیز به طرز چشمگیری تغییر کرد. این بیماری ضربه محکمی بر توسعه مالی ایالات متحده به عنوان برگ برنده رئیس جمهور آمریکا وارد ساخت. بنابراین برای واشنگتن ادامه رویکرد نرم نسبت به چین دیگر فایده ای ندارد، این بار باید از موضوع چین و ویروس کرونا سوء استفاده گردد، بدین معنا که همه چیز در ایالات متحده آمریکا خوب بود تا اینکه این ویروس شیطانی خارجی ظاهر شد. بنابراین احساسات ضد چینی واشنگتن در این مقطع آشکارتر می گردد.

لوکیانوف معتقد است آمریکایی ها متحدان اروپایی خود را تحت فشار قرار می دهند تا علیه چین متحد شوند، اروپایی ها نیز به تبعیت از فشار واشنگتن ممکن است اظهاراتی داشته باشند، اما دور از ذهن است اروپا بخواهد کاملا با سیاست های آمریکا همراهی کند. در واقع اروپایی ها منافعی را دنبال می نمایند که نمی خواهند به دلیل مقابله با چین به خطر بیفتد.

وی در خاتمه تاکید نموده است: در شرایط کنونی، وقتی از ویروس کرونا به عنوان ابزار سیاسی استفاده می گردد، هیچ نوع تحقیقات بی طرفانه ای امکان پذیر نیست. با این حال سرزنش چین ادامه خواهد داشت، اما در پاسخ به اینکه چه کشوری نسبت به این بیماری بی عیب و نقص رفتار نموده، شاید کشورهایی مانند نروژ و یا اتریش مثال زده می شوند که کاملا در برخورد با ویروس کرونا واضح عمل کردند، اما آنها از چارچوب کشورهای عظیم خارج هستند، در واقع همه کشورهای عظیم در سردرگمی کامل بودند.

مسافرت رو: مسافرت رو: آگاهانه سفر کنیم تا بیشتر از سفر لذت ببریم

دور زمین: دور زمین: آشنایی با زیبایی های دنیا در مجله گردشگری

منبع: خبرگزاری تسنیم
انتشار: 30 مرداد 1400 بروزرسانی: 30 مرداد 1400 گردآورنده: mehrbox.ir شناسه مطلب: 6750

به "اندیشکده، رویکرد ضدچینی؛ نسخه ای برای درمان ناکارآمدی کاخ سفید" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "اندیشکده، رویکرد ضدچینی؛ نسخه ای برای درمان ناکارآمدی کاخ سفید"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید