دولت ها تحت فشار کرونا

به گزارش جعبه مهر، ویروس کرونا، همچنان در سراسر دنیا قربانی می گیرد و با افزایش نگرانی درباره گسترش آن، دولت ها کوشش ها برای مقابله با آن را شدت می بخشند. همزمان دولت ها برای کاستن از نگرانی، نارضایتی و خشم عمومی تحت فشار هستند.

دولت ها تحت فشار کرونا

خبرنگاران- جواد نصرتی: به گزارش بی بی سی، 90درصد قربانیان این ویروس در استان هوبی در چین بوده اند با این حال مرگ بر اثر ابتلا به ویروس، در 10کشور دیگر گزارش شده است.

همزمان با انتشار افزایش تعداد قربانیان، کوشش ها برای مقابله با آن هم شدت گرفته است. اتحادیه اروپا طرح ریسک قاره را از حالت متوسط به حالت متوسط تا بالا تغییر داد. اورسولا فون درلین رئیس کمیسیون اروپا همچنین از تشکیل تیم واکنش ویروس کرونا اطلاع داد. تعداد مبتلایان جدید به ویروس کرونا در کشورهای مختلف اروپایی در حال افزایش است. به گزارش واشنگتن پست، کشورهای اروپایی در حالی با قرنطینه کردن موارد مشکوک و برگزاری جلسات بحران و اقداماتی مانند این خود را در زمینه مهار ویروس کرونا فعال نشان می دهند که با انتقادهای شدید مردمی روبرو هستند و کوشش می نمایند نارضایتی عمومی را هم در کنار ویروس مهار نمایند.

در انگلیس جلسه امنیت ملی کبرا به ریاست بوریس جانسون نخست وزیر این کشور برگزار گردید. جانسون بعد از این نشست در گفت وگو با بی بی سی خاطرنشان کرد که انتشار ویروس کرونا، در روزها و هفته های آینده به مسئله ای عظیم برای کشورش تبدیل خواهد شد. او گفت که طرح اقدام دولت برای مهار کرونا سه شنبه اعلام می گردد. رسانه ها در انگلیس دولت را متهم می نمایند که به موقع و به اندازه کافی به انتشار ویروس نپرداخته و تازه بعد از اعلام ابتلای افراد به این مسئله توجه نشان داده اند. بعضی در بریتانیا پیشنهاد نموده اند که دولت شهرهایی را که آلودگی در آنها بالاست، ایزوله کند.

اروپا شاهد رشد چشمگیر ویروس بوده به گونه ای که موارد ابتلای جدید در ایتالیا، عظیم ترین کانون بحران در خارج از آسیا، در روزهای اخیر بیش از 50درصد رشد داشته و در آلمان، بیش از دو برابر شده است. در ایتالیا دیروز صاحبان آژانس های مسافرتی در رم با برگزاری تجمع اعتراضی خواهان آن شدند که دولت برای جبران خسارت آنها اقدام کند. مقامات آلمانی گفته اند که تعداد مبتلایان به 158نفر در 10ایالت رسیده است (آمار مربوط به عصر دیروز است). نگرانی از انتقال ویروس در آلمان، به جلسات دولت هم رسیده و دیروز ویدئویی منتشر شد که در آن، وزیر کشور آلمان حاضر نشد با آنگلا مرکل صدراعظم کشورش دست بدهد. پرتغال هم دیروز اعلام ابتلای 2 مورد را تأیید کرد. آندورا، کشور کوچکی هم که بین فرانسه و اسپانیا قرار گرفته است دیروز نخستین مورد ابتلا به ویروس کرونا را تأیید کرد. فرد مبتلا، مرد 20ساله ای است که اخیرا به میلان ایتالیا سفر نموده است.

در آمریکا هم دیروز مرگ دومین مبتلا به ویروس کرونا تأیید شد. به گزارش آسوشیتدپرس، این قربانی که بالای 70سال سن داشته در یک خانه سالمندان که چند مورد ابتلا به کرونا در آن گزارش شده در ایالت واشنگتن زندگی می نموده است. پیش از این محققان هشدار داده بودند که ویروس کرونا احتمالا هفته ها بدون اینکه کسی متوجه آن گردد در حال انتقال در این ایالت بوده است. مردم و رسانه ها هم از اقدامات کند دولت برای مقابله و مهار این ویروس انتقاد می نمایند. ایالت واشنگتن 12مورد ثبت شده کرونا دارد. آمار مبتلایان در آمریکا با سرعت نسبتا زیادی در حال افزایش است و ابتلا به کرونا در کالیفرنیا، ایلینویز، رودز آیلند و نیویورک تأیید شده است.

  • کرونا در آمریکا سه قربانی دیگر گرفت؛ آمار کل جان باختگان 9 نفر شد

در آمریکا، رویکرد دولت آمریکا برای کوچک نمایی بحران پیش آمده باعث انتقادهای زیادی در جامعه شده است. دونالد ترامپ و مایک پنس معاون او که مسئول تیم مقابله با بحران است در صحبت هایشان کوشش زیادی می نمایند تا شرایط را عادی نشان دهند اما پیغام هایی که جامعه پزشکی آمریکایی به رسانه ها و خبرنگاران می رسانند، کاملا برخلاف روایت دولت است. بسیاری از پزشکان در توییتر پروتکل های نمونه گیری دولتی را زیر سوال برده اند و گفته اند شرایط به مراتب بدتر از چیزی است که دولت اعلام نموده است. بسیاری معتقدند دولت ترامپ، 3 هفته طلایی برای مقابله با همه گیری این ویروس را از دست داده و حالا با یک بحران عمیق روبرو است. با وجود گسترش ویروس در اروپا و آمریکا، کانون بحران همچنان آسیاست؛ پکن دیروز خاطرنشان کرد تعداد مبتلایان جدید در استان هوبی 196نفر بوده است. این رقم، کاهش شدیدی نسبت به 570مورد جدید بود که یک روز پیش از آن اعلام شده بود. با وجود کاهش در تعداد مبتلایان جدید در استان هوبی، تعداد مرگ ومیر در سراسر چین در انتهای یکشنبه، 42مورد بیش از شنبه بوده است.

  • نگرانی ترامپ از شکست انتخاباتی مقابل کرونا

در کره جنوبی، جایی که بحران توسط یک کلیسای جنجالی فراگیر شده، 599مورد ابتلای جدید در روز دوشنبه تأیید شد. دولت، بازگشایی مدارس را برای 2هفته دیگر به تعویق انداخته و امیدوار است با مهار شیوع ویروس، کشور را به حالت عادی بازگرداند. وزیر بهداشت کویت از واردات 3میلیون و600هزار ماسک به این کشور با دستور مستقیم امیر کویت اطلاع داده است.

  • شرایط قرمز در کره جنوبی
  • عذرخواهی روحانی جنجالی

کلیسای شینجئونجی برای مسیح در کره جنوبی، نقشی اساسی در ایجاد بحران شیوع کرونا در این کشور داشته است. 60درصد مبتلایان به کرونا، عضو این کلیسا هستند. لی مان هی بنیانگذار این کلیسا که خود را مسیح خوانده و مدعی شده است پیروانش را به بهشت خواهد برد، در یک کنفرانس خبری از مردم این کشور عذرخواهی کرد و در مقابل دوربین های رسانه ها به نشانه پشیمانی و عذرخواهی زانو زد. از دادستان ها در کره جنوبی خواسته شده است تا به پرونده این روحانی جنجالی رسیدگی گردد.

  • کابوس فشار اقتصادی

ویروس کرونا، همچنان کابوس اقتصاد جهانی است و احتمالا چند کشور را دچار رکود سنگین خواهد نمود. به گزارش گاردین، سازمان توسعه و همکاری های اقتصادی هشدار داده است که انتشار ویروس می تواند رشد اقتصادی جهانی را تا 50درصد کاهش دهد و به 1.5درصد برساند. این سازمان از دولت های سراسر جهان خواسته است با همکاری یکدیگر قدم های جدی تری برای مقابله با انتشار این ویروس بردارند.

  • آسیب های کرونا به بازارهای اقتصادی | وال استریت انتها از خواب بیدار می گردد
  • اینقدر ماسک نخرید

معاونت پزشکی در دولت آمریکا، از مردم این کشور خواسته است از خریدن ماسک دست بکشند چون تأثیری در ابتلای جامعه به ویروس ندارد. دکتر جروم آدامز بعد از آن این درخواست را مطرح نموده که هجوم مردم برای خرید ماسک، باعث کمبود این کالا در آمریکا شده است. او که رئیس خدمات پزشکی عمومی وزارت بهداشت آمریکا به شمار می رود، گفته است ماسک از ابتلای افراد به ویروس کرونا جلوگیری نمی کند اما اگر کادر درمانی در هنگام برخورد با بیماران مبتلا به ویروس ماسک نداشته باشند، به خطر می افتند. دکتر ویلیام شافنر پزشک و استاد دانشگاه به سی ان ان گفته است که هجوم مردم برای خرید ماسک، مسئله ای روانی است.

  • منبع: روزنامه خبرنگاران

bestcanadatours.com: مجری سفرهای کانادا و آمریکا | مجری مستقیم کانادا و آمریکا، کارگزار سفر به کانادا و آمریکا

منبع: همشهری آنلاین
انتشار: 30 مرداد 1400 بروزرسانی: 30 مرداد 1400 گردآورنده: mehrbox.ir شناسه مطلب: 5038

به "دولت ها تحت فشار کرونا" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "دولت ها تحت فشار کرونا"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید