بدترین کشورها از نظر سانسور رسانه ها

به گزارش جعبه مهر، یک دیده بان رسانه ای در گزارشی در رابطه با سانسور افراطی در رسانه کشورها اعلام کرد، اریتره بدترین کشور در جهان به لحاظ سانسور مطبوعاتی است. در این گزارش همچنین از کره شمالی، چین و عربستان هم نام برده شد.

بدترین کشورها از نظر سانسور رسانه ها

به گزارش جعبه مهر، به نقل از خبرگزاری فرانسه، کمیته حفاظت از جعبه مهر که در آمریکا مستقر است، در گزارشی نوشت: رسانه، تحت سه مدل از بدترین رژیم ها شامل اریتره، کره شمالی و ترکمنستان همچون سخنگوی این کشورها عمل کرده و هرگونه روزنامه نگاری مستقل، از سوی اتباع خارج نشین این کشورها بوده است.

دیگر کشورهای این لیست که بدترین ها برای رسانه ها محسوب شدند، ترکیبی از تاکتیک های آشکار مانند اذیت و آزار و بازداشت خودسرانه و همچنین رصد پیچیده و هک هدفمند برای ساکت کردن مطبوعات مستقل را به کار بستند.

این گروه عنوان کرد، عربستان، چین و ویتنام اقدام به زندانی کردن و آزار روزنامه نگاران و خانواده های آن ها کرده و همچنین در نظارت دیجیتال و سانسور اینترنت و رسانه های اجتماعی وارد شده اند.

رتبه بندی کشورها بر پایه عواملی چون محدودیت در مالکیت خصوصی یا مستقل رسانه ها، قوانین کیفری افترا، محدودیت در انتشار اخبار جعلی، مسدود کردن وبسایت ها، جاسوسی مقام ها از روزنامه نگاران، مجوزهای مورد نیاز برای رسانه ها و هک هدفمند سنجیده می شود.

جوئل سیمون، مدیر اجرایی کمیته حفاظت از جعبه مهر گفت: قرار بود اینترنت، سانسور را منسوخ کند اما این اتفاق رخ نداد. بسیاری از کشورها با بیشترین سانسورها در جهان، ارتباطات آنلاین فعال دارند. این دولت ها بی رحمی سبک قدیمی را با فناوری جدید ترکیب کردند و اغلب این ها از شرکت های غربی خریداری شدند که هدفشان خفه کردن مخالفان و کنترل رسانه ها بوده است.

در این گزارش همچنین از گینه استوایی، بلاروس و کوبا هم نام برده شد. کمیته حفاظت از جعبه مهر همچنین عنوان کرد، در کشورهای جنگ زده ای همچون سوریه، یمن و سومالی شرایط برای رسانه ها بسیار سخت است که صرفا به سانسور دولتی ارتباطی ندارد. براساس این گزارش، فضای خفقان آور کنونی در عربستان برای رسانه ها هم در دوره محمد بن سلمان، ولیعهد و حاکم دوفاکتوی ریاض وخیم تر شده است.

منبع: خبرگزاری ایسنا
انتشار: 28 اسفند 1398 بروزرسانی: 30 فروردین 1399 گردآورنده: mehrbox.ir شناسه مطلب: 4646

به "بدترین کشورها از نظر سانسور رسانه ها" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "بدترین کشورها از نظر سانسور رسانه ها"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید