آنالیز کشتی ایران در سال 98، به امید سالی نکو در المپیک

به گزارش جعبه مهر، هرچند کشتی آغاز و انتها خوبی در سال 98 نداشت، اما با نتایجی که در مسابقات جهانی به دست آمد، امیدها تا المپیک 2020 برای ورزش اول کشور همچنان زنده می ماند.

آنالیز کشتی ایران در سال 98، به امید سالی نکو در المپیک

به گزارش خبرنگار ورزشی خبرنگاران، سال 98 با تمام اتفاقات تلخ و شیرینش به پایان رسید و سال و بهار و ماهی نو در انتظار است. کشتی خود را برای المپیک آماده می نماید، هرچند که کرونا اردوهای تیم ملی را تعطیل نموده، اما همه فکر و ذهن کادرفنی تیم های ملی و کشتی گیران، این روزها المپیک توکیوست.

در زیر گزارشی از اتفاقات مهم سال 98 را با هم مرور خواهیم کرد.

شروعی تلخ با مرگ کشتی گیران جوانِ گیلانی

شروع سال 98 برای گوش شکسته ها با تلخ ترین خبر ممکن همراه بود. در پی سانحه رانندگی در جاده ماسوله در دوم فروردین ماه چند تن از کشتی گیران جوانِ گیلانی به کام مرگ فرو رفتند.

سهیل پرسته قهرمان کشتی ساحلی جوانان جهان و نفر دوم انتخابی تیم ملی جوانان، سید علی موسوی نفر اول مرحله اول انتخابی تیم ملی کشتی آزاد عظیمسالان، حسن علی نیا و جواد قربان زاده قهرمان کشتی استان گیلان در این حادثه تلخ درگذشتند و این درحالی بود که مرحوم پرسته به اردوی تیم ملی کشتی آزاد جوانان که قرار بود از روز هجدهم فروردین ماه برگزار گردد، دعوت شده بود.

استارت با قهرمانی 402 امتیازی

درحالیکه شورای کشتی آسیا تصمیم گرفت اولین دوره مسابقات آسیایی زیر 23 سال را برگزار کند، رقابت های کشتی فرنگی امیدها روزهای اول و دوم فروردین ماه در شهر اولان باتور مغولستان برگزار گردید که تیم ایران با 4 مدال طلای میثم دلخانی، امین کاویانی نژاد، مهدی ابراهیمی و محمدهادی ساروی در اوزان 63، 72، 82 و 87 کیلوگرم، 3 مدال نقره پویا دادمرز، محمدرضا گرایی و علی اکبر یوسفی در اوزان 55، 77 و 130 کیلوگرم و 2 مدال برنز مهدی محسن نژاد و حسن آریانژاد در اوزان 60 و 97 کیلوگرم و عنوان چهارمی محمد الیاسی در وزن 67 کیلوگرم و کسب 202 امتیاز با اقتدار قهرمان شد.

رقابت های کشتی آزاد زیر 23 سال آسیا نیز روزهای 2 تا 4 فروردین به انجام رسید و در پایان تیم ایران با 4 مدال طلای علی سوادکوهی، احمد بذری، ارشک محبی و عباس فروتن در اوزان 79، 86، 92 و 97 کیلوگرم، 3 مدال نقره امیرمحمد یزدانی، فرهاد نوری و نوید زنگنه در اوزان 65، 70 و 74 کیلوگرم و 2 مدال برنز محمد نامجومطلق و محمد مرادی در اوزان 61 و 125 کیلوگرم و کسب 200 امتیاز به عنوان قهرمانی دست یافت. پس از تیم ایران تیم های مغولستان و قزاقستان به ترتیب با 177 و 146 امتیاز دوم و سوم شدند.

مجموع امتیازات دو تیم آزاد و فرنگی در مسابقات قهرمانی آسیای امیدها 402 امتیاز بود. آنها استارتی پرقدرت در این رقابت ها داشتند و دیدیم که خصوص در رشته فرنگی، نفرات اعزامی به این رقابت ها ترکیب اصلی تیم ملی عظیمسالان در نورسلطان را نیز به دست آوردند.

صید 11 طلا از شیانِ چین

در روزهای ابتدایی اردیبهشت ماه نیز رقابت های کشتی قهرمانی عظیمسالان آسیا در شهر شیان کشور چین برگزار گردید؛ در روزگاری که کسی فکرش را نمی کرد یک ویروس از کشور چین، کل جهان را تحت الشعاع خود قرار داده و حتی برگزاری رویداد عظیم المپیک را نیز تا مدت ها با اما و اگر روبرو سازد (البته IOC حالا قطعی اعلام نموده که المپیک سر موعد مقرر برگزار می گردد). در کشتی آزاد تیم ایران با 7 مدال طلای رضا اطری در وزن 57 کیلوگرم، بهنام احسان پور در وزن 61 کیلوگرم، بهمن تیموری در وزن 79 کیلوگرم، کامران قاسم پور در وزن 86 کیلوگرم، علیرضا کریمی در وزن 92 کیلوگرم و یداله محبی در وزن 125 کیلوگرم و 3 مدال برنز پیمان بیابانی در وزن 65 کیلوگرم، یونس امامی در وزن 70 کیلوگرم و محمد نخودی در وزن 74 کیلوگرم و کسب 220 امتیاز با اقتدار به عنوان قهرمانی دست یافت.

تیم ملی کشتی فرنگی هم با 4 مدال طلای محمدرضا گرایی در 72، سعید عبدولی در 82، حسین نوری در 87 و امیر قاسمی منجزی در 130 کیلوگرم و 3 برنز سامان عبدولی در 63، محمدعلی گرایی در 77 و مهدی علیاری در 97 کیلوگرم و با مجموع 165 امتیاز بر سکوی دوم آسیا نهاده شد.

بعد از 2 سرپرست و جهانیی از حاشیه، کشتی بالاخره صاحب رئیس شد

بعد از مسابقات قهرمانی آسیا بود که در پایان دوره 6 ماهه سرپرستی حمید بنی تمیم، وزارت ورزش روز 12 اردیبهشت بهروز نعمتی را به عنوان سرپرست جدید برای اداره فدراسیون کشتی انتخاب کرد و این در حالی بود که زمزمه های فراوانی در مورد عدم تمایل وزارتخانه برای برگزاری انتخابات تا المپیک به گوش می رسید. البته در این بین سفر صالحی امیری رئیس کمیته ملی المپیک و همچنین بهروز نعمتی به سوئیس و ملاقات با لالوویچ باعث شد که بنا بر اولتیماتوم رئیس اتحادیه جهانی، انتخابات هر چه سریع تر به انجام رسد.

به این ترتیب درحالیکه انتخابات این فدراسیون، کشتی را اسیر حواشی بسیار زیاد و عجیبی نموده بود و البته موضوع عدم تایید صلاحیت چند قهرمان سابق جهان و المپیک تا دقیقه نود شرایط مبهمی را بر انتخابات حاکم کرد، درنهایت مجمع انتخاباتی روز 26 تیر ماه برگزار گردید و درحالیکه کار به مرحله دوم کشیده شد، علیرضا دبیر قهرمان المپیک 2000 سیدنی رئیس فدراسیون کشتی شد.

او در رای گیری اول 18 رای و عبدالمهدی نصیرزاده نیز 12 رای را به خود اختصاص دادند تا کار به دور دوم بکشد. پایان بعد از اداره 9 ماهه فدراسیون کشتی با دو سرپرست و ایجاد شائبه های فراوان و حاشیه های زشت و فراموش نشدنی، کشتی صاحب رئیس شد.

قهرمانی که به خاطر دست ندادن با داور در صوفیه پرید

دو هفته پس از برگزاری انتخابات فدراسیون کشتی، در نیمه اول مرداد ماه مسابقات قهرمانی نوجوانان جهان در صوفیه بلغارستان برگزار گردید. تیم ملی کشتی آزاد نوجوانان ایران با 3 طلا، 3 نقره و یک برنز و به علت دست ندادن قلی زاده با داور پس از شکست مقابل حریف روس و دیسکالیفه شدن، قهرمانی از ایران گرفته شد و شاگردان امیر توکلیان با وجود شایستگی برای کسب عنوان قهرمانی، به نایب قهرمانی جهان رضایت دادند.

رحمان عموزاد که در این رقابت ها عنوان قهرمانی را به خود اختصاص داد، بعدا از سوی اتحادیه جهانی به عنوان نوجوان برتر سال 2019 جهان انتخاب شد. تیم فرنگی نیز با 4 مدال طلای امیررضا ده عظیمی، سعید اسماعیلی، رضا ساکی و شاهرخ میکائیلی برای چهارمین بار بعنوان قهرمانی دست یافت.

2 فینالیست خبرساز در تالین

مسابقات جوانان جهان هم ماجراهای خاص خودش را داشت. از اتفاقاتی که دروزن 65 کیلوگرم رخ داد تا جا ماندن یک کشتی گیر در فرودگاه مسکو که نکته جالب هم طلایی شدن هر دو کشتی گیر در تالین استونی بود.

رقابت های کشتی جوانان قهرمانی جهان روزهای 21 تا 27 مردادماه در شهر تالین استونی برگزار گردید که تیم کشتی آزاد ایران با 2 مدال طلای امیرحسین مقصودی در وزن 65 کیلوگرم و عباس فروتن در وزن 97 کیلوگرم، یک مدال نقره امیرحسین زارع در وزن 125 کیلوگرم، یک مدال برنز محمدصادق فیروزپور در وزن 70 کیلوگرم و کسب 119 امتیاز بعنوان سوم رسید.

این درحالی بود که امیرحسین مقصودی شانسی برای اعزام به تالین نداشت و راهی خانه شده بود، با نظر گروه فنی کشتی آزاد، قرار شد امیرمحمد یزدانی در استونی کشتی بگیرد که به دلیل محدودیت هایی که ثبت نام در سیستم آتنا برای تغییر اسم کشتی گیر ایجاد نموده بود، بار دیگر مقصودی به اردو فراخوانده شد و هر دو کشتی گیر 65 کیلویی به استونی رفتند و درنهایت نیز مقصودی برای ایران کشتی گرفت و طلایی شد.عباس فروتن نیز در فرودگاه جا ماند و البته با پرواز بعدی به استونی رسید و او هم مدال طلا را از آن خود کرد.

در رشته فرنگی هم تیم ایران با 2 مدال طلای محمد ناقوسی و علی اکبر یوسفی و 3 مدال برنز پویا دادمرز، شاهین بداغی و محمدرضا رستمی نایب قهرمان جهان شد.

بازگشت به سکو چند ماه بعد از نورسلطان؛ 7 مدال و 6 سهمیه به ایران رسید

بعد از مسابقات نوجوانان و جوانان جهان، کار به پیکارهای عظیمسالان جهان رسید و تیمی که گفته می شد اصلا شرایط خوبی ندارد و نباید به آن هیچ امیدی داشت، عملکرد بدی در نورسلطان نداشتند.

در دهه سوم شهریور ماه، اولین رقابت گزینشی المپیک در سالن باریس شهر نورسلطان قزاقستان برگزار گردید، تیم کشتی آزاد با طلای قابل پیش بینی حسن یزدانی در وزن 86 کیلوگرم، یک مدال نقره علیرضا کریمی در وزن 92 کیلوگرم و 2 مدال برنز بهنام احسان پور و یونس امامی در وزن های 61 و 70 کیلوگرم و تنها با یک امتیاز اختلاف با تیم سوم، با 93 امتیاز به عنوان چهارمی رسید. این در حالی بود که کادرفنی تیم ملی چند بار خودش را برای رفتن روی سکوی سومی آماده نموده بود که این اتفاق در نورسلطان رخ نداد اما چند ماه بعد با مثبت اعلام شدن آزمایش دوپینگ کشتی گیران سوریه و ازبکستان و تغییر صندلی یدالله محبی در جدول و افزایش یک سهمیه المپیک دیگر، شاگردان غلامرضا محمدی روی سکوی سومی جهان رفتند.

این تیم در نورسلطان در اوزان 57 توسط رضا اطری، 86 توسط حسن یزدانی و 125 توسط یدالله محبی سهمیه المپیک گرفت.

تیم ملی کشتی فرنگی نیز با کسب سه مدال برنز توسط علیرضا نجاتی در 60، محمدعلی گرایی در 77 و سعید عبدولی در 82 کیلوگرم، با عنوام چهارمی به کار خود در رقابتهای جهانی پایان داد. نجاتی، گرایی و قاسمی منجزی هم سه سهمیه المپیک گرفتند.

6 ستاره طلایی امیدها در بوداپست

رقابت های کشتی آزاد زیر 23 سال قهرمانی جهان دهه اول آبان ماه در بوداپست مجارستان برگزار گردید. تیم آزاد با سه مدال طلای کامران قاسم پور، مجتبی گلیج و امیرحسین زارع در اوزان 86، 97 و 125 کیلوگرم، یک مدال نقره محمد نخودی در وزن 74 کیلوگرم و 2 مدال برنز علیرضا سرلک و حسین شهبازی در اوزان 57 و 92 کیلوگرم نایب قهرمان جهان شد.

این تیم بعد از استعفای علیرضا رضایی، با راهنمایی تقی اکبرنژاد راهی بوداپست شد.

در رقابت های کشتی فرنگی نیز با 3 مدال طلای میثم دلخانی، محمدرضا گرایی و علی اکبر یوسفی در اوزان 63، 72 و 130 کیلوگرم و 3 مدال برنز مهدی محسن نژاد، سجاد ایمن طلب و محمدهادی ساروی در اوزان 60، 67 و 97 کیلوگرم قهرمان جهان شدیم. فرشاد علیزاده که جایگزین جمشید خیرآبادی شده بود، این تیم را در بوداپست راهنمایی کرد.

از لیگ پرخبر تا لغو جام جهانی؛ باشگاه های جهان تلفات داد

پیش از شروع مسابقات جهانی زیر 23 سال، استارت لیگ برتر کشتی آزاد و فرنگی از 22 مهر ماه زده شد. از نکات مثبت این رقابت ها پخش زنده بسیاری از کشتی ها بود اما لیگ کشتی فرنگی به دلیل در پیش داشتن جام جهانی در تهران بسیار فشرده به انجام رسید و لیگ آزاد نیز با حاشیه های زیادی از جمله انصراف تیم ها همراه بود.

هرچند نکته مهم این رقابت ها چرخه مالی در کشتی و درآمدزایی برای کشتی گیران و مربیان و عوامل دیگر بود.

همانطور که قابل پیش بینی بود هر دو لیگ با قهرمانی بازار عظیم به پایان رسید. در این بین دهه اول آذر ماه نیز با نظر اتحادیه جهانی، برگزاری جام جهانی در ایران به بهانه های مختلف منتفی شد. هرچند که در همان مقطع بارها کمیته ملی المپیک و فدراسیون کشتی تاکید داشتند که مسابقات لغو نشده و صرفا به تعویق افتاده اما تا پایان سال 2019 هیچ خبری از اعلام تاریخ مجدد نشد.

مسابقات باشگاه های جهان نیز بار دیگر با قهرمانی بازار عظیم به پایان رسید، اما شوک دیگری به ورزش ایران وارد شد. حسن یزدانی شانس اول کشتی ایران برای کسب مدال طلای المپیک در این رقابت ها دچار پارگی مینیسک شد و روز 2 دی ماه مورد عمل جراحی نهاده شد. گفته شده او مسئله ای برای حضور در المپیک نخواهد داشت.

علیرضا کریمی مدعی وزن 97 کیلوگرم نیز دچار پارگی رباط شد، اگر جراحی می کرد به طور قطع المپیک را از دست می داد و او با همین مصدومیت خود را برای حضور در مسابقات گزینشی و المپیک آماده می نماید.

دومین قهرمانی آسیا برای تیم های کشتی آزاد و فرنگی در سال 98

این رقابت ها دهه اول بهمن در دهلی به انجام رسید، این دومین مسابقه قهرمانی آسیا در سال 98 بود که این بار هم هر دو تیم ایران قهرمان قاره شدند. تیم آزاد با دو طلای محمدجواد ابراهیمی و مجتبی گلیج، دو نقره امیرحسین حسینی و احمد بذری و 4 برنز امیرحسین مقصودی، مصطفی حسین خانی، علی سوادکوهی و پرویز هادی به مقام قهرمانی رسید و عنوان اولی فرنگی کاران هم با 5 طلای پویا ناصرپور، امین کاویانی نژاد، مهدی ابراهیمی، محمدهادی ساروی و امین میرزازاده و نقره پژمان پشتام و برنز مهدی محسن نژاد، میثم دلخانی و حسین اسدی حاصل شد.

تعطیلی اردوهای ملی به خاطر کرونا و نگرانی از 6 سهمیه باقی مانده

بعد از بازگشت تیم های ملی از دهلی، هرچند دو سه روزی اردوی تیم ملی آزاد برگزار گردید، اما کار ادامه پیدا نکرد و فرنگی کاران هم فرصت حضور در اردوی مسابقات گزینشی را پیدا نکردند چون به خاطر شیوع بیماری کرونا، ستاد مقابله با این ویروس در ورزش، دستور به تعطیلی تمامی اردوها داد و به این شکل، کشتی گیران همه در انتظار مشخص زمان قطعی مسابقات گزینشی المپیک و شروع دور جدید تمرینات هستند.

تیم ملی آزاد در اوزان 65، 74 و 97 کیلوگرم به دنبال کسب سهمیه المپیک است که قرار است بهنام احسان پور، یونس امامی و محمدحسین محمدیان به گزینشی آسیایی ها که شاید اوایل خرداد ماه باشد، اعزام شوند. تیم ملی کشتی فرنگی نیز در سه وزن 67، 87 و 97 کیلوگرم سهمیه المپیک می خواهد. محمدرضا گرایی، رامین طاهری و محمدهادی ساروی گزینه های کادرفنی تیم ملی برای اعزام به گزینشی آسیایی ها هستند.

این روزها کشتی گیران هرکدام در شهرهای خودشان تمرین می نمایند و کادرفنی تیم های ملی از این بابت نگرانند. باید دید پیک بیماری چه زمانی به اتمام خواهد رسید و شرایط برای برپایی مجدد اردوهای تیم ملی مساعد می گردد.

حضور فعال گوش شکسته ها در امور خیریه و فعالیت اجتماعی

یکی دیگر از اقدامات قابل توجه جامعه کشتی در سال 98، فعالیت های خیرخواهانه و اجتماعی تعدادی از قهرمانان کشتی بود که البته بازتاب خوبی نیز در سطح کشور داشت.

از حضور قهرمانان مدال آور کشتی در سیل نوروزی چندین استان کشور گرفته تا تا حضور قهرمانان نامدار در مناطق محروم و یاری به حل مسائل شان، دست آخر نیز کرونا بخش دیگری از فعالیت های اجتماعی و خیرخواهانه گوش شکسته ها را نمایان کرد.

بانیما: قدرت گرفته از سیستم مدیریت محتوای بانیما

منبع: خبرگزاری تسنیم
انتشار: 30 مرداد 1400 بروزرسانی: 30 مرداد 1400 گردآورنده: mehrbox.ir شناسه مطلب: 5314

به "آنالیز کشتی ایران در سال 98، به امید سالی نکو در المپیک" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "آنالیز کشتی ایران در سال 98، به امید سالی نکو در المپیک"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید