تأثیر مهاجرت حضرت معصومه (س) در فرهنگ کنونی ایران و شهر قم در یک کتاب

به گزارش جعبه مهر، کتاب ایرانیان و حضرت معصومه (س) تأثیر مهاجرت حضرت معصومه (س) به عنوان یکی از اهل بیت پیامبر اسلام (ص) در پیدایش و شکل گیری فرهنگ کنونی شهر قم و فرهنگ عامه ایران آنالیز می نماید.

تأثیر مهاجرت حضرت معصومه (س) در فرهنگ کنونی ایران و شهر قم در یک کتاب

به گزارش خبرنگار حوزه ادبیات و کتاب گروه فرهنگ و هنر خبرگزاری جعبه مهر، دهه اول ماه ذی العقده که آغازش با ولادت حضرت معصومه (س) و روز دختر و پایانش با ولادت حضرت علی بن موسی الرضا (ع) همراه است؛ دهه کرامت نامیده شده است. گروه فرهنگ و هنر خبرگزاری جعبه مهر به مناسبت فرارسیدن این ایام پرفضیلت در قالب پرونده کرامت در جهانی کتاب کتاب هایی پیرامون زندگی حضرت امام رضا (ع) و کریمه اهل بیت حضرت معصومه (س) معرفی می نماید.

در دومین مطلب از این پرونده شما را با کتاب ایرانیان و حضرت معصومه (س) اثر محمد حسین شمسایی آشنا می کنیم.

حضرت معصومه (س)، خواهر عزیز امام رضا (ع) و نخبه و زبده خاندان اهل بیت، سال های آخر عمر شریفشان را در ایران زندگی کردند و در سن 28 سالگی در شهر مقدس قم از جهان رفتند. از آنجا که ایرانیان همیشه علاقه ویژه ای به اهل بیت داشته اند با ورود این خانم جوان که مزین به سیره امامان معصوم بودند به ایشان توجه نشان دادند.

کتاب ایرانیان و حضرت معصومه (س) آثار دوسویه ورود حضرت معصومه (س) به ایران و ساخته شدن آستانه او در شهر قم بر فرهنگ عامه ایران و نیز رفتارها و آداب و آیینی را که ایرانیان درباره این بانوی مقدس برپا نموده اند مورد آنالیز قرار داده است.

این کتاب تنها تاریخ زندگی و سیره حضرت معصومه (س) در گفتار و رفتار نیست، بلکه در واقع نوعی مردم شناسی ایرانی است و به رابطه حضرت معصومه با مردم ایران و تاثیری که خود ایشان و حریم و گنبد و بارگاهشان بر فرهنگ عامه ایرانی و آداب و آئین های شهر قم داشته، پرداخته اند. از جمله این تاثیرات انجام فرایض و اعمال مذهبی، برنامه های فرهنگی و آئینی مختلفی همچون آئین لاله گردانی یا خطبه صبحگاهی، برگزاری مراسم تحویل سال، برگزاری آئین ازدواج، معماری و فرهنگ از گنبد و گلدسته ها و سقف ها تا دیوارها و صحن و رواق ها است. شهر قم به برکت وجود ایشان، حتی پس از مرگ ایشان رونق گرفت.

این کتاب در هشت فصل تنظیم شده است. فصل های هشتگانه کتاب عبارتند از: زندگی حضرت معصومه (س) در یک نگاه، صندلی دینی و شخصیت معنوی حضرت معصومه (س)، حضرت معصومه (س) و آئین های معنوی ایرانیان، حضرت معصومه (س) و آداب ایرانی، ساختار حرم حضرت معصومه (س)، مکان ها و ساختمان های اداری، صندلی حضرت معصومه (س) در ادبیات ایران و تاثیر حضرت معصومه (س) بر گسترش شهر قم.

کتاب ایرانیان و حضرت معصومه (س) در قطع رقعی و 169 صفحه توسط انتشارات به نشر (انتشارات آستان قدس رضوی) در دسترس علاقه مندان قرار گرفته است.

4028/

منبع: خبرگزاری دانشگاه آزاد آنا
انتشار: 3 شهریور 1399 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: mehrbox.ir شناسه مطلب: 6557

به "تأثیر مهاجرت حضرت معصومه (س) در فرهنگ کنونی ایران و شهر قم در یک کتاب" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "تأثیر مهاجرت حضرت معصومه (س) در فرهنگ کنونی ایران و شهر قم در یک کتاب"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید