تصویب امهال وام های کرونایی گردشگری تا انتها سال

به گزارش جعبه مهر، ایرنا/ براساس سخنان وزیر میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی، تصویب امهال وام های کرونایی گردشگری تا سرانجام سال صورت می گیرد.

تصویب امهال وام های کرونایی گردشگری تا انتها سال

برای سفر با تور پوکت بهار همراه ما باشید. هیچ جا بهتر از سواحل زیبای تایلند نمیتواند خستگی را از تن شما بدر کند و تجربه آرامش را به شما بدهد.

داستان چیست؟

علی اصغر مونسان در جلسه ای با اعضای شورای هماهنگی سازمان های غیردولتی میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی کشور با اشاره به اینکه در شرایط ویژه ای قرار داریم، گفت: بخش گردشگری و صنایع دستی کشور با شیوع ویروس کرونا فشار زیادی متحمل شده است، البته بخش های مختلف کشور آسیب دیدند و تمام بخش های مالی ضرر کردند. فرایند پیش رو، تاریخ معینی را برای انتها کرونا نشان نمی دهد و معین نیست محدودیت ها تا چه زمانی ادامه خواهد داشت.

مونسان پیرامون تصویب امهال وام های کرونایی گردشگری تا انتها سال توضیح داد: امیدواریم هرچه سریع تر ویروس کرونا مهار گردد، ما نیز تمام کوشش خود را با توجه به بضاعت وزارتخانه و دولت برای حمایت از بخش خصوصی انجام می دهیم. در گام اول از همان ابتدای شیوع کرونا بسته اول حمایتی را به سرعت آماده کردیم که عمدتا استمهال، امهال وام ها و پرداخت های مالیاتی، بیمه و... بوده است.

او پیرامون تصویب امهال وام های کرونایی گردشگری تا انتها سال اعلام کرد: تصویب این بسته حمایتی موضوع مهمی بود، شیوع کرونا با آسیبی که به کسب وکارها زده موجب شده تا بسیاری از افراد تحت فشار قرار بگیرند، بسیاری از افراد در قالب اقامتگاه های بوم گردی از وام اشتغال روستایی استفاده نموده بودند. منتظر هستیم مصوبه به شکل رسمی به دست ما برسد، به زودی جزئیات آنچه را که در ستاد ملی مقابله با کرونا تصویب شده، به صورت دقیق به اطلاع می رسانیم. به هر حال گام سوم مهم است و خدا را شکر با پیگیری های زیادی که به همراه معاون گردشگری کشور در دولت انجام دادیم و در ستاد ملی مقابله با کرونا نیز تأیید شده، این موضوع انجام شد.

ریشه امور اجرایی وزارت میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی به دست مردم است

وزیر میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی درباره موضوع اعتماد به بخش خصوصی و غیردولتی که توسط رئیس فراکسیون گردشگری مجلس در این نشست مطرح شد، گفت: تنها وزارتخانه ای هستیم که همه کارهای ما به دست بخش خصوصی انجام می گردد، من از بخش خصوصی به دولتی آمدم، همواره کوشش می کنم به بخش خصوصی یاری کنم. خوشبختانه ریشه امور اجرایی این وزارتخانه به دست مردم است.

او اضافه نمود: در سال گذشته در هر 10 روز یک موزه مردمی به بهره برداری رسید. ما عمدتا به کارهای حاکمیتی می پردازیم که مردم به سراغ آن نمی فرایند.

استفاده از نظرات بخش خصوصی در حوزه های میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی

مونسان اظهار کرد: از نظرات بخش خصوصی در فعالیت های سه حوزه میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی استفاده می کنیم، تنها وزارتخانه ای هستیم که شورای سیاست گذاری را راه اندازی کردیم و همه فعالان بخش خصوصی نیز در آن حضور دارند.

او توضیح داد: نقطه اتصال سایر وزارتخانه ها به بخش خصوصی، اتاق بازرگانی است. انجمن ها و بخش های مختلفی نیز در این زمینه ایجاد شده است.

وزیر میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی اعلام کرد: پیشانی بخش خصوصی هر کشور اتاق بازرگانی آن است، در نشستی که با این بخش داشتیم آن ها خواهان این بودند که در عالی ترین سطح به عنوان نماینده بخش خصوصی در اتاق بازرگانی، عضو شورای سیاستگذاری شوند به همین منظور 48 ساعت بعد از درخواست آنها از رئیس جمهوری برای محمود شافعی حکم گرفتم و او بعنوان نماینده بخش خصوصی در شورای عالی منصوب شد. ما نمی توانیم برای تک تک افراد این بخش حکم بگیریم، زیرا شورای عالی که براساس قانون تشکیل شده، محدودیت اعضا دارد.

او اضافه نمود: از سوی دیگر از آن ها قول گرفتیم تا گردشگری به عنوان اتاق صنعت، معدن و کشاورزی، اضافه گردد که هنوز این موضوع محقق نشده است ما به عنوان بخش دولتی به تعهد خود عمل کردیم اما بخش خصوصی این کار را انجام نداد.

در سند توسعه گردشگری از نظرات همه دانشگاه ها و فعالان حوزه استفاده شد

مونسان درباره سند توسعه گردشگری نیز گفت: در این سند از نظرات همه دانشگاه ها و فعالان حوزه استفاده کردیم. کوشش ما این است تا جایی که امکان دارد در همه حوزه ها از نظرات بخش خصوصی استفاده کنیم.

او توضیح داد: فعالان بخش خصوصی از این حوزه ها کسب درآمد می نمایند اما سمن ها، مردم نهاد هستند و عمدتا نقش دیده بانی و مشاوره دارند و من کاملا این نقش را قبول و به آن اعتقاد دارم.

وزیر میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی اضافه نمود: بعضی اوقات دیده بانی خوب انجام می گردد، از هر نقطه ای که اخبار مردمی به دست من می رسد، آن را مورد توجه قرار می دهم و با آن ها ارتباط دارم، اما متأسفانه بعضی تندروی نموده بدون تحقیق در خصوص آن موضوع دیده بانی می نمایند، این موضوع باید با نیت خیر انجام گردد نه ایجاد جنجال.

او گفت: من کاملا به موضوعات دیده بانی اعتقاد دارم، پیشنهادهای خوبی از سوی سمن ها برای ایجاد سامانه ای که بتوان دیده بانی را به شکل سیستماتیک انتقال دهد، مطرح شد. در حوزه حفاظت از میراث فرهنگی و یگان حفاظت همان طور که خبر دارید اخیرا از شورای عالی میراث فرهنگی برای تشکیل میراث بانان افتخاری مصوبه گرفتیم البته در این خصوص دغدغه هایی از طرف معاون میراث فرهنگی و فرمانده یگان حفاظت وجود داشت که دغدغه های درستی بود.

صدور کارت برای میراث بانان افتخاری برای جلوگیری از سوء استفاده سخت گیرانه شده است

مونسان مطرح نمود: یکی از دغدغه ها، صدور کارت برای میراث بانان افتخاری بود تا از این کارت ها سوء استفاده نگردد، به همین منظور با سخت گیری زیادی که سردار امیر رحمت الهی فرمانده یگان حفاظت میراث فرهنگی انجام می دهد، این کارت ها صادر می گردد.

او گفت: پیشنهاد خوب سمن ها این بود تا سامانه ای ایجاد گردد تا دیده بان ها اخبار خود را به صورت سیستماتیک در این سامانه وارد نمایند و یگان حفاظت نیز بلافاصله این اخبار را ببیند و پیگیری کند.

تهیه بخشنامه حمایتی برای سمن ها

وزیر میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی تأکید کرد: همه معاونان و مدیران کل استان ها باید ارتباط نزدیکی با سمن ها داشته باشند. پیشنهاد می کنم سمن ها همکاری نمایند تا یک بخشنامه حمایتی برای آنها صادر کنیم تا به تمام معاونت ها و استان ها ابلاغ گردد.

او اضافه نمود: سمن ها را عامل شفافیت می دانم باید در تمام کمیته های فنی و تصمیم گیری غیر از شورای عالی به عنوان عضو ناظر حضور داشته باشند تا از اطلاعات آنها استفاده گردد. دستور می دهم در حوزه گردشگری نیز حضور فعال داشته باشید، خوشبختانه معاون گردشگری کشور اهل تعامل است و از پیشنهادهای سازنده سمن ها در این بخش استفاده می نماید.

سمن ها می توانند دیده بانی خوبی در بخش بازسازی بناهای تاریخی داشته باشند

مونسان توضیح داد: یکی از نقاطی که سمن ها می توانند دیده بانی خوبی داشته باشند، بخش بازسازی بناهای تاریخی است، تقاضا دارم بر روی بازسازی ها نظارت و حتما کار کارشناسی انجام دهید و بعد نظر خود را درباره درست بودن یا نبودن یک بازسازی اعلام کنید. ما سعی می کنیم در سامانه ای که برای سمن ها راه اندازی می گردد، بخش های مختلفی در نظر گرفته گردد تا معاونان و کارشناسان وزارتخانه بتوانند این دیده بانی ها را ببیند.

او اضافه نمود: شما به عنوان دیده بان عمل کنید، پایگاه های ما در مقابل سمن ها حق ندارند جوابگو نباشند آن ها جدا از اداره های کل استان ها نیستند.

وزیر میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی درباره فعالیت سمن ها در بخش گردشگری گفت: حوزه گردشگری وسیع است از معاون گردشگری درخواست کردم تا حوزه نظارت را الکترونیکی کند. سمن ها اگر بخواهند به این بخش یاری نمایند از آنها استقبال می کنیم، این موضوع به ارتقای کیفی بخش گردشگری نیز یاری می نماید.

او درباره خروج آثار از فهرست ثبت ملی گفت: نامه ای را به دادستان کل کشور و رئیس قوه قضاییه تقدیم کردم که خوشبختانه منجر به صدور یک بخش نامه از طرف دادستان کل کشور و یک بخش نامه از طرف معاون اول قوه قضائیه شد که در آن به همه دادگاه ها و دادستان های سراسر کشور تأکید نموده است که موضوعات میراث فرهنگی را جدی بگیرند و با وزارتخانه در این زمینه همراهی نمایند. شما هم می توانید برای جلوگیری از خروج آثار ثبتی به این بخش یاری کنید.

ثبت 207 تشکل میراث فرهنگی در بانک اطلاعاتی وزارتخانه

کامران سبز میدانی، معاون دفتر امور مجامع و تشکل های مردم نهاد اضافه نمود: این نشست با حضور 25 نفر از اعضای شورای هماهنگی سازمان های غیردولتی میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری کشور برگزار گردید، این شورا از سال 90 به همت تعدادی از انجمن های فعال حوزه با هدف هم افزایی، شناسایی انجمن های فعال در استان های کشور، یاری به تشکیل انجمن های تأثیرگذار و پیگیر با 186 عضو از انجمن هایی که دارای اعتبارنامه قانونی و فعال در 28 استان کشور هستند، در حال فعالیت است.

او اظهار کرد: شورای هماهنگی، جزیی از 887 تشکلی است که در بانک اطلاعاتی وزارتخانه شناسایی و سامان دهی شده اند و به عنوان یکی از شبکه های عظیم در حال فعالیت است. در بانک اطلاعاتی وزارتخانه در بخش میراث فرهنگی 207 تشکل ثبت شده که از این تعداد هفت تشکل بین المللی، 30 تشکل ملی، 93 تشکل استانی و 76 تشکل شهرستانی و یک تشکل روستایی داریم.

ثبت 171 تشکل گردشگری

سبز میدانی گفت: بخش گردشگری دارای 171 تشکل، شامل هفت تشکل بین المللی، 22 تشکل ملی، 104 تشکل استانی و 38 تشکل شهرستانی است و بخش صنایع دستی نیز دارای 71 تشکل شامل دو تشکل بین المللی، هفت تشکل ملی، 41 تشکل استانی و دو تشکل شهرستانی و یک تشکل روستایی است.

او اضافه نمود: دفتر امور مجامع و تشکل های مردم نهاد از سال 91 تا به امروز نسبت به توضیح وظایف خود، برنامه ریزی های سالیانه انجام می دهد که بخشی از آنها در حال اجراست.

دیده بانی در حوزه میراث فرهنگی واجب است

محمدحسن طالبیان، معاون میراث فرهنگی کشور نیز گفت: دیده بانی در حوزه ما واجب است، کوشش کردیم از اطلاعات و دیده بانی سمن ها بهره بگیریم، وظیفه ما این است بتوانیم کارهای خوبی انجام دهیم. سمن ها بدون زحمت و منت این دیده بانی ها را انجام می دهند.

او اضافه نمود: در شورای فنی یک نفر از سمن ها حضور دارد، برای همه کمیته ها این کار را انجام می دهیم تا در 31 استان نماینده آنها حضور داشته باشند. سامانه ای نیز به این منظور برای شفاف سازی راه اندازی شده که اکنون کار نهایی آن در حال اجرا است. نظرات سمن ها را می شنوم و هر اتفاقی که سمن ها خبر می دهند را پیگیری می کنم.

او گفت: سعی می کنم تا در تعدادی از اماکن تاریخی مانند بازار تبریز که هیئت امنای مستقل دارند، نماینده سمن ها نیز در این هیئت امنا حضور داشته باشد. برای برگزاری نشست با سمن ها اعلام آمادگی می کنم و هر زمانی که دفتر امور مجامع و تشکل های مردم نهاد درخواست کند این نشست را برگزار می کنیم.

پویا محمودیان معاون صنایع دستی کشور نیز مطرح نمود: پیرو تأکیدهای مونسان جلسه های زیادی باسمن ها برگزار کردیم. درهای معاونت صنایع دستی بر روی همه سمن ها باز است.

منبع: همگردی
انتشار: 21 آبان 1399 بروزرسانی: 21 آبان 1399 گردآورنده: mehrbox.ir شناسه مطلب: 7737

به "تصویب امهال وام های کرونایی گردشگری تا انتها سال" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "تصویب امهال وام های کرونایی گردشگری تا انتها سال"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید