(تصویر) ویژگی های اسکناس های 10 هزار تومانی جدید

به گزارش جعبه مهر، نسل جدید اسکناس 10 هزار تومانی با هدف افزایش امنیت و تسهیل مبادلات منتشر و به زودی توزیع خواهد شد.

(تصویر) ویژگی های اسکناس های 10 هزار تومانی جدید

انتشار اسکناس 10 هزار تومانی جدید با بهره گیری از فناوری های نوین و پیچیده چاپ اسناد امنیتی انجام گرفته است که امکان جعل را به میزان بسیار قابل توجهی کاهش می دهد. طراحی خطی، طرح مکمل، طرح مخفی، چاپ برجسته، واترمارک، نخ امنیتی با قابلیت تغییر رنگ از جمله ویژگی های امنیتی اسکناس های 10 هزار تومانی جدید است.

کاغذ اسکناس 10 هزار تومانی بازتاب نور ماوراء بنفش را منعکس نمی کند و بخش های از زمینه به سبز فسفری تغییر رنگ می دهد. الیاف فلورسنتی نامرئی در سطح کاغذ با تابش اشعه ماوراء بنفش به 4 رنگ قابل مشاهده می شوند. چاپ امضا با مرکب مشکی در مقابل اشعه ماوراء بنفش به رنگ سبز روشن و شماره سریال ها به رنگ زرد طلایی تغییر رنگ می دهند.

مشخصات و ویژگی های کامل نسل جدید اسکناس 10 هزار تومانی به این شرح است:

طراحی خطی: طراحی تمام نقوش اسکناس به صورت خطی و با استفادده از نرم افزار های امنیتی انجام گرفته است و هر خط حامل اطلاعات مربوط به رنگ خود است. در صورتی که در نمونه های جعلی، خطوط از ترکیب نقاط رنگی تشکیل شده اند و به راحتی به وسیله ابزار بزرگنمایی قابل تشخیص هستند.

طراحی خطی سه بعدی (متالین): طراحی ویژه ای که در آن نقشه ها برجسته به نظر می آیند.

طرح مکمل: عدد ارزشی اسکناس به صورت ناقص در دو روی اسکناس چاپ می شود که در مقابل نور همدیگر را تکمیل و تشکیل طرح واحدی می دهند.

طرح مخفی: این طرح در چاپ برجسته به صورت مخفی قرار گرفته است و با قرار دادن اسکناس در راستای چشم به شکل تقریباً افقی، در مقابل نور نمایان خواهد شد.

چاپ برجسته: این چاپ در 3 رنگ انجام شده و به آسانی با انگشتان دست قابل لمس و شناسایی است.

ریزنوشته (میکروپرینت): نوشته های بسیار ریز که با ابزار بزرگنمایی قابل مشاهده اند و تنها به وسیله دستگاه های چاپ امنیتی چاپ می شوند.

علامت مخصوص روشندلان: علامت ویژه ای که توسط چاپ برجسته ایجاد می شود. این علامت در گوشه اسکناس برای تشخیص مبلغ توسط روشندلان قرار گرفته است و به آسانی لمس می شود.

واترمارک: تصویر سه بعدی پرتره امام (ره) که به صورت مخفی در خمیر کاغذ قرار گرفته و در مقابل نور قابل رویت است.

نخ امنیتی پنجره ای با رنگ متغیر: این نخ به شکلی درون کاغذ قرار گرفته است که قسمتی از آن نمایان و قسمتی دیگر در بطن کاغذ مخفی است و با قرار دادن اسکناس در مقابل نور، تمام نخ دیده می شود. این نخ امنیتی دارای پوشش رنگی ویژه ای است که با تغییر زاویه اسکناس، رنگ آن از زرد به قرمز تغییر می کند. همچنین بر روی نرخ عبارت لاتین CBI و تصویر بارگاه امام رضا (ع) درج شده است.

مرکب فلورسنت: نوعی مرکب که در چاپ افست بخش هایی از زمینه به کار می رود. این مرکب با تابش اشعه ماوراء بنفش، بازتاب نور شدید دارد و به رنگ های سبز و آبی فسفری تغییر می کند.

شماره سریال: چاپ شماره سریال ها با استفاده از مرکب قرمز و فلورسنت انجام شده که تحت تابش نور ماوراء بنفش، به رنگ های طلایی مایل به زرد تغییر رنگ می دهد.

شرکت دور زمین: دور زمین | سفر به دور زمین هیچوقت اینقدر آسون نبوده! تور لحظه آخری، تور ارزان، اروپا، تور تایلند، تور مالزی، تور دبی، تور ترکیه

منبع: فرارو
انتشار: 30 مرداد 1400 بروزرسانی: 30 مرداد 1400 گردآورنده: mehrbox.ir شناسه مطلب: 9105

به "(تصویر) ویژگی های اسکناس های 10 هزار تومانی جدید" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "(تصویر) ویژگی های اسکناس های 10 هزار تومانی جدید"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید