معین و اعطای کاربری مناسب و بهره برداری از بناهای تاریخی با رعایت حفاظت از شأنیت اصلی بنا

به گزارش جعبه مهر، مدیرعامل صندوق توسعه صنایع دستی و فرش دستباف و احیا و بهره برداری از اماکن تاریخی و فرهنگی کشور در استان گلستان گفت: این صندوق نسبت به معین و اعطای کاربری مناسب و بهره برداری از بناهای تاریخی با رعایت حفاظت از شأنیت اصلی بنا اقدام می نماید.

معین و اعطای کاربری مناسب و بهره برداری از بناهای تاریخی با رعایت حفاظت از شأنیت اصلی بنا

به گزارش جعبه مهر به نقل از روابط عمومی و اداره کل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی گلستان، هادی میرزایی روز چهارشنبه 28 خردادماه 99 طی بازدید از بافت تاریخی گرگان و در مصاحبه با صدا و سیمای مرکز گلستان گفت: جهت کاروانسراهای قزلق، دیمه لو و رباط سفید در استان گلستان که در گذشته به عنوان جهت ترددی بوده است، پس از احیا و بازسازی، ظرفیت تبدیل شدن جهت گردشگری را دارد.

او اضافه نمود: کوشش می کنیم تا در سال 1399 اقدامات موثری در واگذاری بناهای واجد ارزش تاریخی استان گلستان با استفاده از ظرفیت های استان و مدیریت شهری را عملیاتی کنیم.

مدیرعامل صندوق احیا و بهره برداری از اماکن تاریخی توضیح داد: با تعامل بین اداره کل میراث فرهنگی استان و مدیریت شهری اقدامات بسیارخوبی را در احیا بافت تاریخی گرگان به عنوان اولین بافت تاریخی ثبت شده کشور شاهد هستیم.

او گفت: تفاهمنامه چهارجانبه ای بین صندوق احیا و بهره برداری از بناهای تاریخی و فرهنگی به نمایندگی از وزارت میراث فرهنگی، معاونت روستایی رییس جمهور، بنیاد مسکن انقلاب اسلامی و سازمان دهیاری ها و شهرداری های کشور به منظور ایجاد وحدت رویه در ارائه خدمات مطلوب به تمامی بناهای تاریخی و فرهنگی کشور منعقد شد.

میرزایی اضافه نمود: یکی از معضلاتی در حوزه مدیریت و برنامه ریزی کشور، ادغام وظایف و اجرای کار تیمی است که در این تفاهمنامه فرآیند برنامه ریزی، اجرا و عملیاتی کردن آن با همکاری ستادهای ملی و استانی دیده شده است و می تواند گامی موثری در بازسازی، احیا و بهره برداری از بناهای تاریخی با استفاده از ظرفیت دهیاری ها و شهرداری ها ایجاد کند.

او در مورد واگذاری های بناهای واجد ارزش تاریخی در کشور گفت: صندوق احیا و بهره برداری از بناهای تاریخی و فرهنگی نسبت به مشخص و اعطای کاربری مناسب و بهره برداری از بناهای تاریخی با رعایت حفاظت از شانیت اصلی بنا اقدام می نماید. یکی از ماموریت هایی که به تازگی در آن گام برداشتیم و امیدواریم بتوانیم به درستی آن را اجرا کنیم صدور مجوز بهره برداری و مشخص کاربری مطلوب تحت نظر کارشناسان خبره میراث فرهنگی و ابنیه های تاریخی برای بناها و مالکین خصوصی است. امروز در بافت ها و بناهای واجد ارزش نیازمند احیا هویت تاریخی بناها هستیم.

میرزایی با اشاره به این که این صندوق در رویه جدید به استناد ماده 8 قانون حمایت از هنرمندان و استادکاران و فعالین صنایع دستی و فرش دستباف، با عنوان صندوق توسعه صنایع دستی و فرش دستباف و احیا و بهره برداری از اماکن تاریخی و فرهنگی در اردیبهشت ماه سال جاری به تصویب هیات وزیران رسید و در مرحله تایید شورای نگهبان است، توضیح داد: امیدواریم در ماموریت جدید بتوانیم به منظور حمایت، توسعه و ترویج در زمینه بازسازی، احیا و بهره برداری از بناهای تاریخی و فرهنگی، صنایع دستی و فرش دستباف گام موثری را برداریم.

او گفت: قریب به یک میلیون اثر واجد ارزش تاریخی در سطح کشور داریم که حدود 800 بنا به صندوق حفظ و احیا واگذار شده است. در گام اول 97 بنا را به بخش غیر دولتی واگذار کردیم که خانه باقری ها یکی از نمونه های پیروز در این اعتماد به بخش غیر دولتی است.

مدیرعامل صندوق احیا و بهره برداری از اماکن تاریخی گفت: تخصیص 70 درصد ارزش سرمایه گذاری که بعد از 30 درصد پیشرفت پروژه از ظرفیت منابع تبصره 18، معافیت مالیاتی و سایر خدمات جنبی و حمایتی از جمله حمایت های صندوق حفظ و احیا بناهای تاریخی و فرهنگی کشور برای سرمایه گذاران در این حوزه است.

منبع: میراث آریا
انتشار: 31 مرداد 1399 بروزرسانی: 31 مرداد 1399 گردآورنده: mehrbox.ir شناسه مطلب: 6533

به "معین و اعطای کاربری مناسب و بهره برداری از بناهای تاریخی با رعایت حفاظت از شأنیت اصلی بنا" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "معین و اعطای کاربری مناسب و بهره برداری از بناهای تاریخی با رعایت حفاظت از شأنیت اصلی بنا"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید