توافق نامه ای 40 میلیون دلاری برای ارائه راه کارهای فناورانه حوزه آب با کنیا امضا شد

به گزارش جعبه مهر، ایران و کنیا با هدف حفظ همکاری های مشترک توافق نامه ای 40 میلیون دلاری برای ارائه راه کار های فناورانه حوزه آب توسط شرکت های دانش بنیان ایرانی امضا کردند.

توافق نامه ای 40 میلیون دلاری برای ارائه راه کارهای فناورانه حوزه آب با کنیا امضا شد

به گزارش گروه فناوری خبرنگاران به نقل از مرکز ارتباطات و اطلاع رسانی معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری، پایگاه صادراتی معاونت علمی و فناوری در شرق آفریقا توافق نامه ای 40 میلیون دلاری برای ارائه راه کار های فناورانه حوزه آب و انرژی های تجدیدپذیر با کشور کنیا امضا کرد. بر اساس این توافق نامه شرکت های دانش بنیان ایرانی توانمندی های خود را به این کشور عرضه می نمایند.

در این توافق نامه مقرر شده است که دانش بنیان های ایرانی در حوزه های مختلفی مانند اکتشاف ذخایر آب، حفر چاه و آب رسانی به روش پمپاژ سولار، ارائه کنتور های آب هوشمند و ایجاد زیرساخت سیستم های پرداخت آنلاین و راه کار های مدیریت مصرف و پرداخت به این کشور محصولات و خدمات ارائه نمایند.

بنا به گفته علیرضا حسنی مدیر پایگاه صادراتی ایران در کنیا، شناسایی فرصت های ارائه خدمات فنی و مهندسی و رایزنی های اولیه در کنیا از ماه ها پیش انجام شده بود و علی رغم وجود مسائل تجاری فراوان، قابلیت و توانمندی شرکت های دانش بنیان ایرانی از نظر فنی در حدی است که بتوان با محصولات ممتاز اروپایی در بازار های آفریقا رقابت کرد.

حسنی ادامه داد: عدم آشنایی بسیاری از شرکت ها با بعضی اصول تجارت بین الملل و نقش ارتباطات در جریان های تجاری سایر کشور ها چالشی است که باید به وسیله افراد با نفوذ و خبره در سایر بازار ها بر آن فائق آمد.

وی که در ملاقات با تام امبویا وزیر طراحی اقتصاد و توسعه کنیا به این موضوعات اشاره می کرد با معرفی توانمندی شرکت های دانش بنیان، گفت: شرکت های ایرانی می توانند احتیاج های فناورانه این کشور را برطرف نمایند. معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری نیز شرایط حضور این شرکت ها در کنیا را فراهم نموده است.

توافق نامه ایران و کنیا در این حوزه به خدمات نصب و راه اندازی کنتور های آب هوشمند در نایروبی و توسعه این خدمات در 10 استان دیگر کنیا مرتبط می گردد. همچنین بخش دیگر این موافقت نامه به ارائه خدمات اکتشاف، حفاری و پمپاژ آب با استفاده از انرژی های خورشیدی مرتبط است که با مشارکت بخش خصوصی کنیا در این کشور اجرایی خواهد شد.

4 شرکت دانش بنیان نورسان انرژی، البرز توان، پارس پردازش و زمین آب پی با حمایت مرکز تعاملات بین المللی علم و فناوری معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری در آذرماه امسال به مدت یک هفته راهی کنیا شدند.

این شرکت ها در شرق آفریقا بازدید ها و مذاکرات فشرده ای را با بخش های خصوصی، فرمانداران و وزیر طراحی اقتصاد و توسعه کشور کنیا داشتند که در فاز اول توافق برای ارائه و نصب 100 هزار کنتور آب هوشمند و راه کار های پرداخت و مدیریت هوشمند در نایروبی و توسعه آن به شهر های مالیندی، گاریسا، کلیفی، لامو، ناکورو و مومباسا صورت گرفت.

مسعود حافظی، معاون دفتر توسعه کسب وکار بین المللی مرکز تعاملات بین المللی علم و فناوری معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری نیز ضرورت توجه به بازار های آفریقا و تمرکز ویژه بر حوزه شرق آفریقا را از اولویت های دفتر توسعه کسب وکار بین المللی دانست و گفت: کنیا به عنوان دروازه شرق آفریقا زمینه حضور ایران در اوگاندا، رواندا، سومالی و اتیوپی را فراهم می نماید.

در ادامه معاون دفتر توسعه کسب وکار بین المللی مرکز تعاملات بین المللی علم و فناوری معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری به موافقت وزارت امور خارجه برای اختصاص فضای مناسب برای ایجاد نمایشگاه دائمی محصولات دانش بنیان در نایروبی برای بازاریابی و فروش محصولات ایرانی اشاره نمود و گفت: با حمایت های جدی سفیر ایران در کنیا، تا خاتمه امسال بحث راه اندازی این نمایشگاه دائمی در نایروبی اجرایی خواهد شد.

آمریکا، روسیه، ترکیه، چین و هند برنامه های بلندمدتی را برای نفوذ در آفریقا و کنترل منابع این قاره به وسیله انتقال بعضی خطوط فراوری و نیز در اختیار دریافت مراکز کلیدی دولتی نظیر فرودگاه ها، زیرساخت های اطلاعاتی و خدماتی بانک ها، خطوط ترانزیتی حمل ونقل، راه آهن و معادن و اراضی کشاورزی در دست اجرا دارند و ضرورت دارد از اندک فرصت های پیش رو برای حضور در این بازار با تغییر بعضی رویکرد ها و ملاحظات سیاسی ایران و حمایت جدی از حضور بخش خصوصی، استفاده گردد.

حافظی با اشاره به ضرورت آسیب شناسی مدل فعلی نشست های تجاری شرکت های دانش بنیان ایرانی در سایر کشور ها به این مساله اشاره نمود که حضور شرکت های دانش بنیان در این سفر ها باعث توسعه دید تجاری آن ها می گردد، گفت:، اما تا زمانی که در این کشور ها پایگاه های فعال صادراتی و نیروی مقیم وجود نداشته باشد، عملا در این شرایط سیاسی، توسعه صادرات و تعاملات تجاری شکل نخواهد گرفت.

به اعتقاد وی، ضرورت حمایت از بخش های خصوصی فعال در سایر کشورها، برگزاری نشست های تجاری با مطالعه قبلی بازار هدف و با تعداد محدودی از شرکت ها در یک حوزه تخصصی می تواند به بهتر برگزار شدن این رویداد ها یاری کند.

موافقت نامه تجارت آزاد قاره آفریقا که در سال 2019 به امضای بیشتر کشور های آفریقایی رسیده است، ایده ایجاد منطقه آزاد تجاری در سطح قاره آفریقا را اجرایی می نماید و در آینده نزدیک افزایش حجم مبادلات تجاری و گسترش تعاملات مالی کشور های آفریقایی را در بر دارد.

در این زمینه کشور هایی نظیر کنیا، مصر و آفریقای جنوبی که زیرساخت های صنعتی و تجاری مناسب تری دارند، می توانند به عنوان نقاطی برای راه اندازی خطوط فراوری و انتقال بخشی از تکنولوژی فراوری انتخاب شوند. همچنین در چارچوب دستور کار سال 2063 آفریقا ایجاد منطقه آزاد تجاری در سطح قاره آفریقا زمینه را برای بومی سازی بسیاری از تکنولوژی ها مهیا می نماید و کشور های صاحب تکنولوژی که در مورد انتقال بخشی از فرآیند های فراوری خود به کشور های آفریقایی پیش قدم باشند، می توانند سهم خوبی از اقتصاد آینده آفریقا در شرایط رقابتی داشته باشند.

بانیما: قدرت گرفته از سیستم مدیریت محتوای بانیما

منبع: خبرگزاری دانشجو
انتشار: 30 مرداد 1400 بروزرسانی: 30 مرداد 1400 گردآورنده: mehrbox.ir شناسه مطلب: 4335

به "توافق نامه ای 40 میلیون دلاری برای ارائه راه کارهای فناورانه حوزه آب با کنیا امضا شد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "توافق نامه ای 40 میلیون دلاری برای ارائه راه کارهای فناورانه حوزه آب با کنیا امضا شد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید