جیپ 6 چرخ با موتور بخار؛ نمایش مهندسی قدیم با فناوری مدرن

به گزارش جعبه مهر، طی سال های اخیر ده ها جیپ جالب معرفی شده است که شامل جیپ رانگلر همی 6*6 مدل نظامی استیو مک کوئین بودند.

جیپ 6 چرخ با موتور بخار؛ نمایش مهندسی قدیم با فناوری مدرن

به گزارش خبرنگاران به نقل از زومیت، خودروی تازه که LOCO HAUK نام دارد، به وسیله شرکت طراحی HAUK در چمبرزبرگ استان پنسیلوانیا طراحی و ساخته شده است. این خودرو از شاسی و بدنه جیپ رانگلر استفاده نموده و در موتور بخار آن تغییراتی داده شده است. خودروی عجیب وغریب این شرکت به پیشرانه 1640 سی سی چهار سیلندر V شکل با پیستون های تک اثره و بدنه ای (single-acting, trunk-piston)، موتور بخار تک جریان به همراه گیربکس 6 سرعته دستی NSG370 مجهز شده است؛ و بعلاوه به جای استفاده از پیکربندی چهارچرخ استاندارد از 6 چرخ بهره می برد.

البته باید توجه کرد که هدف از این کار، حفظ و ارتقاء بهره وری و عملکرد آن نیست؛ بلکه این هیولای مجذوب کننده برای حرکت احتیاج به آب دارد و در قسمت عقب آن یک مخزن عظیم آب با حجم بیش از 200 لیتر قرار داده شده است. LOCO HAUK با استفاده از این مخزن می تواند 2.4 کیلومتر را با سرعت 48 تا 56 کیلومتر بر ساعت طی کند.

باید به این نکته توجه کردکه این خودرو که برای فروش قرار داده شده است، بدون پیشرانه بخار به خریدار تحویل داده می گردد؛ طبق گفته سازندگان آن، موتور بخار خودرو باید بعد از فروش به موزه بازگردانده گردد و قابل استفاده نیست. ولی دیگر قطعات و اجزای آن شامل گیربکس دستی 6 سرعته، تایرها، محورها و بدنه خودرو قابل فروش است که هنوز برای آن ها قیمتی مشخص نشده است.

در نظر بعضی، این خودرو بدون موتور بخارش بی ارزش بوده و با توجه به تغییرات اجرا شده در ساختار آن جهت نصب و استفاده از موتور بخار دیگر قابل استفاده نمی باشد. اما باید به این نکته توجه کرد که محصول نام برده به خودی خود یک شاهکار مهندسی است که ارزش بسیاری دارد. دیگر اینکه پیکربندی 6*6 این جیپ رانگلر می تواند برای پروژه های دیگر مورداستفاده قرار بگیرد؛ یا حتی به اسم یک خودروی کلکسیونی در مجموعه های شخصی نگهداری گردد؛ صرف نظر از اینکه مالک جدی این جیپ زیبا و خاص چه فردی باشد و چه تصمیمی برای آن بگیرد. مالکیت چنین خودروی زیبایی که ترکیبی از سنت و مدرنیته است، جالب خواهد بود.

منبع: جام جم آنلاین
انتشار: 30 مرداد 1400 بروزرسانی: 30 مرداد 1400 گردآورنده: mehrbox.ir شناسه مطلب: 10857

به "جیپ 6 چرخ با موتور بخار؛ نمایش مهندسی قدیم با فناوری مدرن" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "جیپ 6 چرخ با موتور بخار؛ نمایش مهندسی قدیم با فناوری مدرن"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید