حیات وحش استان قم سرشماری شدند

مدیرکل حفاظت محیط زیست استان قم گفت: عملیات سرشماری تابستانه حیات وحش در مناطق تحت مدیریت استان قم با حضور محیط بانان و کارشناسان این اداره کل انجام شد.

حیات وحش استان قم سرشماری شدند

به گزارش خبرنگاران ، به نقل از روابط عمومی اداره کل حفاظت محیط زیست استان، سید رضا موسوی مشکینی با اشاره به انجام عملیات سرشماری تابستانه حیات وحش در مناطق تحت مدیریت استان گفت: سرشماری حیات وحش ویژه پستانداران با حضور جمعی از محیط بانان و کارشناسان این اداره کل در مناطق و زیستگاه های طبیعی استان قم انجام شد.

وی اضافه کرد: در عملیات سرشماری حیات وحش که به صورت پیمایشی و مشاهده مستقیم انجام می پذیرد، آمار دقیق تمامی پستانداران در زیستگاه های طبیعی قم احصاء گردیده و وضعیت تغذیه، آبشخورها و بیماری های احتمالی در این مناطق نیز مورد آنالیز قرار می گیرد.

مدیرکل حفاظت محیط زیست استان قم با اشاره به اهمیت تهیه و تدوین آمار دقیق از وضعیت گونه های گیاهی و جانوری و زیستگاه های طبیعی در جهت برنامه ریزی و مدیریت هدفمند مناطق تحت مدیریت، عنوان نمود: در ماه های آینده با آغاز فصل مهاجرت پرندگان، سرشماری پرندگان کنارآبزی نیز در تالاب های استان انجام می گردد.

موسوی توضیح داد: وجود انواع پستانداران از جمله کل و بز، قوچ و میش، گرگ و روباه، کفتار، انواع خارپشت و جوندگان، انواع خزندگان، انواع پرندگان بومی و مهاجر و همچنین گونه های متنوع و متعدد گیاهی، باعث گردیده تا استان قم دارای یکی از متنوع ترین زیستگاه های طبیعی در کشور بشمار آمده و همین امر لزوم توجه هرچه بیشتر به محیط زیست طبیعی استان را به خوبی نشان می دهد.

وی در انتها از برخورد جدی و قاطع با شکارچیان و متخلفان زیست محیطی در مناطق حفاظت گردیده و شکار ممنوع و تالاب های استان قم اطلاع داد و گفت: به منظور جلوگیری از انجام هرگونه تخلف زیست محیطی، نظارت و پایش در مناطق و زیستگاه های حساس استان به صورت شبانه روزی انجام می گردد و بر اساس قوانین و ضوابط با متخلفان قاطعانه برخورد خواهد شد و پرونده تخلفات آنها به مراجع قضایی ارجاع داده می گردد.

لازم به ذکر است، مناطق تحت مدیریت استان قم شامل منطقه حفاظت گردیده پلنگ دره با وسعت 32 هزار هکتار، منطقه شکار ممنوع کهک با وسعت 33 هزار هکتار، منطقه شکار ممنوع کهندان با وسعت 54 هزار هکتار، تالاب شکار ممنوع حوض سلطان با وسعت 37 هزار هکتار و منطقه شکار ممنوع مسیله با وسعت 60 هزار هکتار است.

منبع: خبرگزاری ایسنا

به "حیات وحش استان قم سرشماری شدند" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "حیات وحش استان قم سرشماری شدند"

نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید