خاموش و روشن کردن لپ تاپ با صفحه کلید در ویندوزهای مختلف

به گزارش جعبه مهر، خاموش و روشن کردن لپ تاپ با صفحه کلید مهارتی است که معمولاً افراد حرفه ای از آن استفاده می نمایند. این روش علاوه بر تسریع عمل خاموش و روشن کردن لپ تاپ می تواند مهارت و توانایی شما را در استفاده از این وسیله نشان دهد. البته گاهی نیز دکمه پاور لپ تاپ دچار نقص می گردد و یا آسیب می بیند و باید راه دیگری مثل استفاده از صفحه کلید را برای روشن کردن لپ تاپ مورد استفاده قرار داد. در ادامه آموزش خاموش و روشن کردن لپ تاپ با صفحه کلید در ویندوزهای مختلف را آنالیز خواهیم کرد.

خاموش و روشن کردن لپ تاپ با صفحه کلید در ویندوزهای مختلف

خاموش کردن لپ تاپ با کیبورد در ویندوز 7

ممکن است در هنگام استفاده از لپ تاپ تاچ پد آن دچار مشکل گردد و از کار بیفتد و همچنین شما دسترسی به موس برای اتصال به لپ تاپ نداشته باشید. در این صورت ممکن است خاموش کردن صحیح لپ تاپ برایتان تبدیل به یک چالش و مشکل دست و پا گیر گردد. البته راه های زیادی برای خاموش کردن لپ تاپ وجود دارد ولی یکی از سریع ترین و راحت ترین راه ها استفاده از کیبورد یا صفحه کلید لپ تاپ است. برای خاموش کردن لپ تاپ با صفحه کلید در صورتی که لپ تاپ شما از ویندوز 7 پشتیبانی می نماید می توانید از دو روش زیر بهره ببرید.

روش اول

پس از اتمام کارتان در ویندوز 7 و ذخیره فعالیت هایتان، برای خاموش کردن لپ تاپ باید ابتدا دکمه ویندوز در کیبورد خود را فشار دهید تا منوی استارت ویندوز باز گردد.

پس از این کار دکمه جهت نمای راست را فشار دهید و در سرانجام Enter را بفشارید. با انجام مراحل ساده ذکر شده ویندوز لپ تاپ شما شات داون شده و خاموش خواهد شد.

روش دوم

روش دوم یک روش رایج تر برای خاموش کردن لپ تاپ با استفاده از کیبورد است. ابتدا وارد دسکتاپ ویندوز خود شوید. در صورتی که می خواهید برای وارد شدن به دسکتاپ از کیبورد بهره ببرید می توانید کلیدهای ترکیبی Win+D را فشار دهید. در دسکتاپ ویندوز 7 کلید Alt و F4 را هم زمان فشار دهید.

با زدن کلیدهای نامبرده، صفحه ای به شکل زیر برای شما باز خواهد شد.

حال می توانید با استفاده از کلیدهای جهت نمای بالا و پایین هریک از گزینه های Switch user، Log off، Restart و Shut down را انتخاب نموده و دکمه Enter را فشار دهید.

ری استارت لپ تاپ با صفحه کلید در ویندوز 7

اگر قصد ری استارت لپ تاپ خود را با استفاده از کیبورد دارید می توانید پس از فشردن کلید ویندوز کیبورد، کلید جهت نمای راست را دو بار فشار داده و سپس کلید جهت نمای بالا را بزنید و Enter را فشار دهید.

خاموش کردن لپ تاپ با صفحه کلید در ویندوز 8

برای خاموش کردن لپ تاپ با صفحه کلید در ویندوز 8 نیز چند روش وجود دارد که در ادامه معرفی می کنیم.

روش اول

در این روش ابتدا کلیدهای Win+I را هم زمان فشار دهید تا وارد تنظیمات ویندوز 8 شوید. پس از آن کلید Space Bar صفحه کلید را فشار دهید و جهت نمای بالا را دو بار بزنید و در سرانجام Enter را بفشارید تا ویندوز 8 لپ تاپ شات داون گردد.

روش دوم

تنها کاری که در این روش باید انجام دهید این است که ابتدا کلیدهای ترکیبی WIN + X را در کیبورد خود به طور هم زمان فشار دهید تا صفحه مانند شکل زیر باز گردد. سپس باید دو بار کلید U را در کیبورد فشار دهید تا لپ تاپ خاموش گردد.

همچنین اگر قصد دارید از حساب کاربری خود در ویندوز 8 خارج شوید یعنی برای Sign out شدن، باید پس از اینکه WIN + X را فشار دادید یک بار کلید U را فشرده و سپس کلید i را فشار دهید. برای ری استارت شدن لپ تاپ هم پس از فشردن کلید U باید کلید R را بفشارید.

روش سوم

در این روش هم مثل ویندوز 7 باید در دسکتاپ ویندوز کلیدهای Alt و F4 را هم زمان فشار دهید و سپس از صفحه باز شده با استفاده از کلیدهای جهت نما گزینه Shut down را انتخاب نموده و در سرانجام Enter را فشار دهید.

خاموش کردن لپ تاپ با صفحه کلید در ویندوز 10

ویندوز 10، نسخه ارتقا یافته ویندوز 7 و 8 است اما مسلماً شباهت های زیادی با دو نسخه قبلی خود دارد. در ویندوز 10 نیز چند روش برای خاموش کردن لپ تاپ تنها با استفاده از کیبورد وجود دارد که تعدادی از این روش ها مشترک با ویندوز 7 و 8 هستند.

روش اول

این روش دقیقاً مانند روش خاموش کردن ویندوز در ویندوز 8 است. برای اجرای آن در ویندوز 10 باید کلید ویندوز در صفحه کلید را به همراه کلید X فشار دهید تا صفحه زیر برایتان باز گردد و سپس دو بار کلید U را فشار دهید تا لپ تاپ خاموش گردد.

همچنین برای اجرای کارهای دیگر مثل ری استارت (Restart) و اسلیپ (Sleep) می توانید از کلیدهای زیر بهره ببرید:

  • برای ریست کردن: فشردن Windows key + X سپس U و بعد از آن R
  • بردن لپ تاپ به حالت hibernate: فشردن Windows key + X سپس U و بعد H
  • قرار دادن لپ تاپ در حالت sleep: فشردن Windows key + X سپس U و سپس S

روش دوم

مانند دو نسخه قبل ویندوز یعنی 7 و 8 در ویندوز 10 نیز شما این امکان را دارید که در دسکتاپ ویندوز با فشردن کلیدهای Alt و F4 صفحه زیر را باز نموده و بعد با استفاده از کلیدهای جهت نما گزینه Shut down را انتخاب کنید و در سرانجام Enter را فشار دهید.

روش سوم

یکی از روش های پر استفاده در خاموش کردن لپ تاپ در ویندوز 10 استفاده از کلیدهای CTRL+ALT+DEL است. در این روش برای خاموش کردن لپ تاپتان کافیست کلیدهای نامبرده را دو بار پشت سرهم فشار دهید.

روشن کردن لپ تاپ با صفحه کلید در ویندوزهای مختلف

در مطالب بالا روش های خاموش کردن لپ تاپ را با استفاده از صفحه کلید آموزش دادیم اما گاهی شما احتیاج دارید تا به غیر از به کار بردن دکمه پاور لپ تاپ، بتوانید آن را با استفاده از صفحه کلیدتان روشن کنید. این روش تخصصی تر از خاموش کردن لپ تاپ با صفحه کلید بوده و دانش فنی بیشتری از جانب شما در رابطه با لپ تاپ را می طلبد.

تنظیمات بایوس برای روشن کردن لپ تاپ با کیبورد

برای روشن کرد لپ تاپ با صفحه کلید خود ضروری است تا تغییراتی در تنظیمات بایوس لپ تاپ خود اعمال کنید. برای رفتن به صفحه بایوس لپ تاپ باید در هنگام روشن کردن لپ تاپ و به اصطلاح بوت شدن آن کلید Delete یا F2 را فشار دهید. البته ممکن است کلید مورد استفاده در برندهای مختلف لپ تاپ متفاوت باشد که در جدول زیر تعدادی از این کلیدها به همراه برند و مدل لپ تاپ برای شما جمع آوری شده است.

نام برند لپ تاپمدل لپ تاپکلید مورد استفاده
AcerAspire One ZG5, ZG8,Timepne, v3,v5,v5F2
AsusVivoBook f200ca, f202e, q200e, s200e, s400ca, s500ca, u38n, v500ca, v550ca, v551, x200ca, x202e, x550ca, z202eDelete
AsusN550JV, N750JV, N550LF, Rog g750jh, Rog g750jw, Rog g750jx,Zenbook Infinity ux301, Infinity ux301la, Prime ux31a, Prime ux32vd, R509C, Taichi 21, Touch u500vz, Transformer Book TX300F2
Dellهمه مدل هاF2
HPPavipon g4,Probook 4520s, 4525s, 4540s, 4545s, 5220m, 5310m, 5330m, 5660b, 5670bF10
LenovoThinkPad edge, e431, e531, e545, hepx, l440, l540, s431, t440s, t540p, twist, w510, w520, w530, w540, x140, x220, x230, x240, X1 carbonF1
SamsungAtiv Book 2, 8, 9F10

پس از ورود به تنظیمات بایوس دستگاه در قسمتی که با عنوان Power Management معین شده، با گزینه ای به نام Power On By Keyboard رو به رو خواهید شد.

این قسمت به طور پیش فرض در حالت Disabled یعنی غیرفعال واقع شده است. با انتخاب این گزینه می توانید مشخص کنید که لپ تاپ شما با کدام کلید کیبورد روشن گردد. پس از انتخاب کلید مورد نظر تنظیمات اعمال شده را ذخیره نموده و خارج شوید. از این پس می توانید لپ تاپ خود را با کلید انتخاب شده در صفحه کلید روشن کنید.

نتیجه گیری

همانگونه که مشاهده کردید، می توانید با استفاده از کلیدهای ترکیبی، در مواقع اضطراری لپ تاپتان را با کیبورد خاموش کنید. همچنین با ایجاد تغییراتی در تنظیمات بایوس، روشن کردن لپ تاپ با کیبورد نیز امکان پذیر است. در صورتیکه سوال یا دیدگاهی در این رابطه دارید، می توانید آن را با ما و مخاطبان انگیزه به اشتراک بگذارید. همچنین پیشنهاد می کنیم مطلب علت روشن نشدن صفحه لپ تاپ چیست را از سری مقالات تکنولوژی انگیزه مطالعه کنید.

مسافرت رو: مسافرت رو: آگاهانه سفر کنیم تا بیشتر از سفر لذت ببریم

دور زمین: دور زمین: آشنایی با زیبایی های دنیا در مجله گردشگری

منبع: مجله انگیزه
انتشار: 30 مرداد 1400 بروزرسانی: 30 مرداد 1400 گردآورنده: mehrbox.ir شناسه مطلب: 7391

به "خاموش و روشن کردن لپ تاپ با صفحه کلید در ویندوزهای مختلف" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "خاموش و روشن کردن لپ تاپ با صفحه کلید در ویندوزهای مختلف"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید