راهنمای انتخاب تخت کودک ؛ برای خرید به چه نکاتی باید توجه داشت؟

به گزارش جعبه مهر، انگیزه - تخت کودک یکی از مهمترین وسایلی است که پدر و مادر باید برای استراحت و آرامش فرزند خود خریداری می نمایند. بنابراین این وسیله استراحت باید دارای ویژگی ها و فاکتورهای به خصوصی باشد. در این مقاله راهنمای انتخاب تخت کودک و هر چیزی باید در این باره بدانید، برای شما بیان شده است.

راهنمای انتخاب تخت کودک ؛ برای خرید به چه نکاتی باید توجه داشت؟

هنگام انتخاب تخت کودک چه ویژگی هایی را باید مدنظر قرار دهیم؟

در بین تمامی لوازم موجود در اتاق کودک، تخت و کمد کودک بیش از هر وسیله دیگری توجه ها را به خود جلب می نماید. این موضوع به ان معنی نیست که در زمان خرید تخت برای کودکتان ،فقط به فاکتور زیبایی توجه داشته باشید. تخت کودک علاوه بر داشتن ظاهر و رنگ بندی مناسب، باید از کیفیت و استحکام مناسبی نیز برخوردار باشد و برای سن فرزند شما مناسب باشد. در صورتی که قصد خرید یک تخت خواب برای کودک خود دارید با ما همراه باشید. این مقاله به شما یاری می نماید تا با ویژگی های یک تخت کودک مناسب آشنا شده و بتوانید بهترین تخت کودک را انتخاب کنید.

پیش از اینکه برای خریدن سرویس کودک و به خصوص تخت کودک اقدامی انجام دهید، می بایست محل تخت و کمد پسر یا دختر خود را مشخص کنید سپس سایر وسایل را بر طبق آن بچینید. وجود انواع مختلف مدل های تخت در فروشگاه ها، کار را برای انتخاب تخت خواب را سختتر نموده است. دقت داشته باشید که قرار نیست تخت کودک فقط زیبا باشد. یک سری فاکتورها و استانداردهایی هم وجود دارند که با رعایت آنها کودک عزیزتان خوابی آسوده تر را تجربه خواهد نمود و صد البته که رویاهای شیرین تری هم خواهد دید.

بیشتر بخوانید: 15 ایده جدید در طراحی دکور اتاق کودک

نکات کلیدی برای انتخاب تخت کودک

برای انتخاب مناسب ترین تخت برای کودک خود، به این ده نکته دقت کنید، سپس اقدام به خرید نمایید:

1. به جنس آن توجه کنید

با توجه به اینکه بیشتر بچه ها تا زمانی که به سن مناسب برسند، برای نقل مکان به تخت واقعی در همان تخت کوچک می خوابند ، از این رو باید یک تخت استاندارد و بادوام برای آن ها انتخاب کنید.

برای این کار ضروری است تختی از جنس چوب، MDF یا نئوپان برای کودک خود خریداری کنید. تخت های فرفورژه ، به هیچ عنوان برای بچه ها مناسب نیست و حتی بزرگسالان نیز بهتر است تختی را که لبه های تیزی دارد انتخاب ننمایند.

در صورتی که مایل نیستید جنس غالب تخت کودک شما چوبی باشد، ترکیب های زیبایی از تخت های فلزی و چوبی نیز در فروشگاه ها موجود است. مصالحی مانند چوب همیشه با دکوراسیون اتاق آسان تر هماهنگ می شوند. درواقع می توان گفت چوب محصولی است برای تمام فصل ها که جذاب و زیبا به نظر می رسد. فضای زیر تخت هایی که به صورت کشویی است، بسیار به مرتب بودن اتاق کودک یا نوجوان شما یاری می نماید. کشوی زیر تخت قسمتی مناسب برای قرار دادن لوازم اضافی کودک است.

2. برای زیباتر کردن تخت کودک دست به کار شوید

برای زیبا کردن تخت کودک ضروری است خودتان آستین بالا بزنید. استفاده از پارچه های رنگی، قرار دادن عروسک های نرم و شاد و حتی طراحی روی دیوار کناری تخت کودک، می تواند فرزند شما را با نکات مثبت شگفت انگیزی رو به رو کند و حس خلاقیت را از همان لحظه های نخست زندگی در او رشد دهد.

3. تخت هایی با رنگ های شاد انتخاب کنید

مناسبترین رنگ برای تخت کودک، محدوده رنگی کرم تا استخوانی است. این رنگ، هم دکوراسیون اتاق را روشن تر می نماید و هم در صورت کثیف شدن اتاق، لکه ها را بهتر نمایان می نماید. البته دقت داشته باشید که می بایست بدون در نظر دریافت رنگ تخت کودک به خصوص در نوزادی هر روز آن را نظافت کنید. سعی کنید رنگی را برای تخت خواب کودکتان انتخاب کنید که با دیگر لوازم او در اتاقش هماهنگی خاصی داشته باشد.

4. خیلی به زرق و برق تخت کودک توجه نکنید

تخت کودک هر چه ساده تر باشد بهتر است. فریب تزئینات رنگارنگ و اغوانماینده ای که در گاهی از اوقات روی تخت کودک به فروش می رسد را نخورید، زیرا ممکن است این تزئینات کنده شوند و خطر خفگی برای کودک داشته باشند. گاردهایی نیز که با تخت های کودک به فروش می رسند و به چهار طرف دیواره های تخت بسته می شوند تا از ضربه های احتمالی در اثر تکان خوردن نوزاد جلوگیری نمایند، با وجود اینکه زیبا هستند، ولی استفاده از آن ها با توجه به استانداردهای جدید ایمنی لوازم کودک منسوخ اعلام شده و دیگر کارآیی چندانی ندارند.

به یاد داشته باشید که این وسایل تنها جنبه تزئینی دارند و خریدشان چندان الزامی نیست.

5. به امنیت تخت دقت داشته باشید

در هنگام خرید مدل تخت خوابی را برای کودک خود انتخاب کنید که از امنیت کافی برخوردار باشد. شاید در نگاه اول زیبایی تخت نوزاد اهمیت زیادی داشته باشد ،ولی این را نیز از به خاطر داشته باشید که نوزاد شما روزها و ماه ها باید در این تخت اوقات خود را سپری کند. عدم وجود نقاط تیز و برنده ، ایمن بودن حفاظ تخت نوزاد ، عدم به کارگیری مواد حساسیت زا در مواد سازنده بدنه تخت، از جمله نکاتی است که می بایست در زمان خرید تخت کودک به آن ها توجه کنید.

این ایمن سازی می تواند با افزایش ایمنی در دکوراسیون اتاق نوزاد شما تکمیل گردد. وجود یک پشه بند دور این تخت، کودک شما را از گزند حشرات دور نگه می دارد. لبه های بلند دور این تخت ها برای جلوگیری از افتادن کودک بر روی زمین است.

در صورتی که تخت خواب کودک شما دارای میله های اضافه در هر گوشه است، ارتفاع آن ها نباید بیشتر از 16 میلی متر باشد (مگر در صورتی که این میله ها برای ایجاد سایبان بالای تخت جاگذاری شده باشند). در صورتی که ارتفاع میله های کناری بیشتر از 16 میلی متر باشد، ممکن است لباس نوزاد به آن گیر کند و به او آسیب برساند.

تخت کودک باید دارای میله های نزدیک به یکدیگر باشد تا از عبور سر کودک از میان میله ها یا گیر کردن سر او جلوگیری گردد. از طرفی، تعدادی از تخت ها به سادگی از یکدیگر جدا می شوند یا فاصله ای میان چهارچوب تخت و تشک آن وجود دارد و همین موارد برای نوزاد خطرناک هستند. از این رو دقت داشته باشید که فاصله بین میله های تخت بیشتر از 6 سانتی متر نباشد.

6. تخت کودک متحرک انتخاب مناسبی است

سعی کنید به سراغ تختی بروید که چرخ داشته باشد. چرخ ها به شما این امکان را می دهند تا تخت کودک را به هر مکانی از خانه که مایل بودید، بدون دردسر منتقل کنید؛ ولی ضروری است تختی را انتخاب کنید که چرخ ها در آن قابل جدا شدن باشند، یا لااقل قفل مناسبی داشته باشند تا هنگامی که کودک شما به جنب و جوش افتاد ،از پایداری و محکم بودن چرخ ها مطمئن باشید. همچنین هنگامی که به آن ها احتیاج ندارید، بتوانید به سادگی چرخ ها را جدا کنید تا پایه های تخت، سفت و محکم روی زمین بمانند.

7. باید تشکی استاندارد برای تخت کودک خریداری کنید

تشک های فومی غالبا قیمت پایین و وزن کمتری در مقایسه با سایر تخت ها دارند. این تشک ها در ضخامت های گوناگون و متنوعی در فروشگاه ها موجود هستند و به طور معمول، ضخامت آن ها بین 3 تا 6 اینچ (7.62 تا 15.24 سانتی متر) است. موضوعی که در انتخاب تشک مناسب برای تخت کودک از ضخامت تشک مهم تر است، تراکم آن است. مناسب ترین تشک های فومی آن هایی هستند که تراکم بیشتری دارند. جای تاسف دارد که بدانید روی بسته بندی بیشتر تشک های فومی، به تراکم آن ها اشاره ای نمی گردد؛ از این رو، دسترسی به اطلاعات دقیق، سخت است.

فضای داخلی تخت باید در حالت دقیق، به اندازه یک تشک استاندارد باشد (حداقل 131.44 سانتی متر در 70.48 سانتی متر). در صورتی که بیشتر از دو انگشت بین تخت و تشک فاصله باشد، تشک شما بیش از اندازه کوچک است. این موضوع بسیار خطرناک است، زیرا ممکن است قسمتی از بدن نوزاد در این فاصله گیر بیفتد. دقت داشته باشید که بعد از قرار دادن تشک در تخت خواب، ارتفاع آن به حدی باشد که کودک شما در امنیت داخل تخت قرار بگیرد.

بسیاری از تخت خواب ها این گزینه را به شما می دهند که با بالا یا پایین بردن بخش زیرین تشک، ارتفاع تشک را تنظیم کنید. هر چه کودک فعال تر می گردد و فعالیت بیشتری برای بلند شدن و ایستادن می نماید، باید بیشتر مراقب افتادن او از تخت باشید و تنظیمات تخت را به خوبی انجام دهید.

8. در زمان خرید، چوب تخت را بو کنید

هنگامی که برای خرید تخت و دیگر وسایل کودک به فروشگاه مراجعه کردید، به خاطر داشته باشید حتما چوب و قسمت های اتصال بخش های مختلف تخت را بو کنید! اگر بوی تند و زننده ای حس کردید، دقت کنید که کودک تان نیز با خوابیدن روی آن تخت اذیت می گردد. بیشتر بچه ها زمینه آلرژی و حساسیت دارند. بوی بیشتر رنگ ها و ماده های جلادهنده برای بچه ها آزار دهنده است. از طرفی، برای انتخاب تخت چوبی توجه داشته باشید که سطح آن صاف بوده و شکاف نداشته باشد؛ چراکه این شکاف ها مکانی برای تجمع حشرات می شوند.

9. تخت های قابل تغییر انتخاب های مناسبی هستند

در صورتی که بخواهید مالی فکر کنید و تختی بخرید که تا چند سال قابل استفاده باشد، شاید خرید یک تخت کودک-نوجوان انتخاب درست تری باشد. این تخت ها به گونه ای ساخته شده که تا هنگامی که کودک شما کم سن است، می توانید به صورت تخت کودک از آن بهره ببرید و زمانی که بزرگتر شد با جدا کردن بخش های اضافه، آن را به تخت بزرگتر تبدیل کنید. کودک می تواند تا هشت سالگی آن را استفاده کند. در زمان خرید به چند نکته دقت کنید. نخست این که سعی کنید تختی را انتخاب کنید که پس از گذشت چند سال از شکل و شمایلش خسته نشوید و طرح آن به گونه ای باشد که هم برای سال های نوزادی مناسب باشد و هم برای سال های کودکی. از محکم بودن اتصالات مطمئن شوید و یک بار تخت را از حالت نوزاد به نوجوان تبدیل کنید تا در صورتی که مسئله ای داشت همان لحظه متوجه شده و آن را رفع کنید.

10. ابعاد و ارتفاع تخت را در نظر بگیرید

ابعاد تخت بر طبق فاکتورهایی نظیر وزن، قد و ابعاد بدن کودک می تواند تغییر کند. تخت خواب یک نوزاد و شیرخوار می بایست لبه های بلندی داشته باشد. البته در صورتی که فرزند شما شیرخوار نیست، ارتفاع 20 الی 30 سانتی متری تخت از سطح زمین برای تخت او مناسب به نظر می رسد. برای بچه های با سن بیشتر که قد کودک بلندتر می گردد، فاصله 30 الی 40 سانتی متر نیز ارتفاع مناسبی است. در صورتی که قد کودک شما بلندتر و یا کوتاه تر از میانگین بچه ها هم سن و سالش باشد، این ارتفاع می تواند دستخوش تغییرات گردد.

بهتر است فاصله تخت از سطح زمین نه خیلی زیاد و نه خیلی کم باشد. یک تخت معمولی با طرحی ساده همیشه قابل استفاده است و هیچ موقع نیز از مد نمی افتد! در صورتی که قصد دارید تختی خریداری کنید تا کودکتان چند سال از آن استفاده کند، از انتخاب طرح های فانتزی اجتناب کنید.

ارتفاع تخت نباید آنقدر زیاد باشد که پای کودک به زمین نرسد و نه آنقدر کوتاه باشد که کودک زانوهایش را خم کند. کف پای کودک هنگامی که روی تخت می نشیند می بایست به سطح زمین برسد. زاویه زانو و ران باید 90 درجه باشد. از طرفی دیگر، زاویه لگن و کمر نیز باید 90 درجه باشد. این فرم بهترین حالت است؛ به این علت که ارتفاع تخت متناسب با قد کودک در حالتی استاندارد قرار می گیرد. البته برای بچه ها فعال و بازیگوش و بچه های که در خواب تحرک بالایی دارند، ترجیحا تختی با ارتفاع کوتاه انتخاب کنید.

در صورتی که قصد خرید تختخواب های دوطبقه را دارید، تختی را انتخاب کنید که طبقه دوم، لبه مناسبی داشته باشد. طبقه دوم تخت های دوطبقه نباید خیلی به سقف نزدیک باشند؛ از این رو، در خانه هایی که ارتفاع سقف کوتاه است، تخت دوطبقه خریداری نکنید. از طرفی دیگر نباید روشنایی مستقیمی مانند مهتابی و هر نوع چراغ دیگری در کنار دیواری که تخت را قرار می دهید، وجود داشته باشد.

چند نمونه از تخت های مناسب برای بچه ها

در این قسمت تصاویری از تخت هایی را مشاهده می کنید که برای بچه ها مناسب هستند.

*** راهنمای انتخاب تخت کودک ***

*** راهنمای انتخاب تخت کودک ***

*** راهنمای انتخاب تخت کودک ***

*** راهنمای انتخاب تخت کودک ***

شما چه نکات دیگری می دانید که می تواند راهنمای انتخاب تخت کودک باشد؟ تجربیات و دیدگاه های خود را به وسیله بخش ارسال پیغام با ما و مخاطبین انگیزه به اشتراک بگذارید.

شرکت دور زمین: دور زمین | سفر به دور زمین هیچوقت اینقدر آسون نبوده! تور لحظه آخری، تور ارزان، اروپا، تور تایلند، تور مالزی، تور دبی، تور ترکیه

منبع: مجله انگیزه
انتشار: 30 مرداد 1400 بروزرسانی: 30 مرداد 1400 گردآورنده: mehrbox.ir شناسه مطلب: 7374

به "راهنمای انتخاب تخت کودک ؛ برای خرید به چه نکاتی باید توجه داشت؟" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "راهنمای انتخاب تخت کودک ؛ برای خرید به چه نکاتی باید توجه داشت؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید