رتبه 16 علمی ایران در ارزیابی WOS، عملکرد خوب دانشگاه های کشور در عرصه علمی

به گزارش جعبه مهر، رییس دانشگاه تهران با اشاره به کسب رتبه 16 علمی ایران در ارزیابی WOS، گفت: دانشگاه تهران بیشتر تحقیق مبتنی بر بافت اجتماعی را که کاربرد اجتماعی دارند و مسائل جامعه را حل می نمایند در پژوهش های خود مورد توجه قرار می دهد.

رتبه 16 علمی ایران در ارزیابی WOS، عملکرد خوب دانشگاه های کشور در عرصه علمی

به گزارش جعبه مهر، دکتر محمود نیلی احمدآبادی در مراسم افتتاحیه نشست بین المللی خاورمیانه-اروپا که در کیش برگزار گردید، با اشاره به موفقیت های علمی دانشگاه های ایران اظهار کرد: عملکرد دانشگاه های ایران در عرصه علمی بسیار خوب بوده است، به گونه ای که در مجلات نمایه شده توسط WOS ایران رتبه 16 را دارد.

وی اضافه کرد: وزارت علوم و وزارت بهداشت ارتقا و تقویت فعالیت بین المللی و مشارکت دانشگاه های ایران را در این فعالیت ها در دستور کار قرار داده اند. فعالیت بین المللی ایران عمدتاً بر تبادل دانشجو و استاد تمرکز دارد که هدایت مشترک رساله های دکتری و ارائه مدرک مشترک و تحقیقات مشترک از جمله این فعالیت ها است. در واقع این فعالیت ها اغلب مبتنی بر تماس های فردی است و کمتر به شکل برنامه ریزی شده و منسجم است.

دکتر نیلی احمدآبادی با اشاره به رسالت مسئولیت اجتماعی دانشگاه تهران، گفت: ما بیشتر تحقیق مبتنی بر زمینه و بافت اجتماعی را که کاربرد اجتماعی دارند و مسائل جامعه را حل می نمایند، مد نظر داریم نه تحقیقات برخاسته از پارادایم رشته های دانش سنتی.

رئیس دانشگاه تهران اظهار داشت: فناوری پیشرفته استاندارد زندگی شهری را ارتقا بخشیده است، اما باعث استفاده بیش از حد منابع شده است که کمبود منابع ارزشمند، تغییر اقلیم و غیره را در پی داشته است.

دکتر نیلی احمدآبادی اضافه کرد: برخی تغییرات دنیای مهم ترند و می توانند مسائل و مسائل اجتماعی زنجیروار در پی داشته باشد. مثلاً، وقتی درباره کمبود آب صحبت می کنیم، اثر ناخوشایند فقط بر زندگی معمولی مردم ندارد، بلکه برای امنیت غذا، ثبات اجتماعی و صلح زیانبار است و مهاجرت گسترده را در پی دارد. بنابراین مبارزه با این کمبودها و چالش ها باید اولویت اول باشد و فقط سیاست گذاران، دانشمندان و مشارکت و همکاری دوجانبه می تواند آنها را تقلیل دهد.

وی گفت: مشارکت علمی به ما یاری نموده تا این نشست خاورمیانه–اروپا را در جزیره کیش به شکلی موفق برگزار کنیم. نشستی که توسعه پایدار آینده در عصر چهارم انقلاب صنعتی را هدف قرار داده است.

دکتر نیلی احمدآبادی اضافه کرد: ما بر این باوریم که نشست خاورمیانه–اروپا فرصتی مناسب برای تجدید ارتباطات و بحث درباره موضوعاتی است که مورد علاقه هیأت های شرکت نماینده از کشورهای منطقه و اروپا است.

رئیس دانشگاه تهران توضیح داد: مایه خوشحالی است که نشست فوق طیف وسیعی از موضوعات مربوط به آب، انرژی های تجدیدپذیر، مسائل شهری، به ویژه مسائل مربوط به جنبه هایی از این موضوعات شبکه ای مهم در مدیریت شهرهای هوشمند آینده را در دستور کار قرار داده است.

دکتر نیلی احمدآبادی در ادامه با اشاره به اهمیت نشست نشست خاورمیانه–اروپا، گفت: اهداف اصلی این نشست اساساً تریبونی برای بحث درباره همکاری بین پژوهشگران و تصمیم سازان برای غلبه بر چالش های جاری و آینده و نیز جستجوی امکانات بین المللی و یافتن منابع مالی برای فعالیت های پژوهشگران در کشورهای منطقه و اروپا است.

وی اظهار کرد: کنسرسیوم دانشگاه های ایران به شکلی راهبردی تصمیم گرفت نشست خاورمیانه–اروپا را برای از میان برداشتن موانع و همکاری فرا مرزی، شناسایی فرصت های علمی مشترک و مشارکت فکری برای مشخص یک راهبرد به منظور همکاری مؤثر برنامه ریزی کرد.

در ادامه این نشست دکتر عباس زارعی هنزکی دبیر علمی این نشست، پیشرفت های فناورانه و انقلاب فناوری را سبب تغییر دنیا توصیف و توضیح داد: انقلاب فناوری دنیا را تغییر داده است و به تبع آن کارها نیز تغییر نموده اند و افراد بیشتری با این فناوری ها کار می نمایند، در نتیجه مشاغل جدید و روابط جدید شکل گرفته است که باید عوارض منفی این تغییر را بر زندگی مردم در نظر بگیریم.

دبیر علمی نشست گفت: این نشست، تریبونی برای همکاری پژوهشگران، تصمیم سازان و صاحبان کار و سرمایه است تا با بحث درباره موضوعات مهم نشست، بهره برداری مناسب از منابع در آینده را مد نظر قرار دهند.

همچنین دکتر توماس آندرسون، مشاور ارشد نشست بین المللی خاورمیانه و اروپا، گفت: این اولین نشست بین خاورمیانه و اروپا در مقطع زمانی خاصی است. این زمان بسیار مهم است. ما باید خارج از مرزهای خود کار کنیم. مسائل این نشست دنیای اند. امروز ضروری است بین خاورمیانه و اروپا، بین پژوهشگران و نوآوران و بین فرهنگ های مختلف مصاحبه وجود داشته باشد.

وی تأکید کرد: ما باید با آنچه که با آنها زندگی می کنیم، به شکلی مطلوب برخورد کنیم. آب، هوا و... مسائل زندگی ما هستند و ایران کشوری استثنایی با تاریخ استثنایی به شمار می رود و باید این مصاحبهها ادامه داشته باشد و در سایر قاره ها و کشورها، بین مؤسسات مختلف نیز برگزار گردد. به گزارش روابط عمومی دانشگاه تهران، نشست خاورمیانه-اروپا با شرکت اندیشمندان دانشگاهی و صاحب نظران حوزه های آب، محیط زیست، انرژی و... تا یکشنبه 29 مهر ادامه دارد.

منبع: خبرگزاری ایسنا
انتشار: 7 اسفند 1397 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: mehrbox.ir شناسه مطلب: 505

به "رتبه 16 علمی ایران در ارزیابی WOS، عملکرد خوب دانشگاه های کشور در عرصه علمی" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "رتبه 16 علمی ایران در ارزیابی WOS، عملکرد خوب دانشگاه های کشور در عرصه علمی"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید