روحانی: امیدوارم پاییز سال جاری واکسن داخلی آنفولانزا را استفاده کنیم

به گزارش جعبه مهر، رییس جمهوری گفت: برای ما ایرانیان بسیار غرور انگیز است که در زمینه های علمی و فناوری قدم به قدم در حال رسیدن به خودکفایی هستیم.

روحانی: امیدوارم پاییز سال جاری واکسن داخلی آنفولانزا را استفاده کنیم

به گزارش ایرنا، حسن روحانی روز پنجشنبه در پویش تدبیر و امید و ادامه برنامه های افتتاحیه ها، در افتتاح ویدئوکنفرانسی پنج طرح ملی دانش بنیان و نوآوری اضافه نمود: برای ما بسیار راضی نماینده است که در شصت و یکمین پنجشنبه افتتاح کشور شاهد افتتاح پروژه های بسیار مهم فناورانه و علمی بودیم که در بسیاری از موارد ما را خودکفا و از واردات بسیاری از محصولات بی احتیاج می نماید.

رییس جمهوری با بیان اینکه در بخش واکسن امروز شاهد تحول عظیمی در کشور هستیم، اظهار کرد: شاید در بعضی موارد در غرب آسیا جزو اولین ها بودیم که هر ساله در فصل پاییز میلیون ها دز واکسن آنفولانزای فصلی را خریداری و هر سال آن را تکرار می کردیم. اما در امسال به خاطر کرونا داوطلبان برای این واکسن بیشتر بود.

وی اضافه نمود: آنفلوانزا امسال تحت الشعاع کرونا نهاده شد و اینکه این واکسن ها تا چه حد تأثیرگذار بود به دلیل وجود کرونا چندان مشهود نبود و در امسال هم چندان مشهود نخواهد بود، چون واکسن کرونا واکسنی است که باید به بازار بیاید. اما در عین حال این واکسنی است که سالانه مورد احتیاج ماست و همواره از خارج وارد می کردیم. حال که امروز مراحل مختلف آن را طی نموده ایم بسیار امیدواریم که در فصل پاییز امسال بتوانیم از واکسن داخلی آنفلوانزا استفاده کنیم.

رییس دولت تدبیر و امید گفت: برای ما ایرانیان جای بسیار غرور است که قدم به قدم در زمینه های علمی و فناوری در حال خودکفا شدن هستیم به ویژه در زمینه بهداشت و درمان که برای ما بسیار مهم است. در ذهن ما این بود در زمینه بهداشت و درمان هیچ وقت در هیچ جایی فشار و تحریم بر ما وارد نمی شد، همواره در جهان مرسوم بود حتی آنانی که تحریم نماینده و در تاریخ بسیار جلاد بودند، معمولاً دارو غذا و احتیاجمندی های ضروری یک ملت و یک جامعه را استثنا می کردند.

فشار حداکثری علیه ملت ایران کاملا شکست خورده است

وی درعین حال ادامه داد: اما ترامپ روی دست همه جلادان تاریخ زد و جنگی را که علیه ملت ایران آغاز کرد که هیچ استثنایی نداشت مانند جنگی که سلاح های شیمیایی، میکروبی و اتمی، مسکونی و غیرمسکونی سرش نمی شد و یک تحریم کامل و تمام عیار و یک جنگ عظیم علیه ملت ما آغاز کرد.

روحانی با اشاره به اینکه یکی از کشور هایی که صدمه فراوانی از کرونا خورد خود آمریکا بود و خود آنان با معضل عظیمی روبرو شده اند، گفت: دولت یاغی و ضد قانون آمریکا در دوران کرونا هم هیچ توجه نکرد، هیچ تسهیلی قائل نشد و هیچ تحریمی را رفع نکرد و حتی برای خرید دارو و واکسن مورد احتیاج ما هیچ گونه تسهیلاتی فراهم نشده است و همه مسائل پیش روی ما بوده است.

وی اضافه نمود: برای خرید واکسن از کواکس با مسائل عدیده ای برای جابجایی پول روبرو شده ایم. پول در بانک های خارجی داریم، اما همه آن ها توسط تحریم آمریکا قفل شده است.

رییس جمهوری با اشاره به اعتراف دولت جدید آمریکا به شکست سیاست فشار حداکثری توضیح داد: امروز هم دولت جدید آمریکا به زبان کاملا مدعی است که ترامپ خطا کرد و به صراحت این را می گوید که ترامپ راه غلط را انتخاب نموده و فشار حداکثری شکست خورده است؛ همه جهان این را اعتراف می نمایند که فشار حداکثری علیه ملت ایران برای اهدافی که در نظر گرفته بوده اند، صددرصد شکست خورده است.

وی اضافه نمود: هدف آنان به هم ریختن اقتصاد ایران و جامعه ایران و در تصور خودشان سرنگونی نظام بود که در این هدف خود صد درصد شکست خورده اند.

روحانی درعین حال گفت: مردم ما در این سال ها فشار، رنج و زحمت فراوانی متحمل شده اند، اما اینکه ما در یک جنگ دربرابر قدرتی مانند آمریکا بایستیم، سه سال مبارزه و ایستادگی کنیم و به طور قطعی پیروز شویم، یکی از افتخارات عظیم ملت و دولت ایران و همچنین افتخار برای رهبر معظم انقلاب است که راهنمایی های لازم را از ابتدا نسبت به دولت و مسیری که باید انتخاب کنیم، ارشاد کردند و امروز هم ارشاد می نمایند.

رییس جمهوری گفت: امروز بسیار راضییم که در زمینه واکسن آنفلوانزا قدم به قدم در حال رسیدن به خودکفایی کامل هستیم و امیدوارم در زمینه کرونا هم در ماه های پیش رو به نقطه ای برسیم که بتوانیم به توان داخلی خود تکیه کنیم.

وی با اشاره به مطالب بعضی رسانه های ضد ملت ایران، ادامه داد: امروز رسانه های ضد ایران مداوم حرف می زنند و ادعا می نمایند که ایران نتوانست به موقع واکسن را به مردم برساند و کم رسید یا زیاد رسید، این درحالی است که کشور هایی که توانستند به نسبت واکسن های قابل قبولی ارائه نمایند به تعداد انگشتان دو دست هم نمی رسد.

روحانی اظهار کرد: همه کشور ها در حال حاضر گرفتار واکسن هستند، چون فراوری واکسن در جهان کم است و به اندازه احتیاج نیست. به اندازه یک جمعیت چند میلیاردی در جهان، احتیاج به واکسن وجود دارد. از سویی دیگر واکسن های کرونا هم دو مرحله ای است پس دو برابر دز های فراوریی، واکسن مورد احتیاج است.

رییس دولت دوازدهم با بیان اینکه برای خرید واکسن سفارش دادیم و در کنار آن برای فراوری هم اقدام نموده ایم، گفت: جزو کشور های سرآمدی هستیم که به موقع سفارش خرید دادیم این که آمریکا مانع شده است و انتقال پول ما را یکی دو ماه معطل نموده است به همین دلیل در مجموعه کواکس نوبت ما کمی عقب افتاده است، مقصر آن آمریکا است و باید فحش آن را به ترامپ بدهند.

وی اضافه نمود: به جای این که شهامت داشته باشند در برابر آمریکا بایستند و حرف خود را بزنند، به ملت و بخش بهداشت و درمان ما یا به بخش سیاسی دولت و بانک مرکزی حمله می نمایند که همه این ها دروغ و فریب و تحریف این رسانه های ضدایرانی و ضد ملت ایرانی است و ربطی هم به جمهوری اسلامی، مسئولان و رهبری ندارد.

رییس جمهوری توضیح داد: این ها ضد کشور و ضد ملت ایران هستند که رسوا و شکست خورده هستند و همواره هم شکست خورده خواهند بود.

روحانی گفت: با کشوری قرار داد واکسن بستیم، آمریکایی ها مانع شده اند یعنی آمدند و به شرکت هایی که بخش هایی از واکسن را از بیرون تامین می نمایند، فشار آوردند و 10 میلیون دز واکسنی که قرار بود وارد کشور کنیم را قفل کردند.

وی اضافه نمود: 16 میلیون و 800 هزار دز واکسنی که از کواکس خریداری نموده بودیم به تدریج بخش کوچکی از آن وارد شده است و بقیه هم وارد کشور می گردد.

رییس دولت تدبیر و امید ادامه داد: ما اقدامات خود را انجام داده ایم از هند واکسن خریده و پول آن را هم پرداخت نموده ایم، اما می گویند که قوه قضاییه ما مانع شده است و نمی توانیم واکسن را به شما بدهیم؛ بنابراین می خواهم بگویم این مسئله ساده ای نیست؛ دولت، وزارت بهداشت و درمان و بانک مرکزی همه اقدامات لازم را انجام دادند و من از روز نخست تاکید نموده ام و دستور داده ام و الان هم تاکید می کنم چیزی برای ما مقدم بر مسئله واکسن نیست. هر جا واکسن باشد ما بلافاصله پول آن را تامین و خریداری می کنیم تا وارد کشور گردد.

وی با بیان اینکه مدافعان سلامت در خط مقدم، امروز از واکسن استفاده می نمایند، اضافه نمود: این ها مهم و در اولویت دریافت واکسن هستند. در مرحله بعد هم آنانی که در سن بالاتر هستند و بیماری زمینه ای دارند از واکسن استفاده خواهند کرد.

روحانی گفت: کوشش خواهد شد واکسن داخلی هم به ثمر بنشیند و وارد بازار گردد و روسیاهی برای زغال خواهد ماند. دو ماه دیگر وقتی به اندازه کافی واکسن آمد و واکسن داخلی ما هم وارد شد آن ها شرمسار ملت ایران می شوند.

رییس جمهوری یک قدم بسیار مهم امروز را مسئله واکسن عنوان و اظهار کرد از واکسن انسانی آنفلوآنزا تا با واکسن آبزیان و دامی که آن ها هم بسیار مهم بود و اقدامی که برای استارتر لبنی انجام گرفته و تا در زمینه صنعت که دیدیم توانستیم یک موتور سبک سه سیلندر با مصرف بسیار کم پنج لیتری را فراوری کنیم و موتور آن موتور قدرتمند یورو 6 است یعنی از حیث محیط زیستی کاملاً برای ما مهم است و یکی از اقدام مهم زیست محیطی این دولت که در این زمینه اجرا شده است.

روحانی ادامه داد: بخش دیگری از افتتاحیه امروز به تواید یک رام با هفت واگن مترو اختصاص داشت همچنین که جزو احتیاج فوری ما در کلان شهر ها است. به لطف خدا امروز این قدرت پیدا شده بتوانیم واگن های مورد احتیاج را فراوری کنیم و به تدریج روی پای خود بایستیم و خودکفا شویم.

وی اضافه نمود: در زمینه فناوری دانشگاه شریف افتتاحیه ای داشتیم که بسیار اهمیت دارد. در کنار دانشگاه های عظیم ما به ویژه دانشگاه هایی که در زمینه علوم تجربی، ریاضی، انسانی و پزشکی دارند کار می نمایند، یک مرکز فناوری و نوآوری هم باشد و شتاب دهنده ها در آنجا فعال باشند.

رییس جمهوری گفت: این شتاب دهنده ها هستند که دانشگاه را به فراوری باید وصل نمایند و این اتصال را به بازار فروش برسانند تا شاهد یک تحول عظیم باشیم. از همه بخش علمی و فناوری ریاست جمهوری بابت کوشش بسیار خوب در این 7 سال و نیم تشکر می کنم و امیدواریم در 4 ماه پیش رو این کوشش ها ادامه خواهد یافت.

منبع: فرارو
انتشار: 8 اردیبهشت 1400 بروزرسانی: 8 اردیبهشت 1400 گردآورنده: mehrbox.ir شناسه مطلب: 9695

به "روحانی: امیدوارم پاییز سال جاری واکسن داخلی آنفولانزا را استفاده کنیم" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "روحانی: امیدوارم پاییز سال جاری واکسن داخلی آنفولانزا را استفاده کنیم"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید