سالمرگ آخرین شاه قاجار

به گزارش جعبه مهر، اسفند ماه 1308 در چنین روزی، احمدشاه قاجار در حومه پاریس از دنیا رفت. سی ودو سال بیشتر زندگی نکرد و چهار سال و چند ماه پایانی عمرش را هم بدون عناوین سلطنتی گذراند.

سالمرگ آخرین شاه قاجار

به گزارش خبرنگاران، روزنامه اعتماد در ادامه نوشت: چنان که می دانید او آخرین شاه از سلسله شاهان قاجار بود و بعد از خلع پدرش محمدعلی شاه، زمانی که هنوز نوجوانی کم سن و سال بود به سلطنت رسید. تفاوت های زیادی با پدرش داشت اما سرنوشت هر دو آنها تا حدی شبیه به هم شد؛ هر دو پیش از آن که بمیرند، تاج و تخت را از دست دادند. البته با این تفاوت که محمدعلی شاه برای نگه داشتن آن حریص بود و با همه داشته هایش برای قدرت و بقا جنگید اما احمدشاه نه برای حفظ این میراث تلاش موثری کرد نه حتی توصیه ها و پندهای کسانی را که در تداوم سلطنت او می کوشیدند جدی گرفت. او و کل خاندان قاجار با رای مجلس شورای ملی از سلطنت برکنار شدند و آن چه را که نسل پشت نسل از روزگار آقامحمدخان برای خودشان نگه داشته بودند به رضاخان پهلوی واگذار کردند. چند هفته مانده به رای گیری با خونسردی و بی خیالی گفته بود: چنین چیزی نمی شود و خلع سلطنت ایران از خاندان قاجار اصولا طبق حقوق و قانون محال است اما به قول محمدتقی بهار، اگر احمدشاه تاریخ خوانده بود و قدری به گذشته پدر خودش مراجعه می کرد می دانست که حق با زور و قوه است، نه با کتاب حقوق و قیاس و برهان. حتی حاضر نشد به ایران برشود و برای حفظ تاج و تختش تلاش کند. بعدها، یعنی چند سال پس از آن که خاندان سلطنتی در ایران تغییر کرد و سلطنت پهلوی چهره مستبد خود را آشکار ساخت، این افسانه هم میان طبقاتی از مردم ما رواج یافت که احمدشاه مردی نیک رفتار و حتی میهن پرست بود که قلبش برای ایران و مردم آن می تپید اما چون با قرارداد 1919 مخالفت کرد و مهره بازی انگلیسی ها نشد، آنها نیز دسیسه چیدند و به واسطه بعضی نمایندگان مجلس شورای ملی وی را خلع کردند.

رواج این افسانه، از ویژگی های مثبت احمدشاه و کارنامه قابل دفاع او ناشی نمی شد و بیشتر به نفرت از شاه قُلدر و رژیم دیکتاتوری حاکم بر کشور برمی گشت. زیرا خود احمدشاه خصایص مثبت زیادی نداشت و حتی زندگی و ولگردی در گوشه و کنار اروپا را به ماندن در ایران ترجیح می داد.

مخبرالسلطنه هدایت در خاطرات و خطرات می نویسد: به گوش خود از احمدشاه شنیدم که می گفت من برای سلطنت ساخته نشده ام. شاید واقعا هم به این حرفش باور داشت اما از همه منافع و مواهب شاهی بهره برد و بی توجه به مسائل فراوان کشور و فقر مردم، در رفاه و آسودگی زندگی کرد.

باقر عاقلی در کتاب شرح حال رجال معاصر می نویسد احمدشاه در بحبوحه جنگ بین المللی اول که مردم ایران در قحط و غلا غوطه ور بودند و بعضی مردم از خون و پوست مردار ارتزاق می کردند، به فروش گندم های خود پرداخت و از این رو مردم به جای سلطان احمدشاه، به او لقب احمد علاف دادند. واقعیت آن بود که احمدشاه پیش از آن که رسما از مقام خود خلع شود، در چشم مردم ایران از وجاهت و اعتبار افتاده و بی آبرو شده بود.

شرکت دور زمین: دور زمین | سفر به دور زمین هیچوقت اینقدر آسون نبوده! تور لحظه آخری، تور ارزان، اروپا، تور تایلند، تور مالزی، تور دبی، تور ترکیه

منبع: خبرگزاری ایسنا
انتشار: 30 مرداد 1400 بروزرسانی: 30 مرداد 1400 گردآورنده: mehrbox.ir شناسه مطلب: 4917

به "سالمرگ آخرین شاه قاجار" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "سالمرگ آخرین شاه قاجار"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید