مدیرعامل استقلال مقابل سیاستگذاری های کلان ورزش ایران؟

به گزارش جعبه مهر، اظهارات اخیر مسئولان ارشد وزارت ورزش و جوانان نشان می دهد مسائل مطرح شده در راستای بازگشت استراماچونی به استقلال، پس از اعلام ممنوعیت جذب بازیکنان و مربیان خارجی در فصل جدید فوتبال ایران در تعارض با سیاستگذاری کلان ورزش ایران است.

مدیرعامل استقلال مقابل سیاستگذاری های کلان ورزش ایران؟

به گزارش خبرنگاران، وزارت ورزش و جوانان به عنوان پیشتاز بحث ممنوعیت جذب بازیکن و مربی خارجی در فصل جدید لیگ برتر فوتبال ایران بارها اعلام نموده که دو باشگاه استقلال و پرسپولیس حق جذب بازیکن و مربی خارجی جدید را در فصل جدید نخواهند داشت و صرفا می توانند با خارجی های فعلی خود در صورت اتمام مدت قرارداد، تمدید نمایند.

چندی بعد نیز هیات رئیسه سازمان لیگ فوتبال ایران ممنوعیت جذب بازیکن و مربی خارجی برای باشگاه ها در فصل آینده را تصویب و بیان نمود که در فصل 1400-1399 مسابقات باشگاهی، عقد قرارداد با بازیکنان و مربیان خارجی جدید در باشگاه ها ممنوع است و بازیکنان و مربیان خارجی فعلی شاغل در صورت اتمام مدت قرارداد، فقط می توانند با همان باشگاه فعلی خود تمدید نمایند و پیوستن آن ها به سایر باشگاه ها نیز ممنوع است.

اما اتفاقات چند روز اخیر توسط مدیریت باشگاه استقلال، سوالی را در این خصوص به وجود آورده است که آیا بازگشت استراماچونی سرمربی سابق تیم فوتبال استقلال، مشمول این قانون خواهد شد یا خیر؟ چرا که احمد سعادتمند برای مذاکره با وینفرد شفر و استراماچونی سرمربیان آلمانی و ایتالیایی پیشین استقلال راهی اروپا شده بود.

همان زمان بلافاصله مهدی علی نژاد، معاون توسعه ورزش قهرمانی و حرفه ای وزارت ورزش و جوانان بیان نمود که سفر مدیرعامل باشگاه استقلال به اروپا بدون مجوز وزارت ورزش اجرا شده است، هرچند سعادتمند چند روز بعد در یک برنامه تلویزیونی بیان نمود حراست وزارت ورزش و جوانان را در جریان سفر خود قرار داده بود؛ مسئله ای که نشان می دهد شاید اقدام مدیرعامل آبی پوشان پایتخت در تعارض با سیاستگذاری جدید وزارت ورزش است.

علاوه بر این عبدالحمید احمدی، معاون فرهنگی و توسعه ورزش همگانی وزارت ورزش و جوانان نیز در مورد اینکه عنوان نموده بود استراماچونی نمی تواند به فوتبال ایران بازگردد، مجددا توضیح داد که عدم جذب مربیان و بازیکنان خارجی ابلاغ شده است و با چالش هایی که در حوزه مربیان خارجی، نوسانات ارزی، پرونده های تشکیل شده در فیفا و مسائلی که اجرای آن را برای ورزش ایران سخت نموده است، هوشمندانه پیش گیری شد.

مدیرعامل استقلال اما در اخرین اظهاراتش تلویحا مذاکره برای بازگشت استراماچونی را رد نکرد و بیان نمود که این سرمربی ایتالیایی با باشگاه استقلال قرارداد دارد و بازگشت او به استقلال یک میلیون یورو برای باشگاه صرفه مالی خواهد داشت.

البته در آذرماه سال گذشته طی بیانیه ای از سوی آندره آ استراماچونی، به همراه دستیارانش مارکو کاسر، سباستین لتو و عمر دانسی اعلام شد که به طور یک طرفه با باشگاه استقلال فسخ نموده اند و بند فسخ قرارداد از تاریخ ششم دسامبر 2019 (روز آدینه 15 آذرماه) و تحت نظر فدراسیون بین المللی فوتبال (فیفا) فعال شده است. حال باید این سوال را پرسید که اظهارات مدیرعامل باشگاه استقلال در رابطه با اینکه آبی پوشان با استراماچونی قرارداد دارند چیست و بر چه مبنایی چنین مسئله ای مطرح شده است؟

هرچند اظهارات دو تن از معاونان وزیر ورزش و جوانان نشان می دهد موضع و رویکرد این وزارتخانه در مورد اقدامات اخیر مدیرعامل باشگاه استقلال مثبت نیست، سوال این است که آیا می توان قرارداد این سرمربی ایتالیایی را در زمره قراردادهای سابق تلقی کرد و اجازه بازگشت به این مربی ایتالیایی داد؟ اینکه اساسا بازگشت استراماچونی به فوتبال ایران با توجه به ممنوعیت جذب بازیکنان و مربیان خارجی امکان پذیر بوده و به منزله دور زدن قانون نیست؟

موضوعی نیز که مدیرعامل باشگاه استقلال باید نسبت به آن جوابگو باشد این است که چرا بدون هماهنگی وزارت ورزش و جوانان به عنوان نهاد بالادستی و درحالی که قانون ممنوعیت جذب بازیکنان و مربیان خارجی ابلاغ شده، مسائلی هرچند تلویحی در راستای بازگشت این سرمربی خارجی به استقلال مطرح می گردد، اتفاقی که با توجه به اظهارات مسئولان وزارت ورزش و جوانان با سیاست های این وزارتخانه در فصل جدید فوتبال ایران همخوانی ندارد.

bestcanadatours.com: مجری سفرهای کانادا و آمریکا | مجری مستقیم کانادا و آمریکا، کارگزار سفر به کانادا و آمریکا

منبع: خبرگزاری ایسنا
انتشار: 30 مرداد 1400 بروزرسانی: 30 مرداد 1400 گردآورنده: mehrbox.ir شناسه مطلب: 7315

به "مدیرعامل استقلال مقابل سیاستگذاری های کلان ورزش ایران؟" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "مدیرعامل استقلال مقابل سیاستگذاری های کلان ورزش ایران؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید