مراقبت های اساسی بعد از لیزر موهای زائد

به گزارش جعبه مهر، لیزر کردن موهای زائد روشی است که امروزه هواداران زیادی دارد. اما نکته مهم این است که بعد از لیزر کردن تمام مراقبت های لازم صورت گیرد تا عوارض احتمالی کاهش یابد. با ما همراه باشید.

مراقبت های اساسی بعد از لیزر موهای زائد

مراقبت های بعد از لیزر کردن موهای زائد

لیزر موهای زائد یک روش غیر تهاجمی و مناسب برای کاهش و یا رفع دائم موهای زائد صورت و یا بدن است.

رفع موهای زائد با لیزر، یک تکنیک ملایم است که بیشتر از اپیلاسیون، الکترولیز و یا تیغ ریش تراش، پوست شما را نرم و صاف نموده و می تواند به طور مؤثر و با حداقل ناراحتی و بدون دوره نقاهت و استراحت، مناطق وسیع تری از پوست را در پرمویی در زنان درمان کند.

برای بیشتر افراد بعد از لیزر موهای زائد، یا هیچ عارضه جانبی ایجاد نمی گردد و یا عوارض جانبی بسیار جزئی خواهند بود. با این وجود، در صورتی که شخصی حساسیتی داشته باشد، انجام اقدامات مراقبتی بعد از لیزر به شکل صحیح می تواند به کاهش حساسیت او یاری نموده و باعث گردد بهترین نتایج برای او حاصل گردد.

بعد از لیزر کردن موهای زائد چه کارهایی انجام دهیم ؟

مراقبت های لازم در 24 - 48 ساعت اول بعد از لیزر موهای زائد

مراقبت های لازم بلافاصله بعد از لیزر موهای زائد عبارتند از:

 • از لمس پوست ناحیه تحت درمان خودداری کنید.
 • لباس های گشاد بپوشید.
 • روی تمام قسمت هایی از پوست که تحت درمان قرار گرفته و در معرض اشعه ماوراء بنفش قرار دارند از کرم های ضد آفتاب با SPF50 + بهره ببرید و تا جایی که ممکن است پوست این نواحی را بپوشانید.
 • فقط روی منطقه تحت درمان ژل خالص آلوئه ورا استعمال کنید.
 • از ورزش کردن، رفتن به جکوزی، سونای بخار، سونای خشک و استخر اجتناب کنید.
 • هنگام دوش دریافت یا استحمام از آب ولرم بهره ببرید.
 • از انجام ورزش هایی که مستلزم تماس های فیزیکی هستند خودداری کنید.
 • بعد از تمام درمان های رفع موهای زائد فقط از مواد آرایشی معدنی بهره ببرید.
 • به مدت 24 ساعت از مصرف دئودورانت یا کرم ها و داروهای موضعی خودداری کنید.
 • اگر پوستتان تحریک شده است، می توانید از داروهای بدون احتیاج به نسخه ای مانند استامینوفن بهره ببرید.
 • اگر دچار تاول شدید، با متخصص پوست خود تماس بگیرید.

اقدامات لازم بعد از لیزر کردن موهای زائد

مراقبت های لازم در فاصله بین جلسات لیزر موهای زائد

مراقبت های بین جلسات لیزر موهای زائد عبارتند از:

 • حدود 4 - 5 روز بعد از درمان، منطقه تحت درمان را لایه برداری کنید تا پوست مرده که ممکن است باعث قرمزی پوست شده باشد، از بین برود. مراقبت مناسب پس از درمان از پوست باعث می گردد بهترین نتایج برایتان ایجاد گردد.
 • موها را در فواصل بین جلسات اپیلاسیون (با موم) نکنید و بند نیندازید، در عوض می توانید آن ها را تیغ بزنید (شیو کنید) و یا از کر م های موبر برای رفع آن ها در طول درمان بهره ببرید. از آنجا که لیزر موهای زائد، برای از بین بردن ریشه مو، رنگدانه موجود در فولیکول را هدف قرار می دهد، ریشه مو نباید خارج گردد.
 • در طول دوره درمان خود از روبرو با آفتاب و یا آفتاب دریافت و برنزه کردن در دستگاه های سولاریوم خودداری کنید.
 • اگر مناطق تحت درمان در معرض اشعه ماوراء بنفش قرار دارند، از کرم های ضد آفتاب SFP 50+ بهره ببرید.
 • از هفت روز قبل از جلسه درمانی بعدی، استفاده از کرم و اسپری های برنزه نماینده موقتی را در مناطق تحت درمان خود متوقف کنید.
 • در صورت آغاز به مصرف هر نوع دارو، متخصص پوست و مو یا زیبایی خود را از آن مطلع کنید.
 • برای جلسه بعدی خود در بازه زمانی پیشنهادی به مرکز لیزر رفع موهای زائد خود مراجعه کنید.

مراقبت هایی که لازم است بعد از جلسات لیزر انجام دهید، به اندازه کارهایی که لازم است قبل از آن برای آمادگی برای جلسات لیزر انجام دهید مهمند. متخصص پوست بعد از جلسه لیزر دستورالعمل های کاملی در خصوص این مراقبت ها به شما خواهد داد که ممکن است تمام یا بعضی از موارد موجود در لیست زیر را شامل گردد.

برای جلوگیری از هرگونه عارضه جانبی و دستیابی به بهترین نتیجه از درمان لیزر موهای زائد، لازم است که از تمام توصیه های مراقبتی بعد از درمان که توسط متخصص پوست یا زیبایی به شما ارائه می گردد پیروی کنید.

بعد از لیزر موهای زائد چه کارهایی نباید انجام دهیم ؟

اقدامات اساسی بعد از انجام لیزر موهای زائد

1. از قرار دریافت در معرض اشعه ماوراء بنفش تا 7 روز پس از درمان خودداری کنید

ممکن است پرهیز کامل از روبرو با نور آفتاب پس از درمان سخت باشد و پزشک شما به خوبی این مساله را درک می نماید. با این حال، پزشکتان به شما توصیه می نماید تا جایی که می توانید سعی کنید از قرار دریافت در معرض نور آفتاب پرهیز کنید.

اگر مجبور باشید برای مدت زمانی طولانی در معرض آفتاب قرار بگیرید، حتما مناطق تحت درمان خود را تا جایی که می توانید بپوشانید.

پزشکان همچنین توصیه می نمایند در صورتی که مجبور باشید در معرض نور آفتاب باشید، از کرم های ضد آفتاب بهره ببرید. از ضد آفتابی بهره ببرید که SPF آن حداقل 30 یا بالاتر باشد.

پزشکان توصیه می نمایند که برای مراقبت صحیح از پوست خود مصرف کرم ضد آفتاب را ادامه دهید. حتما مقدار مناسبی از کرم ضد افتاب روی پوست خود بهره ببرید.

2. بعد از لیزر سعی کنید از تعریق جلوگیری کنید

پزشک شما می داند که شما ممکن است وقت زیادی را در باشگاه بگذرانید و به ورزش و باشگاه علاقه مند باشید. با این حال، توصیه می گردد حداقل تا 24 ساعت پس از لیزر موهای زائد، از ورزش کردن یا انجام هر کاری که باعث تعریق گردد، خودداری کنید. نگران نباشید خیلی زود می توانید برنامه ورزشی معمول خود را از سر بگیرید !

3. موهای ناحیه تحت درمان خود را از ریشه نکنید

بعد از جلسه لیزر، از بند انداختن، کندن موها با موچین یا اپیلاسیون موهای ناحیه تحت درمان خود خودداری کنید. انجام این کار باعث می گردد موها از شفت یا ساقه خود خارج شده و تشخیص آن برای لیزر در جلسه درمان بعدی سخت خواهد شد. رعایت این مساله در مراقبت های پس از لیزر موهای زائد بسیار لازم است.

4. درمان ناراحتی های بعد از لیزر رفع موهای زائد

بدن افراد مختلف با هم متفاوت است، به همین دلیل طبیعتاً افراد نسبت به درمان واکنش های متفاوتی نشان می دهند. در صورت احساس ناراحتی، می توانید از داروهای بدون نسخه ای مانند استاینوفن برای کاهش درد بهره ببرید.

پزشکان همچنین توصیه می نمایند که از آلوئه ورا روی هر قسمت از پوست خود که به دلیل گرما ممکن است احساس ناراحتی کند بهره ببرید. آلوئه ورا پوست شما را خنک نموده و احساس ناراحتی را تا حدودی رفع می نماید.

5. از انجام سایر روش های درمانی پوست خودداری کنید

ما می دانیم که شما دوست دارید بدن خود را طوری نگه دارید که زیبا و سالم به نظر برسد و ممکن است در حال اجرا سایر روش های درمانی روی پوست خود باشید. با این وجود پزشکان توصیه می نمایند که تقریباً تا دو هفته بعد از لیزر از انجام هر نوع عملیات شیمیایی یا روش درمانی دیگری روی پوست خود خودداری کنید.

بگذارید پوست شما فرایند بهبودی خود را طی کند. مطمئنا شما نمی خواهید زمان، انرژی و پول خود را صرفاً برای انجام کاری صرف کنید که ممکن است در فرایند بهبود شما اختلال ایجاد کند.

6. به هیچ وجه پوست خود را سوراخ نکنید

در صورت مشاهده هر گونه تاول، لطفاً از سوراخ کردن و کندن پوست روی آن خودداری کنید. این کار باعث آسیب دیدن پوست شما شده و محتمل است آثاری روی پوستتان به جا بگذارد.

اگر پوست شما دچار زخم یا خراشیدگی شد، می توانید از یک کرم آنتی بیوتیک روی آن بهره ببرید تا به بهبود پوستتان یاری کند. برای دریافت هدایت های بیشتر در این خصوص می توانید با پزشک خود صحبت کنید.

7. از دوش دریافت با آب خیلی گرم اجتناب کنید

در زمان دوش دریافت یا حمام کردن، از تماس پوستتان با آب بسیار گرم خودداری کنید. در عوض برای حداقل 24 تا 48 ساعت پس از لیزر، از آب ولرم برای دوش دریافت بهره ببرید.

اقدامات بعد از لیزر موهای زائد

نکات مفید در رابطه با مراقبت های بعد از لیزر موهای زائد

 • کرم مرطوب نماینده غیرحساسیت زای مخصوص را برای استعمال پوست خود پس از لیزر موهای زائد تهیه کنید.
 • بهتر است از انجام لیزر در طول پریود (و یا حتی چند روز قبل از آن) پرهیز کنید. زیرا در این زمان، پوست شما به درد حساس تر است.
 • برای لیزر زیر بغل، سعی کنید جلسه درمان را برای صبح زود تنظیم کنید، به این ترتیب می توانید از استعمال دئودورانت قبل از درمان اجتناب کنید. علاوه بر این، از استعمال دئودورانت حداقل تا یک ساعت پس از درمان پرهیز کنید.
 • از قرار دریافت در معرض گرما اجتناب کنید. این شامل حمام آفتاب / دوش دریافت، آشپزی، سونا و غیره می گردد.
 • اگر به درد حساس هستید، از پزشک خود بخواهید در هنگام اقدامات قبل از لیزر، یک کرم بی حسی موضعی را قبل از لیزر بر پوست شما اعمال کند، به این ترتیب، در طی عمل و پس از لیزر، درد و ناراحتی کمتری خواهید داشت. (همچنین مصرف 2 قرص تیلنول حدود 30 دقیقه قبل از درمان، می تواند مفید باشد).
 • بعضی از موهای زائد ممکن است هرگز به طور کامل از بین نرود. مناطق مقاوم به لیزر ممکن است به انجام روتوش یک یا دو بار در سال احتیاج داشته باشد.
 • اگر آغاز به مصرف یک دوره آنتی بیوتیک نموده اید، لیزر مو زائد را انجام ندهید. حداقل 2 هفته بعد از اتمام دوره آنتی بیوتیک خود، می توانید لیزر درمانی را انجام دهید.
 • اگر شما دارای پوست حساس هستید، در خصوص لیزر مناسب لیزر موهای زائد در پوست های حساس با پزشک خود مشورت نمایید و یخ را به طور مداوم در منطقه تحت درمان، مالش دهید تا قبل یا بعد از درمان، پوست شما بی حس گردد.
 • بسته به منطقه مورد نظر و تعداد جلسات صورت گرفته، فاصله زمانی بین جلسات ممکن است بین 4 تا 12 هفته باشد.
 • اگر می توانید درد را تحمل کنید، از پزشک بخواهید عمل لیزر را سریع تر انجام دهد. البته این سرعت عمل به هیچ وجه بر رشد مو تأثیری ندارد، اما در وقت شما صرفه جویی نموده و زمان ناراحتی شما را کاهش می دهد.
 • اگر برای موهای صورت خود عمل لیزر را انجام می هید، پس از درمان، صورت خود را با لایه نازکی از کرم از بین برنده جای جوش بپوشانید تا پوست خود را از زخم و اسکار حفظ کنید. این لایه به سرعت خشک خواهد شد و آغاز به پوسته ریزی خواهد نمود. بنابراین، بلافاصله پس از درمان، به محل کار خود بازنگردید.
 • اگر برای موهای صورت خود عمل لیزر را انجام می دهید، از استفاده از هر نسخه / پماد (برای درمان آکنه و غیره) خودداری کنید.

مسافرت رو: مسافرت رو: آگاهانه سفر کنیم تا بیشتر از سفر لذت ببریم

دور زمین: دور زمین: آشنایی با زیبایی های دنیا در مجله گردشگری

منبع: مجله دلگرم
انتشار: 30 مرداد 1400 بروزرسانی: 30 مرداد 1400 گردآورنده: mehrbox.ir شناسه مطلب: 7383

به "مراقبت های اساسی بعد از لیزر موهای زائد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "مراقبت های اساسی بعد از لیزر موهای زائد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید