واکسن آنفلوانزا خوب است ولی در یزد نیست!

به گزارش جعبه مهر، خبرنگاران/یزد در حالی مسئولان دانشگاه علوم پزشکی یزد تزریق واکسن آنفلوآنزا را به عنوان اصلی ترین راهکار پیشگیری از این بیماری توصیه می کنند که چنین واکسنی در هیچ کدام از داروخانه های یزد موجود نیست و مسئولان نیز در این رابطه حاضر به پاسخگویی نمی شود.

واکسن آنفلوانزا خوب است ولی در یزد نیست!

اخیراً محمدحسین زارع مدیر درمان دانشگاه علوم پزشکی استان یزد در گفت وگو با خبرنگاران به تزریق واکسن آنفلوانزا به عنوان اصلی ترین راه حل پیشگیری از این بیماری تاکید و خاطرنشان کرده بود که این بیماری با رعایت نکات بهداشتی مانند شست و شوی مداوم دست ها، ممانعت از روبوسی کردن و دست دادن و ماسک زدن قابل پیشگیری است ولی اصلی ترین راه حل تزریق واکسن آنفلوانزاست.

به دنبال درج این خبر بسیاری از شهفرایندان در تماس با این دفتر خبری نسبت به نبود واکسن آنلوآنزا در داروخانه های شهر گلایه کرده بودند لذا موضوع را از طریق دکتر سید محمد امام زاده ای عضو هیات مدیره انجمن داروسازان ایران و رییس انجمن داروسازان استان یزد پیگیری کردیم ولی وی مطرح کرد که در داروخانه های یزد هیچ واکسن آنفلوانزایی پیدا نمی شود.

امامزاده ای در گفت وگو با خبرنگاران افزود: هر چند داروی درمان آنفلوانزا در تمام داروخانه های یزد به میزان کافی وجود دارد ولی واکسن این بیماری در هیچ داروخانه ای وجود ندارد با این حال شاید به زحمت بتوان یک یا دو واکسن را در داروخانه های یزد پیدا کرد.

مشکل کمبود این واکسن را از طریق محمدحسین مصدق معاون غذا و داروی دانشگاه علوم پزشکی استان دنبال کردیم ولی وی در این رابطه مسئولیت را بر عهده معاونت بهداشت دانست و با وجود پیگیری های مکرر حاضر به پاسخگویی در این رابطه نشد لذا به سراغ یکی از مسئولان معاونت بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی استان رفتیم.

مژگان مینوسپهر مسئول بیماری های واگیر اداره کل بهداشت استان یزد در گفت وگو با خبرنگار خبرنگاران با اشاره به این که در حال حاضر سهمیه واکسن آنفلوانزای یزد تمام شده است، اظهار کرد: طبق آمار کمیته آنفلوانزای استان، 26 هزار واکسن سهمیه یزد در استان توزیع شده و با توجه به پایان رسیدن این سهمیه، در انتظار واکسن آنفلوآنزا با پیگیری معاونت غذا و دارو هستیم.

وی با بیان این که تزریق واکسن آنفلوانزا باید از اوایل شهریور تا مهرماه انجام شود، گفت: البته با توجه به تداوم این بیماری واگیر تا نزدیک به ایام عید نوروز، تزریق این واکسن می تواند تاثیرگذار باشد، هرچند که برای گروه های خاص مانند بیماران قلبی، تنفسی و کلیوی نیز تزریق این واکسن برای کاهش ریسک ابتلا به آنفلوآنزا ضروری است.

وی رعایت نکات بهداشتی را در مهمترین عامل در پیشگیری از این بیماری خواند و گفت: در این زمینه رعایت بهداشت فردی مانند شست و شوی مکرر دست ها با آب و صابون، پرهیز از دست دادن و روبوسی، رعایت بهداشت تنفسی مانند پوشاندن بینی و دهان در هنگام عطسه و سرفه و استراحت مطلق در خانه و پرهیز از حضور در مراکز شلوغ مانند مدارس در هنگام بیماری الزامی است.

وی از احتمال انتقال ویروس بیماری آنفلوانزا در فاصله یک متری افراد بیمار خبر داد و مطرح کرد: افراد به محض مشاهده هر نوع علائم شبه آنفلوانزا به بیمارستان و پزشک عفونی مراجعه کنند.

مینوسپهر هر نوع خوددرمانی در هنگام ابتلا به آنفلوانزا را منع کرد و گفت: افراد از استفاده سر خود داروهای کورتونی مانند دگزامتازون و مشابه آن حتی با تجویز پزشک خودداری کنند چرا که این داروها در کوتاه مدت منجر به بهبود بیمار می شود اما فرایند بیماری را طولانی می کنند.

وی با اشاره به ضرورت توجه به تغذیه در بیماران مبتلا، گفت: در این ایام بهتر است مردم از غذاهای گرم مایع و روان مانند سوپ استفاده کنند چرا که این نوع غذاها برای ترشحات این بیماری مفید است.

مسئول بیماری های واگیر اداره کل بهداشت استان یزد در پایان نیز به مردم توصیه کرد که در صورت دسترسی به هر نوع واکسن سه ظرفیتی یا چهار ظرفیتی آنفلوانزا در اسرع وقت جهت تزریق آن اقدام کنند.

در حالی که محمدحسین زارع مدیر درمان دانشگاه علوم پزشکی استان یزد در گفت وگوی قبلی خود با خبرنگار خبرنگاران، تزریق واکسن آنفلوانزا اصلی ترین راه حل پیشگیری از این بیماری می داند در حال حاضر هیچ واکسنی در داروخانه های یزد وجود ندارد و نکته جالب توجه این است که علوم پزشکی نسبت به این مسئله پاسخگو نیست!

مسافرت رو: مسافرت رو: آگاهانه سفر کنیم تا بیشتر از سفر لذت ببریم

دور زمین: دور زمین: آشنایی با زیبایی های دنیا در مجله گردشگری

منبع: خبرگزاری ایسنا
انتشار: 30 مرداد 1400 بروزرسانی: 30 مرداد 1400 گردآورنده: mehrbox.ir شناسه مطلب: 4124

به "واکسن آنفلوانزا خوب است ولی در یزد نیست!" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "واکسن آنفلوانزا خوب است ولی در یزد نیست!"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید