خبرنگاران کرونا بهانه ای برای دوستی با طبیعت

به گزارش جعبه مهر، مشهد- خبرنگاران- با شیوع بیماری کرونا و اجرای طرح فاصله گذاری اجتماعی، متفاوت ترین سیزده به در ایرانیان به واسطه ماندن در خانه برای در امان بودن آنان از این بیماری رقم خورد تا طبیعت هم از دست برخی افراد بیشتر در امان باشد.

خبرنگاران کرونا بهانه ای برای دوستی با طبیعت

از وبسایت وزارت بهداشت درمان آموزش پزشکی دیدن نمایید.

در سال های گذشته مردم سیزده فروردین و آخرین روز تعطیلات عید نوروز را به دامان طبیعت می رفتند تا به قولی نحسی این روز را به در کنند و حال آنکه نحسی گردن طبیعت را می گرفت، زیرا انباشته شدن زباله، شکسته شدن شاخه درخت ها، ایجاد آتش در عرصه های طبیعی و از همه مهمتر تردد خودروهای بسیار زیاد در خیابان ها و جاده ها منجر به ایجاد آسیب های بسیار برای طبیعت می شد.

اما نوروز امسال متفاوت بود، کرونا آمد و ترسی از دشمن نادیدنی شکل گرفت که اگر انسان از خود مراقبت نکند، این ویروس دخلش را می آورد و نشان آن نیز آمار رو به گسترش افرادی است که جان خود را به خاطر این ویروس در نقاط مختلف جهان از دست داده اند.

مسوولان ابتدا با هشدار دادن نسبت به ماندن در منزل سعی در آگاهی دادن کردند ولی کار به جایی رسید که این بار دستور طرح فاصله گذاری اجتماعی صادر شد تا کمترین نوع ارتباط بین افراد جامعه شکل بگیرد و این در حالی است که مگر می شود ایرانیان سیزده نوروز را در خانه بمانند؟

به منظور پیشگیری از ایجاد تجمع و انتقال ویروس کرونا در سیزدهم فروردین طرح هایی از سوی مسوولان استان اعلام شد از جمله چند روز مانده به 13 فروردین اطلاعیه های بسیار برای هشدار به مردم برای عدم حضور در خیابان ها و بوستان ها صادر شد و رییس پلیس راهور خراسان رضوی نیز گفت: تردد خودروها از ساعت پنج بامداد تا 24 روز سیزدهم فروردین ماه در سراسر استان از در خانه برای شهفرایندان ممنوع است و خودروهای رانندگان متخلف مدت یک ماه توقیف شده و رانندگان آنها نیز پنج میلیون ریال جریمه می شوند.

سرهنگ حمیدرضا دهنوی افزود: این طرح طبق تدابیر ستاد ملی پیشگیری و مقابله با کرونا و ضرورت محدودیت های جدی اجرا می شود و رفتن شهفرایندان به مناطق ییلاقی اطراف شهرها، تفرجگاه ها ،بوستان ها و پارک ها ممنوع و راستاهای منتهی به این اماکن تفریحی مسدود می شود.

وی ادامه داد: هدف از اجرای این طرح جلوگیری از شیوع ویروس کرونا و تامین سلامتی شهفرایندان است و رانندگانی که نسبت به اجرای این طرح ضربتی بی توجه باشند اعمال قانون می شوند.

وی بعد از سرانجام روز طبیعت با بیان اینکه مردم در اجرای طرح فاصله گذاری اجتماعی در این روز مشارکت خوبی داشتند افزود: تردد و سفرهای درون شهری مشهد در روز طبیعت نسبت به روزهای دیگر بیش از 95 درصد کاهش داشت.

آماده باش 600 نیروی حفاظتی در سه نوبت کاری

معاون خدمات شهری شهرداری مشهد هم گفت: به منظور حفظ سلامت شهفرایندان، ضمن اطلاع رسانی در قالب بنر و پوستر در ورودی بوستان های شهر مبنی بر ممنوعیت ورود به آنها، توسط نیروهای حفاظتی فضای سبز با همکاری نیروی انتظامی از ورود شهفرایندان به بوستان ها جلوگیری شد.

مهدی یعقوبی افزود: با شیوع ویروس کرونا به منظور حفظ سلامت مردم، دستورالعمل های لازم به مناطق 13 گانه شهرداری مبنی بر تعطیلی تمام وسایل بازی، آبخوری ها و دستگاه های بدنسازی سطح شهر تا اطلاع ثانوی ابلاغ شد.

وی ادامه داد: براساس برنامه ریزی های اجرا شده بیش از 600 نیروی حفاظتی در بوستان های شهر مشهد با همکاری نیروی انتظامی در سه نوبت کاری از ساعت 6 صبح روز سیزدهم فروردین ماه از هرگونه ورود به بوستان های شهر جلوگیری کردند.

نوروز را با من بخوان

شهرداری مشهد در روز طبعت ویژه برنامه نوروز را با من بخوان در 60 نقطه از مناطق پرتراکم این شهر اجرا کرد.

رییس سازمان اجتماعی و فرهنگی شهرداری مشهد گفت: برای جلوگیری از کسالت و حفظ نشاط شهفرایندان در این روز، ویژه برنامه نوروز را با من بخوان با همکاری سازمان آتش نشانی و شهرداری های مناطق سیزده گانه مشهد اجرا شد تا شهفرایندان را به ماندن در منازل در روز طبیعت ترغیب کند.

محمد محسن مصحفی افزود: در این برنامه گروه های سرود و موسیقی و استندآپ کمدی در بیش از 60 نطقه پر تراکم و آپارتمان نشین این شهر برنامه های خود را از ساعت 9 صبح اجرا کردند و شهفرایندان از پشت پنجره خانه های خود نظاره گر این برنامه ها شدند.

هیچ تجمعی در بوستان ها مشاهده نشد

مسوولیت اجرای طرح فاصله گذاری اجتماعی بر عده بالاترین مقام استانی که استاندار این استان است قرار گرفته است. وی که از چند روز قبل در مصاحبه هایی با رسانه های مختلف از مردم خواسته بود روز طبیعت را در منزل بمانند، در این روز همراه با فرمانده انتظامی استان به صورت هوایی از جاده ها و همچنین نقاط مختلف شهر مشهد بازدید کرد.

علیرضا رزم حسینی جاده های مشهد - قوچان، کلات و راستاهای منتهی به حرم مطهر رضوی، کوهسنگی، کمربند شمالی و برخی بوستان های مشهد را مورد بازدید قرار داد تا فرایند اجرای طرح فاصله گذاری اجتماعی در روز طبیعت را بررسی کند.

وی در سرانجام بازدید خود با بیان اینکه هیچ تجمعی در بوستان ها و تردد وسایل نقلیه شخصی در راستاها را شاهد نبوده است گفت: از مردم استان که توصیه ها را رعایت کرده و روز طبیعت در خانه ماندند، صمیمانه تشکر می کنم.

قدردانی رییس شورای اسلامی مشهد از شهفرایندان مسوولیت پذیر

رییس شورای اسلامی شهر مشهد نیز در صفحه اینستاگرام خود نوشت: باید در مقابل مسوولیت پذیری و قانون مداری مردم شریف این شهر سر تبزرگ فرود آورد.

محمد رضا حیدری افزود: آری، این چهره واقعی فرهنگ اصیل و تاریخی مردم خراسان است، فرهنگ پویا این است، فرهنگی که هم تاریخ و احترام به طبیعت را پاسداری می کند و هم احترام به سلامت همنوعانش را.

وی ادامه داد: درود به مردم شریف مشهد که امروز با احترام گذاشتن به پروتکل های اعلامی و محدودیت های اعمال شده در خانه ماندند و 13 فروردین را در خانه جشن گرفتند.

شهردار مشهد از شهفرایندان این شهر قدردانی کرد

شهردار مشهد نیز در پست اینستاگرامی خود به خاطر در خانه ماندن شهفرایندان این شهر از آنان قدردانی کرد.

محمدرضا کلائی در این پست نوشت: امروز هوا آنقدر مساعد و دلچسب بود که یک سیزده بِه در به یادماندنی را پشت سر بگذاریم اما وجود کرونا باعث شد از نعمت رفتن به دامن طبیعت و دور هم بودن محروم شویم.

وی افزود: البته می توانستیم بی توجه به جان خود، عزیزانمان و حقوق همدیگر از خانه ها بیرون برویم و سیر صعودی کرونا را به جریان بیندازیم اما همه نشان دادند که شکست دادن کرونا اولویت اولشان است و باید یک تشکر بزرگ و صمیمانه از همه شهفرایندان دوست داشتنی داشته باشم که امروز سنگ تمام گذاشتند و برای عبور از این بحران با خانه نشینی و پرهیز از بیرون رفتن در یکی از روزهای سنتی تقویم یک روز ماندگار را رقم زدند.

فرهنگ تعامل با طبیعت از کودکی آغاز می شود

دانشیار گروه آموزشی مرتع و آبخیزداری دانشکده منابع طبیعی و محیط زیست دانشگاه فردوسی مشهد نیز گفت: باید از دوران کودکی رفتار دوستی و تعامل با طبیعت به انسان آموخته شود تا در بزرگسالی بتواند از طبیعت محافظت نماید.

کمال الدین ناصری در گفت وگو با خبرنگار خبرنگاران افزود: در روز 13 فروردین که نشان از دوستی طبیعت در سنت های ایرانیان باستان دارد مردم با رفتن به دامان طبیعت میثاق دوباره برای حمایت از آن می بستند ولی این سنت پر مغز ایرانی در سال های اخیر ماهیت خود را از دست داده و گاهی منجر به آسیب به طبیعت نیز شده است.

وی ادامه داد: برخی افراد با نوعی رفتار اقتدار گرایانه همچون تخریب عرصه های محیط زیست، شکستن شاخه های درختان و ایجاد آتش برای تهیه و خوردن کباب و همچنین کشیدن قلیان در یک تناقض رفتاری نسبت به طبعت رفتار می کنند.

وی گفت: البته در سال های اخیر رفتارهای پسندیده انسانی نسبت به طبیعت رشد بسزایی کرده است که نشان از قدم گذاشتن در راستا تعهد اجتماعی انسان است و به عنوان مثال افراد پس از حضور در طبیعت نسبت به پاکسازی محیط پیرامونی خود و جمع آوری زباله اقدام می کنند که باید این رفتار گسترش بیشتری یابد زیرا هیچ دستگاه دولتی قادر به جمع آوری این مقدار زباله تولید شده در طبیعت نیست.

این دانشیار دانشکده منابع طبیعی و محیط زیست افزود: همچنین انسان سعی کرده است با استفاده از تکنولوژی، آلودگی محیط زیست را کم کند و این نقطه قوت و همچنین جای امیدواری است و همانگونه که نقل شده است شاید کره زمین به انسان متخصص نیاز نداشته باشد ولی به انسان متعهد نسبت به طبیعت نیاز دارد.

وی ادامه داد: با توجه به شیوع بیماری کرونا در جهان، برخی رفتارهای انسانی به واسطه حضور کمتر در طبیعت نیز دستخوش تغییر شده است که می توان به کاهش آلودگی هوا به دلیل استفاده کمتر از خودرو، کاهش زباله در عرصه های طبیعی نیز اشاره کرد. این رفتارها همچون مسکنّی برای کاهش آسیب به طبیعت به شمارمی رود که باید به یک فرهنگ تبدیل شود زیرا اگر انسان بخواهد پس از بهبود شرایط فعلی و با از بین رفتن کرونا جبران مافات کند و دوباره به طبعت حمله ور شود نتایج مخربی در انتظار طبیعت است.

bestcanadatours.com: مجری سفرهای کانادا و آمریکا | مجری مستقیم کانادا و آمریکا، کارگزار سفر به کانادا و آمریکا

منبع: ایرنا
انتشار: 30 مرداد 1400 بروزرسانی: 30 مرداد 1400 گردآورنده: mehrbox.ir شناسه مطلب: 5499

به "خبرنگاران کرونا بهانه ای برای دوستی با طبیعت" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "خبرنگاران کرونا بهانه ای برای دوستی با طبیعت"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید