وزیر نفت: باید شرکت های ایرانی را در بخش بالادستی نفت فعال کنیم

به گزارش جعبه مهر، وزیر نفت گفت: در شرایط تحریمی باید شرکت های ایرانی را با قراردادهای IPC ، EPC و EPD در بخش های بالادستی نفت فعال کنیم.

وزیر نفت: باید شرکت های ایرانی را در بخش بالادستی نفت فعال کنیم

به گزارش مالی جعبه مهر، بیژن زنگنه، وزیر نفت در مراسم امضای قرارداد طرح بهبود بازیافت، افزایش فراوری و بهره برداری از میدان های پارسی و پرنج، گفت: این قرارداد، پنجمین قرارداد IPC است.

وی اضافه نمود: سرمایه گذاری پس از مسئله فناوری، مهمترین موضوع نفت کشور است و این دو میدان نیز پیچیدگی های فنی مخصوص به خود را دارد که قرار است با توان شرکت ایرانی گروه مپنا شاهد افزایش فراوری تجمعی 121 میلیون بشکه ای از این دو میدان، با نرخ هر بشکه 50 دلار، نزدیک به 6 میلیارد دلار ارزش آفرینی و درآمد ناخالص ملی برای کشور در طول اجرای این قرارداد حاصل گردد.

وزیر نفت با اشاره به توانمندی گروه مپنا در فراوری ماشین آلات دوار گفت: در این قرارداد، بیش از همه به فشارافزایی احتیاج داریم که لازمه آن استفاده از ماشین آلات دوار است که شرکت گروه مپنا در این زمینه تخصص دارد.

وی ادامه داد: امروز شرکت مپنا یک شرکت مهم E&P ایرانی در بخش نفت است، روزی که من ایده تشکیل شرکت های E&P ایرانی را مطرح کردم که بیایند کنار خارجی ها کار نمایند، عده ای گفتند که قرار است گرگ زاده هایی متولد شوند؛ اکنون که شرکت های E&P ایرانی تشکیل شده و با رفتن خارجی ها خودشان در حال فعالیت هستند، حتما بعدها همان منتقدان می آیند افتخار وجود چنین شرکت هایی را به خودشان نسبت می دهند؛ همانطور که در زمان تشکیل شرکت هایی چون مپنا و پتروپارس انتقاد می کردند و بعدها، افتخار آن را به خودشان نسبت دادند.

زنگنه توضیح داد: در این قرارداد، 875 میلیون دلار کار خالص وجود دارد که ما تأکید نموده ایم که بیشتر این سهم، به فراوری داخلی تخصیص یابد تا علاوه بر اینکه فراوری نفت می کنیم، در کنار آن به رونق فراوری داخلی و فراوری اشتغال هم اقدام کنیم.

وی اضافه نمود: در شرایط تحریمی باید شرکت های ایرانی را با قراردادهای IPC ، EPC و EPD در بخش های بالادستی نفت فعال کنیم که در این زمینه از روش های مختلف مورد احتیاج همچون فراوری و توسعه میادین، افزایش ظرفیت ها و افزایش ضریب بازیافت بهره می گیریم.

وزیر نفت گفت: از شرکت مپنا می خواهم که معطل تنفیض قرارداد نباشد و کارهای کم هزینه اما زمان بری چون برگزاری مناقصات و اقدامات زیرساختی را شروع کند و در این بین اگر ریسکی نیز وجود دارد، این ریسک را شرکت ملی نفت می پذیرد؛ همچنین از شرکت ملی نفت می خواهم با تجربه و توانی که دارد، هر چه سریعتر در زمینه صدور مجوزها اقدام گردد و قرارداد مربوطه هرچه سریعتر برای اجرا، تنفیض گردد.

وی ادامه داد: ظرفیت های بسیاری در شرکت های ایرانی داریم که باید از این ظرفیت ها در زمینه های بالادستی رو زمینی و زیر زمینی نفت استفاده کنیم.

منبع: خبرگزاری دانشجو
انتشار: 6 فروردین 1399 بروزرسانی: 30 فروردین 1399 گردآورنده: mehrbox.ir شناسه مطلب: 4706

به "وزیر نفت: باید شرکت های ایرانی را در بخش بالادستی نفت فعال کنیم" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "وزیر نفت: باید شرکت های ایرانی را در بخش بالادستی نفت فعال کنیم"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید