پروبیوتیک بخورید تا MS نگیرید

به گزارش جعبه مهر، پروبیوتیک ها، موادی هستند که حاوی میکروارگانیسم های زنده بوده و قادرند نقش مفیدی را در سلامت بدن بازی نمایند. محققان کشور، در یک مطالعه تحقیقاتی نقش مؤثر این نوع از مواد غذایی را در پیشگیری و کنترل بیماری MS نشان داده اند.

پروبیوتیک بخورید تا MS نگیرید

به گزارش خبرنگاران به نقل از ایسنا، پیش از این، ابتلا به مولتیپل اسکلروزیس یا MS را بیشتر به دلایل ژنتیکی مرتبط می دانستند و نقش ژن ها در ایجاد آن نمود بیشتری داشت. اما بااینکه نقش عوامل وراثتی در این بیماری به اثبات رسیده، امروزه نمی توان نقش عوامل محیطی را در عملکرد صحیح سیستم ایمنی بدن و ایجاد بیماری فوق نادیده گرفت.

عوامل مختلفی ازجمله پروتئین های بدن، ویروس ها یا عوامل دیگر می توانند باعث تحریک سیستم ایمنی و ایجاد پالس اشتباه از سوی سلول های ایمنی و به دنبال آن، حمله به بدن شوند. این همان اتفاقی است که در بیماری MS می افتد. در این بیماری، پادتن ها به طور اشتباه به سمت غلاف میلین که پوشاننده اعصاب نخاع است، ترشح شده و باعث کندی ارسال پیغام عصبی در طول عصب می شوند.

محققان معتقد هستند که تغذیه مناسب، به دلیل تأمین انرژی مورد احتیاج سیستم ایمنی، منجر به تشخیص صحیح و به موقع و تمایز عوامل داخلی و فاکتورهای بیگانه شده و نقش مهمی را در ایجاد عملکرد صحیح سیستم ایمنی ایفا می نماید.

در این رابطه، اخیراً توجه ویژه ای به نقش پروبیوتیک ها و پربیوتیک ها شده است. استفاده از این مواد که در واقع، میکرواورگانیزم های زنده هستند، به سده های بسیار دور برمی گردد. ولی نقش درمانی آن ها به تازگی شناخته شده است. پروبیوتیک درمانی، درواقع بلع میکرواورگانیزم های زنده است که اثرات سودمندی بر سلامتی داشته و در جلوگیری از رشد و تهاجم میکروب های بیماری زا و حفظ فلور طبیعی روده و بدن مؤثر هستند.

سلول های بنیادی، کلید درمان بیماری ام اس

با توجه به اهمیت این میکروارگانیزم ها، محققانی از کلینیک ژنتیک دکتر فرهود تهران، یک مطالعه علمی را انجام داده اند که در آن به نقش پروبیوتیک ها در پیشگیری و کنترل بیماری مولتیپل اسکلروزیس پرداخته شده است.

بر اساس یافته های این تحقیق که به صورت مرور تحلیلی صورت گرفته است، پروبیوتیک ها که از آنان به عنوان ریزمغذی های زنده یاد می گردد، به خوبی باعث حفظ تمامیت سیستم ایمنی بدن شده و حتی اثر باکتری های موجود در روده میزبان را اصلاح می نمایند. این مواد زنده، در رده عوامل ایمونوتراپی در پیشگیری، تصحیح و تنظیم اختلالات ایمنی قرار گرفته و حتی پتانسیل لازم برای استفاده به عنوان مکمل را نیز دارند.

هانیه پورکلهر و همکارش در این مطالعه، می گویند: پژوهش های اخیر نشان داده اند که بیماری های خودایمنی مانند مولتیپل اسکلروزیس، با ترکیبی از عوامل محیطی و ژنتیکی همراه هستند و کاتالیزور آن می تواند توازن میکروبیوم روده باشد. این یافته می تواند به عصب شناسان یاری کند که برنامه های درمانی بهتری برای بیماران MS طراحی نمایند و مهم تر اینکه برنامه های پیشگیری نماینده ساده و طبیعی را به بیماران پیشنهاد دهند.

طبق یافته های این مطالعه، تا به امروز بیش از 200 ژن دارای افزایش حساسیت به MS شناسایی شده اند، اما برای شروع و گسترش این بیماری باید یک محرک اولیه ای وجود داشته باشد. اختلال و آسیب به فلور روده، یکی از عوامل و محرک های مشکوک در این خصوص است.

محققان مجری این مطالعه می افزایند: نتایجی که از انجام تحقیقات مختلف به دست آمده است، رابطه بین فلور روده و فعال سازی سلول های ایمنی T را تعیین می نماید و اهمیت پیگیری یک شیوه زندگی سالم به ویژه برای حفظ تعادل میکروبیوم روده را نشان می دهد. محققان دریافته اند یکی از میکروب های روده ای می تواند به درمان بیماری های خودایمنی ازجمله MS یاری کند.

مرور مطالعات گوناگون نشان داده است که باکتری های زنده از مدت ها پیش برای تسهیل گوارش، درمان اسهال و مقابله با باکتری های مضر ایجادنماینده عفونت استفاده شده اند؛ اما تأثیر این پروبیوتیک ها بر بیماری های غیر روده ای به مدت زیادی مغفول مانده بوده است. اما وقتی که گروهی از محققان کلینیک مایو به آنالیز و آزمایش سه گونه باکتریایی در یک موش مبتلابه MS پرداختند، متوجه شدند که یکی از این باکتری ها می تواند بیماری خودایمنی فوق را سرکوب کند.

پورکلهر و همکارش اظهار داشته اند: یک تیم تحقیقاتی پس از آنالیز نمونه های میکروبی روده ای بیماران روی موش های مبتلابه MS دریافتند که میکروبی با نام علمی Prevotella histicola ، به طور مؤثری از سرکوب ایمنی در بیماری MS جلوگیری می نماید. همچنین در پژوهشی در سال 2010، دانشمندان پس از تزریق باکتری های پروبیوتیک خاصی به موش های مبتلابه MS متوجه شدند که فرایند بیماری آن ها تغییر کرد. طبق مطالعات، میان فعل وانفعالات روده ای بیماران مبتلابه التهابات روده و این فعل وانفعالات ایمونولوژیکی شباهت روشنی وجود دارد.

محققان فوق با توجه به نتایج مطالعه خود که در نشریه زیست فناوری مدرس منتشر شده است، معتقدند: با توجه به خواص مواد پروبیوتیک، به نظر می رسد مصرف این نوع از مواد غذایی می تواند در پیشگیری از ابتلا و حتی کنترل بیماری های خودایمنی ازجمله مولتیپل اسکلروزیس یا MS مفید واقع گردد.

نشریه زیست فناوری مدرس، فصل نامه ای است که توسط انتشارات دانشگاه تربیت مدرس به چاپ می رسد.

مسافرت رو: مسافرت رو: آگاهانه سفر کنیم تا بیشتر از سفر لذت ببریم

دور زمین: دور زمین: آشنایی با زیبایی های دنیا در مجله گردشگری

منبع: همشهری آنلاین
انتشار: 30 مرداد 1400 بروزرسانی: 30 مرداد 1400 گردآورنده: mehrbox.ir شناسه مطلب: 4512

به "پروبیوتیک بخورید تا MS نگیرید" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "پروبیوتیک بخورید تا MS نگیرید"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید