پشت پرده توهین نژادی به مهدی طارمی

به گزارش جعبه مهر، روز گذشته سایت رسمی باشگاه اسپورتینگ لیسبون، رقیب باشگاه پورتو، در مطلبی بحث برانگیز به مهدی طارمی، ستاره ایرانی باشگاه پورتو تاخت. این باشگاه مقاله ای را که به وسیله تیتو آرانتس فونتس بازیکن سابق و چهره رسانه ای فعال این باشگاه با توهین هایی از جمله مار افعی فریبنده و یک سیرک باز ایرانی به مهدی طارمی ملی پوش ایرانی پورتو نوشته شده بود منتشر کرد. در بخشی از مقاله توهین آمیز تیتو آرانتس فونتس خطاب به مهدی طارمی آمده بود: باشگاه پورتو از برترین فریبنده و کلاهبردار خود رونمایی کرد. یک مار افعی فریبنده به معنای واقعی کلمه؛ یک مرد ایرانی که همواره آمادگی دارد توانایی های خود در اجرای سیرک را به نمایش بگذارد و داوری مثل ژوائو پینیه رو را متقاعد کند؛ پینیه رو که فقط کافی است عملکرد او در ملاقات ما برابر پورتو در استادیوم دراگائو را به یاد بیاورید. هفته گذشته همین داور به فریبنده محبوب خود رسید؛ همان همیشگی با پیراهن آبی و سفید.

پشت پرده توهین نژادی به مهدی طارمی

این مقاله که مشخصا توانایی مهدی طارمی در گرفتن پنالتی را زیر سؤال برده بود از آنجا بحث برانگیز شد که نام ایران را مطرح و با کنایه، مهاجم تیم ملی را ستاره ای برای سیرک توصیف کرد. بسیاری، اظهارات منتشرشده در سایت باشگاه لیسبون را توهین نژادی به مهاجم باشگاه پورتو قلمداد کردند؛ اما هم زمان سایت هواداری پورتو با انتشار بیانیه ای با عنوان طارمی شاهزاده پارسی ماست نسبت به مقاله اسپورتینگ واکنش نشان داد.

در بخشی از آن مطلب چنین آمده بود: اینکه در فوتبال و جامعه پرتغال بیگانه هراسی وجود دارد، چیز جدیدی نیست. اینکه موضوعات نژادپرستانه به راحتی همه روزه بین طرفداران فوتبال در پرتغال رواج دارد به هیچ وجه چیز جدیدی نیست. وجود رهبرانی که بین گروه های هواداری نفرت پراکنی می نمایند چیز جدیدی نیست. اینکه سازمان لیگ هیچ کاری نمی نماید و همه اقداماتش را به نمایش دادن پیراهن محدود می نماید، چیز تازه ای نیست. همان طور که هر روز از شنیدن اخبار منفی شگفت زده می شویم امروز هم می بینیم یک باشگاه بزرگ که هر روز کوچک تر می شود، با بی شرمی تمام تصمیم می گیرد یک نظر شخصی را در قالب مقاله در سایت رسمی خود منتشر کند. تیتو آرانتس فونتس بیش از حد و میزان خودش، طارمی را فریبنده و کلاهبردار و یک مار افعی فریبنده خوانده است. لازم نیست دوباره به این نکته اشاره کنیم که چرا او حتی به ملیت مهاجم پورتو هم اشاره نموده و او را یک ایرانی که همواره آماده اجرای سیرک است خطاب نموده. مخلوط کردن ملیت یک بازیکن با موضوعی مثل اجرای سیرک، چیزی فراتر از یک نظر شخصی نمی تواند باشد.

سایت هواداری پورتو در ادامه بیانیه خود به آرانتس فونتس تاخت و نوشت: در تمام این مقاله منتشرشده در سایت رسمی اسپورتینگ، تیتو بار ها از واژه فریبنده و کلاهبردار به جای بردن نام طارمی استفاده نموده. او طارمی را یک مار افعی فریبنده خطاب نموده و نوشته مردم چنین چیزی را دوست ندارند حتی اگر از سرزمین پارس رسیده باشد! او طارمی را فریبنده محبوب ژوائو پینیه رو داور بازی ویتوریا گیمارش و پورتو خطاب نموده است!.

این اولین بار نیست که مسئولان باشگاه اسپورتینگ نسبت به سبک بازی مهدی طارمی گلایه می نمایند، ولی تا به حال سابقه نداشته سایت این باشگاه اظهارات تندی را خطاب به مهاجم تیم ملی ایران به کار ببرد. این موضوع می تواند دلایل متعددی داشته باشد، ولی به نظر می رسد دو موضوع، علت اصلی این حمله است؛ اولی درخشش مهدی طارمی در بازی روردرو است که باعث شده حالا اسپورتینگ از رقیب دیرینه عقب بیفتد. این تیم در پنج هفته مانده به انتها فصل لیگ پرتغال با شش امتیاز کمتر نسبت به پورتو در جایگاه دوم جدول رده بندی واقع شده است و امتیازات حساسی که پورتو به لطف هنرمندی مهدی طارمی به دست می آورد و می تواند مانع رسیدن اسپورتینگ به قهرمانی پرتغال شود، بدون شک در چنین نظراتی بی تأثیر نبوده و نیست.

نکته اصلی، اما به نظر می رسد به پیش از پیوستن طارمی به پورتو برمی شود. همان زمان که شایعه شد طارمی قرار است ریوآوه را ترک کند سه پیشنهاد از تیم های بنفیکا، پورتو و اسپورتینگ به دستش رسید که طارمی نهایتا پورتو را انتخاب کرد. آن روز ها و بعد از شایعه توافق طارمی با پورتو، این موضوع در رسانه های پرتغالی مطرح شد که اسپورتینگ به طارمی دو برابر دستمزد پورتو را پیشنهاد داده، ولی این بازیکن حاضر به پذیرش آن نشده است. به نظر می رسد اسپورتینگی ها هنوز رفتن طارمی به باشگاه رقیب را با وجود پیشنهاد خوبی که به او داده اند، هضم ننموده اند.

منبع: فرارو
انتشار: 14 خرداد 1401 بروزرسانی: 14 خرداد 1401 گردآورنده: mehrbox.ir شناسه مطلب: 11147

به "پشت پرده توهین نژادی به مهدی طارمی" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "پشت پرده توهین نژادی به مهدی طارمی"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید