چگونه با فرزندان درباره کرونا صحبت کنیم؟

به گزارش جعبه مهر، روزنامه آرمان ملی: یک جامعه شناس گفت: بیماری کرونا از جمله پدیده هایی است که بچه ها به دلایل شرایط سنی خود برای فهم آن چیزی که در حال دیدن بر صفحه تلویزیون یا شنیدن از افراد جامعه هستند ممکن است دچار مشکلاتی مانند اضطراب، استرس یا غم و اندوه شوند و در چنین شرایطی والدین باید بدانند که چگونه با فرزندان خود صحبت کنند.

چگونه با فرزندان درباره کرونا صحبت کنیم؟

رضا جعفری سدهی در گفتگو با ایرنا اضافه کرد: در چنین شرایطی، انجام گفت وگوی حمایتی و پذیرنده می تواند به افزایش قدرت درک و تحلیل موضوع، تقویت توان سازگاری و پذیرش واقعیت موجود به بچه ها کمک کند. وی پرسیدن سوال باز از کودک و گوش دادن فعال به آنها، صادق بودن با کودک، نشان دادن اینکه چگونه می توان از خود و دوستانشان حمایت و مراقبت کرد، اطمینان دهی مجدد به کودک، جست وجو و دنبال کردن حامیان و فعالان سلامتی، پرداختن و توجه به سلامتی خود و گفت وگوی نزدیک و با توجه و علاقه به کودک را از مهم ترین اصول انجام یک گفت وگوی سازنده بین والدین و فرزندان برشمرد.

این کارشناس بهزیستی درباره پرسیدن یک سوال باز از کودک و گوش دادن فعال به آنها گفت: به عنوان نخستین گام، شروع صحبت می تواند از طریق دعوت از کودک جهت گفتگو و طرح مسائل برای فهمیدن میزان فهم اولیه فرزند از بیماری و آمادگی او برای پذیرش راهنمایی بعدی شروع شود. ذکر این نکته ضروری است چنانچه سن کودک پایین است و تابحال نیز چیزی درباره شیوع پدیده نشنیده باشد ضرورتی به طرح موضوع نیست و گفتن مواردی مانند رعایت اصول اولیه بهداشتی بدون ایجاد ترس در ذهن کودک کافی است. جعفری سدهی اضافه کرد: مهم ترین اقدامی که والدین می توانند انجام دهند این است که کودک را مطمئن سازند که محیط زندگی آن ها مکانی امن است و اینکه به فرزند خود اجازه دهند که به صورت آزادانه و در فضایی فارغ از ترس صحبت کند.

وی ادامه داد: استفاده از ابزار هایی مانند نقاشی، قصه گویی و سایر فعالیت ها، ممکن است به ایجاد یک گفت وگوی باز کمک کند علاوه بر آن داشتن جدول زمانی روزانه که نحوه صرف زمان را طبق برنامه دقیق در قالب فعالیت هایی مانند بازی، ارتباط با دوستان از طریق تلفن و فضای مجازی با نظارت والدین، کمک به تهیه ناهار و شام و سایر فعالیت ها می تواند به پیشبرد این هدف کمک کند. این جامعه شناس گفت: مهم تر از همه باید از کوچک سازی دغدغه های ذهنی کودک و بی توجهی به نگرانی ها و دلواپسی های کودک اجتناب شود. احساس ترس و هراس کودک باید پذیرفته شود. همچنین باید به کودک اطمینان داده شود که آن ها هر وقت که دوست داشته باشند می توانند با والدین خود صحبت کنند.

با فرزندتان صادق باشید

وی گفت: مطابق با اصل صادق و روراست بودن با فرزندان، والدین باید حقایق را به شیوه صادقانه و محبت آمیز به فرزندان خود توضیح دهند زیرا بچه ها حق دارند اطلاعات درستی درباره چیزی که در اطراف آن ها می گذرد، داشته باشند. بزرگسالان مسئولیتی برای حفظ امنیت و سلامتی بچه ها در مقابل فشار ها دارند. جعفری سدهی اضافه کرد: استفاده از زبان متناسب با سن کودک، توجه به واکنش ها و حساسیت داشتن به سطح اضطراب و نگرانی کودک مهم تلقی می شود.

اگر والدین نتوانند به سوالات فرزندان پاسخ درست و منطقی بدهند نباید متوسل به حدس و گمان شوند؛ بلکه باید از آن به عنوان فرصتی برای جست وجو و پاسخ به سوالات مطرح شده با همکاری یکدیگر استفاده کنند. وی اضافه کرد: یکی از بهترین راه ها برای حفظ امنیت و سلامتی کودک در مقابل کرونا و سایر بیماری ها، شستن مرتب دست ها است. برای این کار نیازی به داشتن یک گفت و گوی ترسناک نیست. علاوه بر این والدین می توانند درباره نحوه عطسه کردن محافظت شده و نزدیک نشدن به افرادی که نشانه های بیماری را دارند توضیحات روشن و دقیقی ارائه دهند.

اطمینان دهی مجدد به کودک

این جامعه شناس گفت: هنگامی که کودک در حال تماشای تصاویر دلخراش و ترسناک از صفحه تلویزیون یا سایر رسانه ها درباره کروناست، شاید این احساس را پیدا کند که این بیماری، بحرانی فراگیر و همه جایی است زیرا بچه ها قادر نیستند تمایزی بین تصاویر روی صفحه نمایش و واقعیت شخصی خود قایل شوند و ممکن است باور کنند که آن ها در معرض یک خطر قریب الوقوع هستند.

جعفری سدهی اضافه کرد: در چنین شرایطی والدین می توانند به فرزندان خود کمک کنند تا فرصتی برای سازگاری با استرس ها را از طریق بازی ها و تکنیک های آرام سازی، انجام فعالیت های روزمره به صورت منظم قبل از رفتن به تختخواب داشته باشند. این حمایت ها می تواند به خلق یک انسان جدید در یک محیط نو منجر شود. وی ادامه داد: شیوه دیگر حمایت، به ویژه در مناطقی که بیماری در حال شیوع هست، یادآوری این نکته است که احتمال اینکه بچه ها به کرونا مبتلا شوند کم هست و اینکه بیشتر افرادی که ویروس کرونا دارند بیمار نمی شوند و نیاز به بستری پیدا نمی کنند. جعفری سدهی گفت: همچنین باید به کودک اطمینان داد که آن ها همه تلاش و توان خود را برای ایمن نگه داشتن خانواده به کار می برند.

والدین باید به فرزندان توضیح دهند که اگر آن ها بیمار شدند باید برای حفظ ایمنی و سلامتی خود در خانه یا بیمارستان بمانند. والدین باید به فرزندان خود اطمینان دهند که هرچند ماندن در خانه سخت و سخت است، اما پیروی از قوانین به ایمنی همه افراد کمک می کند. این کارشناس بهزیستی گفت: مهم است که بچه ها بدانند افرادی در حال کمک به دیگران به صورت سخاوتمندانه و مهربانانه هستند. برای این منظور، والدین باید قصه هایی از فعالان سلامت اعم از دانشمندان، افراد جوان و همه کسانی را که برای توقف شیوع و ایجاد جامعه سالم تلاش می کنند به اشتراک بگذارند. جعفری سدهی اضافه کرد: والدین زمانی می توانند از فرزندان خود در مقابل کرونا حمایت کنند که خود افرادی منعطف و سازگار باشند.

معمولا بچه ها ارزیابی دقیق از والدین خود دارند و آن ها را به خوبی می شناسند. بچه ها معمولا به واکنش والدین در برابر رویداد و اخبار مربوط به آن توجه می کنند بنابراین پاسخ و تسلط بزرگسالان به مهارت های سازگارانه به بچه ها کمک می کند که دریابند والدین آن ها آرام هستند و اوضاع در کنترل آنهاست. وی ادامه داد: اگر والدین نگران و مضطرب هستند، باید زمانی را به خودشان اختصاص دهند و با سایر اعضای خانواده، دوستان و افراد معتمد ارتباط برقرار کنند و زمانی را برای انجام دادن کار هایی که به آرامش و تجدید انرژی آن ها کمک می کند، اختصاص دهند.

گفتگو با کودک

این جامعه شناس و کارشناس بهزیستی گفت: یکی از اصول مهم برای کاهش استرس در بچه ها این است که اطمینان یابند، والدین شان هیچ گاه آن ها را در شرایط سخت و سخت رها نمی کنند. والدین می توانند همانگونه که صحبت شان با کودک در حال اتمام است سعی کنند سطح اضطراب کودک را از طریق دیدن زبان بدن، تن صدا و نحوه تنفس کودک ارزیابی کنند. جعفری سدهی اضافه کرد: آگاهی و مهارت والدین به اصول مطرح شده فوق می تواند گامی مهم جهت درک منطقی و اصولی نیاز ها و چالش های ذهنی بچه ها در شرایط شیوع بیماری، تقویت عوامل محافظت کننده و درنهایت ارتقای سلامت روانی در آن ها بینجامد.

مسافرت رو: مسافرت رو: آگاهانه سفر کنیم تا بیشتر از سفر لذت ببریم

دور زمین: دور زمین: آشنایی با زیبایی های دنیا در مجله گردشگری

منبع: برترین ها
انتشار: 30 مرداد 1400 بروزرسانی: 30 مرداد 1400 گردآورنده: mehrbox.ir شناسه مطلب: 6485

به "چگونه با فرزندان درباره کرونا صحبت کنیم؟" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "چگونه با فرزندان درباره کرونا صحبت کنیم؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید