گروه تیم ملی ایران مشکوک است، اسکوچیچ ضروری است اما کافی نه!

به گزارش جعبه مهر، به گزارش خبرنگاران، قرعه کشی انتخابی نهایی جام جهانی قطر در قاره آسیا برگزار گردید که طی آن تیم ها در دو گروه زیر با یکدیگر رقابت خواهند کرد:

گروه تیم ملی ایران مشکوک است، اسکوچیچ ضروری است اما کافی نه!

گروه اول: ایران، لبنان، سوریه، عراق، امارات و کره جنوبی

گروه دوم: ژاپن ویتنام عمان، چین، عربستان، استرالیا

همین امر باعث شد تا بعضی کارشناسان فوتبالی صحبت از ساده بودن جهت صعود شاگردان دراگان اسکوچیچ به جام جهانی قطر نموده و حریفان ایران را آسان بدانند.

با این حال جلال چراغپور مربی پیشین تیم ملی ایران و کارشناس فوتبال دیدگاه متفاوتی نسبت به این موضوع دارد. مشروح صحبت های چراغپور در تبادل نظر با خبرنگاران که از ابعاد مختلف به بررسی شرایط تیم ملی ایران پرداخته است را در پی می خوانید:

پتانسیل حادثه های مشکوک وجود دارد!

پیشکسوت فوتبال ایران درباره هم گروهی ایران با کره جنوبی، امارات، عراق، سوریه و لبنان اضافه نمود: آنچه در این دسته قرار گرفته و معین است پتانسیل حادثه های غیر مترقبه در گروه ما بیشتر از گروه دوم است. گروهی که ژاپن، استرالیا و عربستان سعودی قرار گرفته اند را قدرت فوتبال معین می نماید که کدام یک از آنها می توانند به جام جهانی برسند.

وی ادامه داد: واقعیت این است که پتانسیل های مشکوکی در بین حریفان ایران وجود دارد که می تواند نتایج شگفت انگیزی را رقم بزند. ابهاماتی که می تواند نتایج را تحت تأثیر مستقیم خود قرار دهد و کار را به هزاران اما و اگر بکشاند.

مهم ترین بازی ها، اولین ملاقاتها

چراغپور در مورد آغاز ملاقاتهای ایران با سوریه و عراق تاکید نمود: به نظرم بازی با این دو تیم بسیار مهم است. سخت ترین ملاقاتها را مقابل سوریه و عراق داریم. باید کار گروه ویژه و تخصصی برای شناخت از رقیبان داشته باشیم. ما قبل از آغاز بازی با سوریه و عراق باید به طور کامل بدانیم حریفان ما قرار است نود دقیقه چطور بازی نمایند.

تاکتیک های متفاوت برای هر بازی

مربی پیشین تیم ملی فوتبال ایران ادامه داد: شاید لازم باشد برای هر یک از بازی ها تاکتیک خاص خودمان را داشته باشیم. شیوه بازی تیم ملی ایران در هر ملاقات فرق دارد. شاید مقابل سوریه بازی متفاوتی نسبت به لبنان داشته باشیم.

اسکوچیچ ضروری است اما کافی نه!

چراغپور درباره ادامه حضور دراگان اسکوچیچ در رأس کادر فنی تیم ملی ایران توضیح داد: من فکر می کنم مهم تر از حضور سرمربی و بازیکن، نقش دستیارانی است که می توانند بررسی خوبی به اسکوچیچ بدهند. او به اسم یک سرمربی پیروز در دور مقدماتی، برای صعود لازم بود اما به هیچ وجه کافی نیست.

هاشمیان و باقری با شخصیت هستند اما...

او درباره ادامه حضور وحید هاشمیان و کریم باقری در کادر فنی تیم ملی ایران توضیح داد: من می خواهم درباره دستیاران ایرانی کادر فنی با صراحت صحبت کنم و امیدوارم واقعاً به کسی بر نخورد. آقای کریم باقری یکی از بازیکنان نمونه دوران فوتبالی خودش بوده است و هنوز هم صاحب نام است. شخصیت او کاریزماتیک است. وحید هاشمیان هم دوران حرفه ای خوبی داشته و گویا کلاس های مربیگری را هم حرفه ای دنبال نموده است. هر دو نفر فوق العاده با شخصیت هستند اما واقعیت فنی دستیاران اسکوچیچ چیز خوبی نیست.

چراغپور توضیح داد: هیچ کدام از افراد کادر فنی تیم ملی نمی توانند تفکری برتر از اسکوچیچ داشته باشند؛ در نتیجه همانطور که کارلوس کی روش در لحظات بحرانی تنها بود اسکوچیچ هم تنهاست.

لحظات بحرانی کی روش طور!

کارشناس فوتبال ایران در مورد این موضوع یادآور شد: لحظات بحرانی کارلوس کی روش در زمان حضور در تیم ملی ایران در دو بازی رقم خورد. یک بار مقابل عراق در جام ملت های 2015 و بار دیگر هم مقابل ژاپن در جام ملت های 2019 بوده است.

صعود را نباید به تکنیک بازیکن بسپاریم

چراغپور درباره نسل طلایی تیم ملی ایران هم صحبت کرد و گفت: اصلاً نباید صعود به جام جهانی قطر را به تکنیک و نبوغ بازیکنان بسپاریم. تاکتیک تیمی در این مرحله سرنوشت ساز است. بر کسی پوشیده نیست مهدی طارمی و سردار آزمون در برترین شرایط هستند اما اگر آنها برنامه ای از سوی کادر فنی به طور دقیق دریافت ننمایند هیچ حرفی هم در زمین مسابقه نخواهند داشت.

بررسی مدرن می خواهیم نه سطحی

وی تاکید نمود: در نتیجه باید بگویم در فرصت به جامانده ضروری است بررسی دقیق و بررسی مدرنی از کره جنوبی، امارات، عراق، لبنان و سوریه داشته باشیم. اسکوچیچ بیشتر از هر شخص دیگر احتیاج به دستیار بررسی دارد. من به هیچ وجه منظورم بررسیهای سطحی نیست بلکه نگاه عمیق به حریف و شناخت فرد به فرد بازیکنان تیم های حریف است.

هشدار برای اتحاد عربی!

چراغپور با اشاره به حمایت قطعی تیم های عربی در انتخابی نهایی جام جهانی یادآور شد: به طور قطع در دور برگشت همین بازی ها، بزرگترین خطری که تیم ما را تهدید می نماید شعار همه برای یکی و یکی برای همه از سوی تیم های عربی است که چهار تیم حاشیه حوزه خلیج فارس برای امارات اجرا نمایند. این کار را حتی ممکن است در یک بازی با گل خورده زیاد انجام دهند. بنا بر این تیم های گروه اول که ایران در آن حضور دارد بسیار سخت تر از گروه دوم است. به جرأت می گویم 65 الی 70 درصد از شانس صعود دست خودمان است اما به جامانده این درصد را نتایج تیم های حاشیه خلیج فارس معین می نمایند.

برترین ها را داریم

چراغپور در سرانجام اظهار داشت: برترین بازیکنان فوتبال را در قالب تیم ملی در اختیار داریم. اسکوچیچ را هم به اسم یکی از مربیان خوش اخلاق در اختیار داریم. ضمن اینکه کادر فنی بسیار محترمی داریم که با باقری و هاشمیان می تواند حرف های زیادی برای گفتن داشته باشد. با این حال حلقه گمشده آنها شناخت دقیق و جامع از تک تک حریفان است که باید مد نظر قرار دهیم.

bestcanadatours.com: مجری سفرهای کانادا و آمریکا | مجری مستقیم کانادا و آمریکا، کارگزار سفر به کانادا و آمریکا

منبع: خبرگزاری مهر
انتشار: 30 مرداد 1400 بروزرسانی: 30 مرداد 1400 گردآورنده: mehrbox.ir شناسه مطلب: 10784

به "گروه تیم ملی ایران مشکوک است، اسکوچیچ ضروری است اما کافی نه!" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "گروه تیم ملی ایران مشکوک است، اسکوچیچ ضروری است اما کافی نه!"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید