آرامگاه میرزا کوچک خان جنگلی

به گزارش جعبه مهر، یونس استادسرایی مشهور به میرزا کوچک خان جنگلی (1257 - 11 آذر 1300) مبارز انقلاب مشروطه و رهبر جنبش جنگل بود که در اعتراض به نقض تمامیت ارضی و استقلال ایران از سوی بیگانگان بعد از مشروطه قیام کرد. آرامگاه این رهبر انقلابی در شهر رشت واقع شده است. با خبرنگاران همراه باشید.

آرامگاه میرزا کوچک خان جنگلی

میرزا یونس معروف به میرزا کوچک فرزند میرزا بزرگ در سال 1257 هجری شمسی در محله قدیمی استادسرا شهر رشت در خانواده ای متوسط به جهان آمد. طبق گفته اطرافیان، او مردی قوی بنیه با رنگ چشمان روشمن و چهره ای بشاش بود و از نظر اجتماعی مردی باادب، فروتن، خوش برخورد، مومن به اصول اخلاقی، هوادار عدل و آزادی و حامی مظلومان بود. پس از مقاومت چشمگیر جنبش جنگل در مقابل قزاق ها، این جنبش مجبور به عقب نشینی شد و میرزا به سمت کوه های خلخال در استان اردبیل گریخت، اماگرفتار بوران و طوفان شد و خاتمه زیر فشار سرما و برف در روز 11 آذر 1300، درحالی که تنها یار وفادارش، گائوک آلمانی معروف به هوشنگ را به کول گرفته بود، از پای درآمدند.

آرامگاه میرزا کوچک خان جنگلی معروف به سردار جنگل در جنوب شهر رشت و در محلهسلیمان داراب، در میان بقعه و گورستان سلیمان داراب واقع شده است و از جمله مکان های دیدنی شهرستان رشت به شمار می آید. در اطراف قبر میرزا کوچک خان جنگلی، اجساد مجاهدان جنگلی دفن شده است که اسامی آنها بر روی سنگ قبر آنان حک شده است. در کنار قبر میرزا آرامگاه شاعر بلند آوازه و مردمی گیلان، شیون فومنی واقع شده است.

بعضی از مشاهیر مدفون در گورستان سلیمان داراب عبارت اند از : میرزا حسین خان کسمایی، ابراهیم فخرایی، شیون فومنی، جهانگیر سرتیپ پور، دکتر محمود بهزاد، نصرت رحمانی. بنای یادبود میرزا کوچک خان چنگلی به گونه ای ساده اما زیبا و با توجه به اصول معماری سنتی در سال های پیروزی بعد از انقلاب اسلامی ساخته شد. بازسازی آرامگاه این بزرگ مرد تاریخ مبارزات گیلان و ایران، در سال 1360 هجری شمسی مطرح شد.

طرح مقبره با توجه با اصول معماری سنتی توسط دفتر فنی حفاظت آثار باستانی گیلان تهیه و به مرور به اجرا در آمد. در مرحله بعد طرح احداث مجموعه فرهنگی میرزا کوچک مد نظر نهاده شد. در سال 1371 نیز توسط میراث فرهنگی گیلان، دیوار کشی و احداث سردری شایسته مقام میرزا انجام شد. مقبره میرزا کوچک خان به صورت یک هشت ضلعی منظم از اشکال هندسی رایج در معماری سنتی ایران است و به مساحت 40 متر مربع و ارتفاع 9 متر ساخته شده است. عناصر تشکیل دهنده آن عمدتا آجر، کاشی، سفال و چوب است که همگی از مصالح بومی به شمار می رود و تلفیق آن با فضای سبز درختان کهنسال اطراف بنا یادآور جنگل و متناسب با روحیات آزاد منشانه آن شخصیت مبارز است

عکاس: پویان شادپور

تهیه شده در جعبه مهر

منبع: کجارو
انتشار: 6 فروردین 1399 بروزرسانی: 30 فروردین 1399 گردآورنده: mehrbox.ir شناسه مطلب: 4699

به "آرامگاه میرزا کوچک خان جنگلی" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "آرامگاه میرزا کوچک خان جنگلی"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید