شروع مطالعه حفاظت از طاق بستان ، نقش برجسته های ساسانی زیر ذره بین مرمت گران

به گزارش جعبه مهر، پروژه مطالعه ساختاری، آسیب شناسی و طرح حفاظت نقش برجسته های سنگی طاق بستان زیر نظر اداره کل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی کرمانشاه و توسط متخصصان مرمت آثار تاریخی در حال اجرا است.

شروع مطالعه حفاظت از طاق بستان ، نقش برجسته های ساسانی زیر ذره بین مرمت گران

جهت دریافت خدمات تعمیرات ساختمان با گروه ساختمانی آبان در ارتباط باشید.

جعبه مهر - ثریا باباخانی مدیر پایگاه تاریخی طاق بستان در مورد جزئیات این پروژه گفت: بر اساس توضیح خدمات مصوب این پروژه، ابتدا مطالعات مقدماتی در فاز یک برای ارائه طرح حفاظت انجام خواهد شد و عملیات اجرایی در فاز دوم پس از انجام مطالعات مقدماتی و بر اساس نتایج حاصل از آن اجرا می گردد.

او افزود: مستندنگاری و فتوگرامتری به همراه آسیب نگاری با ارائه تصاویر تخت و مدل سه بعدی از نقوش برجسته و محوطه و عرصه مجموعه طاق بستان، ساختارشناسی فیزیکی و شیمیایی سنگ های محوطه با انجام مطالعات آزمایشگاهی، آسیب شناسی سنگ ها و شناسایی الگوهای فرسایش نقوش برجسته و رسوبات سنگ ها، ارائه طرح حفاظت جامع نقوش برجسته سنگی طاق بستان و پیشنهادهای اجرایی برای پاک سازی رسوبات، اصلاح مداخله های نادرست پیشین و پر کردن درزها و شکاف ها، تثبیت و استحکام بخشی ترک ها و پوسته های متورق سنگ ها و مرمت بخش های تخریب شده از مهمترین اقداماتی است که در این پروژه انجام خواهد شد.

او در ادامه گفت: در این طرح تمام مواد و روش های پیشنهادی در چهارچوب شیوه ها و مبانی نوین علم حفاظت و مرمت خواهد بود. لذا بر اساس شناخت آسیب ها و ساختار سنگ ها، مواد و روش های پیشنهادی این طرح، طی انجام آزمون های پیرسازی آزمایشگاهی و میدانی برای دستیابی به بهترین روش حفظ و مرمت نقوش برجسته سنگی با رعایت کمترین مداخله و حفظ اصالت نقوش برجسته پیش بینی و ارائه می گردد.

باباخانی افزود: پیشنهاد و طرح حفاظت ارائه شده پس از کسب مجوزهای لازم از شورای فنی وزارت میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی و نظارت اداره کل امور پایگاه های این وزارت خانه قابل اجرا خواهد بود.

طاق بستان، مجموعه باارزشی از شاهکار هنر و فرهنگ دوره ساسانی در کرمانشاه است که بر صخره کوه و کنار چشمه پرآب و منظری از طبیعت، نمایشگر صحنه های تاج ستانی اردشیر دوم و شاپور دوم احتمالا خسروپرویز و نیز حجاری هنرمندانه از صحنه های شکار و بزم با ظرافت و جزییات هنری دوره ساسانی است که بیش از سی سال است که هیچ گونه اقدام حفاظتی برروی نقوش برجسته آن انجام نشده و نیازمند توجه ویژه و اقدامات مناسب علمی و عملی برای حفظ و نگهداری آن است.

منبع: چمدان
انتشار: 23 آبان 1398 بروزرسانی: 30 فروردین 1399 گردآورنده: mehrbox.ir شناسه مطلب: 3382

به "شروع مطالعه حفاظت از طاق بستان ، نقش برجسته های ساسانی زیر ذره بین مرمت گران" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "شروع مطالعه حفاظت از طاق بستان ، نقش برجسته های ساسانی زیر ذره بین مرمت گران"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید