آقای نمکی؛ انتقال دانشجویان شاغل در دانشگاه های خارجی به کشور نگران کننده است

به گزارش جعبه مهر، دبیران شورای صنفی دانشجویان دانشگاه های علوم پزشکی با ارسال نامه ای به وزیر بهداشت خواهان عدم پذیرش و انتقال دانشجویان ایرانی مشغول به تحصیل از دانشگاه های خارج به دانشگاه های داخل شدند.

آقای نمکی؛ انتقال دانشجویان شاغل در دانشگاه های خارجی به کشور نگران کننده است

اگر علاقمند به دریافت بهترین خدمات تحصیل کانادا هستید با ما همراه شوید، با مجری مستقیم ویزای تحصیلی کانادا، با دریافت مشاوره رایگان از مجربترین تیم مهاجرتی کانادا، بهترین مسیر را به سوی مدارو، کالج ها و دانشگاه های کانادا انتخاب کنید.

به گزارش گروه دانشگاه جعبه مهر، به نقل از مفدا، دبیران شورای صنفی دانشجویان دانشگاه های علوم پزشکی با ارسال نامه ای به وزیر بهداشت خواهان عدم پذیرش و انتقال دانشجویان ایرانی مشغول به تحصیل از دانشگاه های خارج به دانشگاه های داخل شدند.متن نامه دبیران شورا های صنفی دانشگاه های علوم پزشکی به توضیح ذیل است:

نظام آموزشی در بستر جامعه و فرهنگ ایفای نقش می نماید و با آن داد و ستد مستمر دارد. اگر چه جریان رسمی آموزش به کارکرد ضمنی و پنهانی خود معمولا بی اعتناست، اما این امر منافاتی با ابعاد فرهنگی و اجتماعی آموزش ندارد. حال که جامعه ما از بی عدالتی، شکاف طبقاتی و فقدان آرمان و ناامیدی در عرصه عمومی رنج می برد وظیفه جامعه دانشگاهی حرکت در جهت برطرف این نارسایی هاست؛ لذا تصمیم گرفتیم نقطه آغاز این حرکات را از خود دانشگاه آغاز کنیم، زیرا هویت صنفی دانشجویی ایجاب می نماید بدون هیچ ترسی اعتراض خود را به بی عدالتی ها بیان کند. متاسفانه مسئولان امر به خوبی سخن از عدالت آموزشی می گویند، اما در عمل شاهد بستری مناسب و همگانی در جهت استفاده از پتانسیل های آموزشی برای حاکمیت عدالت در جامعه و استفاده برابر از آموزش های رسمی نیستیم.

مصداق یکی از این بی عدالتی ها سیاست گذاری های اجرا شده در نظام آموزشی است، به گونه ای که دانشجوی روستایی در سال های اخیر، به دلیل عدم اتصال به ساختار عریض و طویل قدرت از اساسی ترین حقوق خود باز میماند، ولی راه ورود به دانشگاه برای متمولین هموار تر شده است.

دانشگاه های کشور اصولا باید بستری مناسب در جهت رشد و شکوفایی و اعتلای نخبگان و استعداد های درخشان کشور باشند، اما تبدیل به خانه ای برای طیفی خاص از جامعه شده اند. وظیفه مسئولین موثر در تصمیم سازی های آموزشی، بر اساس قانون اساسی فراهم کردن شرایط تحصیلات عالیه برای همه مردم و نه برای قشر هایی خاص از جامعه است.

بعد از بیان مقدمات ضروری است بگوییم گرچه کنکور بهترین راه شناسایی و انتخاب افراد نخبه دارای صلاحیت های لازم نیست، اما یقینا در شرایط کنونی بهترین مجرای اجرای عدالت آموزشی است (قطعا کنکور سراسری ایراداتی اساسی دارد و ما نیز منکر آن نیستیم، اما صحبت در این باره، در این مقال نمی گنجد) و در حال حاضر با فاکتور دریافت از بعضی مولفه ها می توان گفت، کنکور سراسری راهی برای تشخیص بهترین، توانمندترین و کوششگر ترین داوطلبین کنکور است و در این کارزار برای سالیانی طولانی، افرادی شایسته پیروز به حضور در بهترین و مهم ترین رشته های تحصیلات عالی کشور شده اند.

در بخشی از نامه دبیران شورا های صنفی دانشگاه های علوم پزشکی آمده است: متاسفانه انتقال عده ای از افراد دارای تمکن با ثبت نام در دانشگاه های خارجی و سپس بازگشت آن ها پس از دو ترم به داخل کشور باعث نابرابری و سرخوردگی اجتماعی خیل بزرگی از داوطلبان برای ورود به دانشگاه های علوم پزشکی شده است و ناامیدی و دلسردی قابل توجهی در بین دانشجویان و حتی فارغ التحصیلان رشته های حوزه بهداشت و درمان به وجود آورده است.

از این رو ما نمایندگان دانشجویان دانشگاه های علوم پزشکی سراسر کشور اعتراض و نگرانی خود را به هرگونه تصمیم جدید برای انتقال دانشجویان ایرانی شاغل در دانشگاه های خارجی که عمدتا از تراز های علمی پایینی نیز برخوردارند و قطع به یقین خسارات جبران ناپذیری را به بدنه علوم پزشکی وارد خواهند ساخت، به هر علتی از جمله پاندمی کووید 19، کمبود ارز و ... اعلام می داریم.

در شرایطی که وزیر، معاونین، مسئولین دانشگاهی و اساتید به تعداد بالای دانشجویان در حال تحصیل معترض هستند و به دلیل عدم وجود امکانات کافی و مناسب آموزشی و رفاهی پیگیر عدم افزایش ظرفیت هستند، چگونه بدون فراهم سازی زیر ساخت های لازم به دنبال پذیرش این دانشجویان آن هم با اخذ مصاحبه هایی که شفافیت آن ها برای عموم روشن نیست، بوده اند و در روز های اخیر نیز به حواشی جدی و عمیقا تاثیرگذار در این خصوص، دامن زده اند.

اگر چه گفتنی است تمامی متقاضیان ورود به دانشگاه های داخل کشور برادران و خواهران ما هستند، اما ای کاش مسئولین مربوطه به جای آنکه تمرکز خود را روی پذیرش دانشجویان خارج از کشور بگذازند، به فکر پذیرش داوطلبانی باشند که همیشه با داشتن تمام شرایط لازم و صرفا به دلیل عدم تمکن اقتصادی و امتیازات ویژه از تحصیل در رشته های مورد علاقه خود بازمانده اند.

دبیران شورا های صنفی دانشگاه های علوم پزشکی در انتها نامه خود به وزیر بهداشت، اعلام نموده اندکه مهمترین سرمایه کشور بالاخص کشور های در حال توسعه، دانشگاه ها و جوانان و امیدواری آن ها است. این سرمایه ها مهمتر از ارز کشور و هر چیز مشابه دیگر است، اما افسوس که این تصمیم، تصمیمات قبلی و تصمیمات آینده با این منطق و طرز تفکر حاکم، موجب نابودی این سرمایه های بزرگ و انسانی خواهد شد؛ لذا خواهشمندیم تمام کوشش خود را برای انتها دادن به این تصمیم و عدم پذیرش دانشجویان خارج از کشور به کار ببندید.

منبع: خبرگزاری دانشجو
انتشار: 9 شهریور 1399 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: mehrbox.ir شناسه مطلب: 6632

به "آقای نمکی؛ انتقال دانشجویان شاغل در دانشگاه های خارجی به کشور نگران کننده است" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "آقای نمکی؛ انتقال دانشجویان شاغل در دانشگاه های خارجی به کشور نگران کننده است"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید