آمار سخنگوی وزارت بهداشت از موافقان و مخالفان برگزاری کنکور ، ترکیه و چین هم کنکور را برگزار کردند ، کادر پرستاری را افزایش می دهیم

به گزارش جعبه مهر، سخنگوی وزارت بهداشت با اشاره به اینکه طبق نظرسنجی سازمان سنجش 95 درصد داوطلبان کنکور موافق برگزاری آن هستند، گفت: باید توجه داشته باشیم اگر کنکور به تعویق بیفتد تداخل با پائیز و آنفولانزا را خواهیم داشت.

آمار سخنگوی وزارت بهداشت از موافقان و مخالفان برگزاری کنکور ، ترکیه و چین هم کنکور را برگزار کردند ، کادر پرستاری را افزایش می دهیم

به گزارش خبرنگاران آنلاین و به نقل از فارس، سیما سادات لاری سخنگوی وزارت بهداشت با اشاره به اینکه طبق نظرسنجی سازمان سنجش 95 درصد داوطلبان کنکور موافق برگزاری آن هستند، یادآور شد: باید توجه داشته باشیم اگر کنکور به تعویق بیفتد تداخل با پائیز و آنفولانزا را خواهیم داشت.

وی در پاسخ به این سؤال که چرا آمار مبتلایان به کرونا کم نمی گردد، گفت: متأسفانه چون ویروس غیر قابل پیش بینی است و ندانسته های ما در مقابل دانسته های ما کم است، ما فکر می کردیم رفتار آن با تغییر فصل عوض گردد، اما ظاهرا همه فصول را دوست دارد و از رفتار سایر خانواده خودش تبعیت نمی کند و ما هم داریم موج دوم این بیماری را تجربه می کنیم.

وی گفت: اینکه می گویند سرعت انتقال بیشتر شده هنوز قطعی نیست مقالات و شواهدی هم هست اما قطعی نیست، اما چیزی که در دنیا مشاهده می کنیم و آمار 16 میلیون نفر ابتلا و 640 هزار نفر جانباخته در دنیا و آمار فزاینده ای که در کشور داریم حاکی از این است که بیماری رو به فزایش است.

لاری ادامه داد: تنها چیز واضحی که با قطعیت می توانیم بگوئیم اینکه با رفتارهای اجتماعی ما هماهنگ است با رعایت اصول بهداشتی بیشتر و فاصله گذاری شاهد کاهش آمار بودیم، هر چقدر رعایت بیشتری کنیم و خودمان را با سبک زندگی کرونایی تطبیق دهیم قطعا آمار پائین خواهد آمد. چون عادی انگاری شد، محدودیت ها کم شد و بازگشایی ها پلکانی صورت نگرفت و هم اینکه ما فکر نمی کردیم ویروس تابستان هم رفتارش به همین شکل باشد و همین عادی انگاری ها و خستگی مردم باعث شد که شیوع بیشتر گردد.

استخدام پرستاران

سخنگوی وزارت بهداشت، همچنین در مورد استخدام کادر جدید درمان گفت: متأسفانه یکی از دغدغه های ما خستگی کادر درمان است چون مردانه جلو آمدند و خیلی خیلی فداکاری کردند و در همان ابتدا با وجود امکانات حفاظتی کم جان خود را در دست گذاشتند، خسته شدند اما غیرتمندانه ایستادند، در آبان ماه 98 ما 4500 نفر جذب نیرو به وسیله آزمون داشتیم، بعد از شیوع ویروس 3000 نفر قرار شد که جذب شوند که 2500 نفر خاص کادر پرستاری و نیروی فوریت ها هستند، 2238 نفر مجوز برای قراردادی این عزیزان گرفتیم که به دنبال تأمین اعتبار آن هستیم، و دوباره درخواست 7000 جذب نیرو دادیم.

وی همچنین در مورد تغییر علائم کرونا نیز یادآور شد: کاملا نمی توانیم بگوئیم، شاید این علائم بوده ما توجه نمی کردیم دوره حاد بیماری بوده و یک سری از علامت ها بیشتر به چشم می آمده، آن چیزی که تعیین فکر می کردیم بیشتر افراد مسن و افراد دارای بیماری های زمینه ای درگیر می شدند که در حال حاضر موارد ابتلا در بچه ها و جوان ها هم گزارش شده خیلی از این علائم را هم در این ویروس داشتیم توجه به آنها نمی شده چون نادانسته های ما بیشتر از دانسته هاست.

سخنگوی وزارت بهداشت دپاسخ به این سؤال که آیا کوششی برای فراوری واکسن در ایران شده، اظهار کرد: یک کمیته علمی متشکل از افراد باتجربه و دانشمند که با دانشمندان عظیم دنیا تبادل علمی دارند حتی به عنوان اعضای برجسته در کمیته های علمی دنیا شناخته شده هستند در این زمینه فعال است و ما هم پا به پای دنیا داریم کوشش می کنیم، دو گره تقریبا از مراحل تست حیوانی عبور کردند اما زمان بر است و فراوری دانشگاهی با فراوری صنعتی متفاوت است، در دنیا هم روسیه، چین، آکسفورد انگلستان با همکاری هند پیروز بودند، ولی طبق گفته سازمان دنیای بهداشت بعید است که در زیر یک سال به دست ما برسد. به خاطر پیچیدگی که این ویروس دارد نمی دانیم واکسن هم چقدر می تواند این ایمنی را دهد باید تمدید گردد یا نه ولی چیزی که مهم است تا آن موقع با رفتار اجتماعی صحیح به راحتی می توان پیشگیری کند.

وی در مورد داروهای مؤثر در بیماری هم گفت: ما کمیته علمی داریم و در صدد هستند که واقعا اگر دارویی مؤثر است حتما وارد پروتکل درمانی گردد، این بیماری فازهای مختلف دارد مرحله اول باید داروی ضد ویروسی و در مرحله بعد ضد التهابی استفاده گردد و این یک تصمیمی است که باید در بیمارستان گرفته گردد، مهم این است که مردم در بازارهای سیاه گرفتار نشوند چون این داروها داروهای بیمارستانی است اما خوشبختانه فراورینماینده های داخلی هم در حال حاضر رندسویل را فراوری می نمایند.

لاری در مورد فراوری و توزیع ماسک هم اعلام کرد: این کار بر عهده وزارت صمت است و وزارت بهداشت متولی این است که برای کادر درمانی به اندازه کافی خریداری کند، ولی خوب مرتبا پیگیر این هستیم در دسترس مردم با قیمت مناسب تر قرار گیرد و کیلیپ های هم با همکاری صداوسیما تهیه و پخش شده که مردم خودشان در خانه هم بتوانند تهیه نمایند.

ترکیه و چین هم کنکور را برگزار کردند

سخنگوی وزارت بهداشت همچنین در مورد برگزار کنکور نیز شرح داد و یادآور شد: در کشورهای دیگر هم مثل ترکیه و چین برگزار شده، از طرفی داوطلبان کنکور هم در شرایط روحی و روانی خاصی هستند و طی نظرسنجی سازمان سنجش 95 درصد دوست دارند کنکور برگزار گردد، ما باید بین بحث سلامتی جسم و سلامت روان یک تعادلی برگزار کنیم، لذا یک سری پروتکل های بهداشتی تهیه شده و در مورد آزمون های کارشناسی ارشد و دکترا هم به کار گرفته شد، تست ارزیابی سلامت قبل ورود، افزایش تعداد حوزه ها، ایجاد اتاق ایزوله، افزایش روزهای برگزاری، رعایت فاصله گذاری و کنترل ورود و خروج در حوزه امتحانی، طولانی تر شدن ساعات برگزاری.

وی ادامه داد: در کوشش هستیم تا یک تمهیداتی ایجاد کنیم که داوطلبان از این سردرگمی نجات پیدا نمایند، ولی همه این ها باید با سازمان سنجش آنالیز گردد و انشاءالله بهترین تصمیم گرفته گردد، باید توجه داشته باشیم اگر کنکورعقب هم بیفتد تداخل با پائیز و آنفولانزا را خواهیم داشت.

این مقام مسؤل همچنین در مورد افزایش کیت در کشور نیز گفت: شرایط بهتر شده و با تمهیداتی که شده در کل کشور دستگاه دارند، کیت خریداری و حتی فراوری می گردد، اما خوب به اندازه ایده آل نیست چراکه هر چه بیماریابی بیشتری داشته باشیم و قوانین بهتری برای قرنطینه شدن داشته و تماس های بیمار را بیشتر کنترل کنیم شیب بیماری کمتر خواهد شد.

رتبه 10 ایران در مبتلایان

وی گفت: ما در حال حاضر در ابتلای به ویروس در رتبه 10 و 11 هستیم، کشورهایی که محدودیت های بیشتری اعمال کردند و توانستند حمایت مالی بیشتری داشته و فاصله گذاری را حتی با جریمه رعایت کردند، تجربه پیروزی داشتند اما در کل دنیا ویروس رو به افزایش است و سازمان دنیای بهداشت هم اعلام نموده به محض تغییر رفتار آمار هم پائین خواهد آمد.

لاری در برنامه طبیب در مورد بازگشایی مدارس نیز عنوان نمود: همه ما دچار عدم قطعیت هستیم چون تکلیف ویروس معلوم نیست، قبل اعلام شده 15 شهریور، اما همه چیز بستگی به این دارد که شرایط جامعه به چه سمتی پیش می رود.

منبع: همشهری آنلاین
انتشار: 3 مهر 1399 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: mehrbox.ir شناسه مطلب: 6939

به "آمار سخنگوی وزارت بهداشت از موافقان و مخالفان برگزاری کنکور ، ترکیه و چین هم کنکور را برگزار کردند ، کادر پرستاری را افزایش می دهیم" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "آمار سخنگوی وزارت بهداشت از موافقان و مخالفان برگزاری کنکور ، ترکیه و چین هم کنکور را برگزار کردند ، کادر پرستاری را افزایش می دهیم"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید