آنچه که باید در مقابل شخصیت مرزی بدانید

به گزارش جعبه مهر، همانطور که از نامش پیداست، شخصیت های مرزی همواره روی لبه یک خط یا مرز در حرکت هستند و هر لحظه ممکن است از یک طرف مرز پرتاب شوند. به دلیل ناآشنایی مردم نسبت به اختلالات روحی و روانی و جدی نگرفتن آن ها، شخصیت مرزی به مرور زمان بدتر شده و کار به جایی می رسد که زندگی یک خانواده تحت تاثیر آن قرار می گیرد.

آنچه که باید در مقابل شخصیت مرزی بدانید

به گزارش خبرنگاران به نقل از حامی هنر زندگی، در این مقاله، سعی شده تا زندگی کردن با شخصیت مرزی و نحوه برخورد با شخصیت مرزی آموزش داده گردد. البته قطعا این مقاله صرفا آشنایی است و بدون کمک یک درمانگر حرفه ای درمان شخصیت مرزی ممکن نیست.

ویژگی های شاخص افراد مبتلا به اختلال شخصیت مرزی

برای برخورد با شخصیت مرزی لازم است ویژگی های آن ها را به طور کامل بشناسید. مهم ترین نشانه شخصیت مرزی، خلق بی ثبات و روابط ناپایدار است. در اینجا به طور مختصر10 نشانه شخصیت های مرزی را بیان می کنیم:

1- اواخر نواجوانی آغاز می گردد و می توان از پیشروی آن پیشگیری کرد.

2- برای طرد نشدن کوشش شدیدی می نماید.

3- بی ثباتی در تمام رفتار و تصمیم های او تعیین است.

4- بسیار تکانشی و تهاجمی رفتار می نماید.

5- بدون فکر و قصد عمل می نماید و روی خود کنترلی ندارد.

6- در روابط میان فردی مکررا بی ثبات و پرتنش است و دائم در پی تغییر افراد است.

7- افراد را در دو حد بسیار ارزشمند و بسیار بی ارزش تقسیم می نماید.

8- احساس پوچی و ناامیدی مفرط می نماید.

9- هویت و خودپنداره نا متعادل و بی ثبات دارد.

10- رفتارهای پرخطر و تکانشی مثل رابطه های جنسی متعدد، سوءمصرف مواد و رانندگی خطرناک دارد.

نحوه برخورد با یک شخصیت مرزی چگونه باید باشد؟

ازدواج با شخصیت مرزی آسان نیست. بی احساسی، ناامیدی، خشم، بی انگیزگی، تنش و بی ثباتی ممکن است خانواده یا زندگی زناشویی را از هم بپاشد. اما بسکمک از مردم این بیماری را درمان نموده و بسکمک نیز روش های مقابله با آن را یاد گرفته اند. ابتدا نکات مهم برای مقابله با این اختلال در محیط منزل را بیان می کنیم:

1 - برای رفتار و برخورد با شخصیت مرزی کمک بگیرید

اختلال شخصیت مرزی، یک اختلال جدی است. تجربیات فرد مرزی، تجربیاتی عادی نیستند و هم خود فرد و هم همسر و خانواده او آزار می بینند. خوشبختانه تعدادی درمان موثر برای این اختلال وجود دارد. کمک دریافت از یک درمانگر حرفه ای در زمینه مشاوره خانواده که بیمار در کنار او احساس آرامش و اعتماد دارد قدم اول است.

2 - یک برنامه ایمن داشته باشید

اختلال مرزی، احساسات بسیار دردناکی را ایجاد می نماید و ممکن است تا مرز خودکشی و آسیب زدن به خود نیز برود. بنابراین داشتن یک برنامه مراقبتی و امن، قبل از وقوع هر بحرانی بسیار لازم است.

3 - در برخورد با شخصیت مرزی حامی باشید و حامی داشته باشید

داشتن حمایت و پشتیبانی دوست، خانواده و شریک زندگی، می تواند کمک بسیار بزرگی باشد. شاید کمی سخت و غیر قابل تحمل باشد، مخصوصا در اوایل درمان، بنابراین لازم است که خودتان نیز راه هایی برای برقراری ارتباط با دیگران و داشتن یک حامی داشته باشید تا بتوانید حامی خوبی برای شخصیت مرزی باشید. شخصیت مرزی از جمله اختلالات شخصیت است که به تنهایی نمی توانید از پس آن بربیایید. بنابراین از کمک دیگران نیز بهره بگیرید.

چه چیزهایی باید برای برخورد مناسب با شخصیت مرزی بدانم؟

در صورتی که قصد ازدواج با یک شخصیت مرزی را دارید حتما از فرد متخصص مشاوره ازدواج دریافت نمایید. در ادامه بعضی از رفتارها و مهارت هایی که در زندگی با شخصیت مرزی باید بیاموزید را بیان می کنیم:

1. اطلاعات کافی درباره شخصیت مرزی کسب کنید

باید تمام اعضای مرتبط با شخصیت مرزی، اطلاعات کافی و لازم را از یک فرد متخصص درباره این بیماری و نحوه برخورد با شخصیت مرزی را کسب نمایند و بتوانند تشخیص دهند که رفتار های بیمار گونه شخصیت مرزی به چه دلیل است.

2. اعتماد به نفس و احترام را به شخصیت مرزی بدهید

شخصیت مرزی احتمالا به دلیل آسیب در دوران کودکی، احساس امنیت و کنترل خود را نسبت به دنیا، دیگران و خود از دست داده ­است. مهم است که حمایت اطرافیان به نحوی باشد که عزت نفس و احترام شخصیت مرزی حفظ گردد و حس ترحم به او القا نگردد.

3. شخصیت مرزی را تنها نگذارید

در برخورد با شخصیت مرزی نقش همراه و کمک گر را بازی کنید. گاهی فکر می کنید بهترین راه این است که شخصیت مرزی را برای تصمیم گیری تنها بگذارید و فرصتی به او بدهید. طرد کردن شخصیت مرزی بخاطر آسیب های دوران کودکی ممکن است آسیب بیشتری به او وارد کند.

4. برای شخصیت مرزی قابل اعتماد باشید

بسکمک از شخصیت های مرزی در دلبستگی مشکل دارند و باعث می گردد احساس طرد شدن و عدم اعتماد داشته باشند. مهم است که شما محکم و با ثبات و پایدار باشید و به وعده های خود در قبال او عمل کنید. زمانی که قول می دهید تنهایش نگذارید به حرف خود عمل کنید.

5. نقاط قوت شخصیت مرزی را شناسایی کنید

شخصیت مرزی به دلیل خودپنداره و هویت مشکل دار، از خودش مطمئن نیست و نگران نگاه دیگران است. در برخورد با شخصیت مرزی سعی کنید به ویژگی های مثبت و توانایی شخصیت مرزی توجه کنید.

نکته مهم: صادق باشید. هرگز برای آن ها نمایش بازی نکنید. مرزی ها اعتمادشان به راحتی از بین رفته و شما را طرد می نمایند.

6. با شخصیت مرزی خوش بگذرانید

رابطه سالم و تقویت دلبستگی زمانی اتفاق می افتد که افراد احساسات خوب و مثبت را باهم تجربه نمایند. یکی از مفید ترین مواردی که فرد حمایت نماینده می تواند انجام دهد، یک فعالیت سالم که برای هر دو نفر لذت بخش و جذاب است می باشد. برخورد با شخصیت مرزی و زندگی با او چالش های بسکمک را برای شما به همراه دارد. رعایت نکات ذکر شده زمانی به طور کامل محقق می گردد که فردی متخصص و روانشناس را در کنار خود داشته باشید.

شرکت دور زمین: دور زمین | سفر به دور زمین هیچوقت اینقدر آسون نبوده! تور لحظه آخری، تور ارزان، اروپا، تور تایلند، تور مالزی، تور دبی، تور ترکیه

منبع: جام جم آنلاین
انتشار: 30 مرداد 1400 بروزرسانی: 30 مرداد 1400 گردآورنده: mehrbox.ir شناسه مطلب: 7809

به "آنچه که باید در مقابل شخصیت مرزی بدانید" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "آنچه که باید در مقابل شخصیت مرزی بدانید"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید