آیا مصرف آهن در بارداری لازم است؟

به گزارش جعبه مهر، مصرف آهن در بارداری باید تحت نظر پزشک انجام گیرد. با مزایا و عوارض مصرف آهن در دوران بارداری آشنا شوید.

آیا مصرف آهن در بارداری لازم است؟
آهن ماده ای لازم است که برای ساخت گلبول های قرمز بدن مورد احتیاج است و شما نسبت به حالت عادی دو برابر آهن در بارداری احتیاج دارید و امکان تامین نشدن کافی این ماده به وسیله رژیم غذایی بسیار احتمال دارد.

در واقع زنان در دوران بلوغ احتیاج بیشتری به آهن دارند و این احتیاج پس از سیکل ماهیانه (پریود) بیتشر می شود. کمبود آهن در بدن منجر به اختلالات شدیدی در رشد و متابولیسم بدن می شود. بدون آهن کافی، شما به کم خونی فقر آهن دچار می شوید؛ علائم این عارضه شامل ضعف، سرگیجه، رنگ پریدگی و بی اشتهائی است. بچه هایی که از مادران مبتلا به کم خونی حاد متولد می شوند احتمال بیشتری برای ابتلا به وزن کم و تولد زودرس دارند. کم خونی بعلاوه می تواند باعث احساس سستی و خستگی در شما شود.

ویتامین های دوران بارداری حاوی آهن هستند، اما مقدار آن ممکن است برای همه خانم ها کافی نباشد. اگر مقدار نرمال آهن در بارداری پایین باشد، پزشک تان برای شما یک مکمل آهن علاوه بر ویتامین های بارداری تجویز می نماید. اگر پزشک برایتان آهن اضافی تجویز کرد به خاطر داشته باشید که آهن مکمل می تواند باعث بروز یبوست شود. نوشیدن آب زیاد و مصرف غذاهای سرشار از فیبر می تواند به برطرف این مشکل یاری نماید.

تغییرات حجم خون بدن در دوران بارداریافزایش حجم خون در دوران بارداری یکی از تغییرات فیزیولوژیکی بزرگی است که برای شما اتفاق می افتد. این مورد باعث کاهش غلظت خون می شود و کاهش غلظت خون به معنای کاهش غلظت هموگلوبین خون می باشد. در واقع با افزایش سریع تر حجم خون در سه ماهه دوم بارداری مقدار آهن خون کاهش چشمگیری پیدا خواهد نمود که به صورت افت غلظت هموگلوبین ظاهر خواهد شد. غلظت هموگلوبین خون در زنان غیرباردار 13/7 گرم در دسی لیتر و در زنان باردار در اواسط بارداری به 11/5 گرم در دسی لیتر می رسد. با این تفاسیر کم خونی را در زنان غیرباردار را به صورت هموگلوبین کمتر از 12 گرم در دسی لیتر و در دوران بارداری را با هموگلوبین کمتر از 10 گرم در دسی لیتر تعریف می کنند.

پزشکان بر این باورند که احتیاج بدن در چهار ماه ابتدایی بارداری به آهن کم می باشد و مصرف آن در این مدت لزومی ندارد. حتی عدم مصرف آهن از تهوع و استفراغ شدید که در این دوران شایع است جلوگیری می نماید؛ زیرا یکی از عوارض مصرف آهن تهوع و استفراغ می باشد.

در مورد مصرف مکمل های آهن باید حتما با پزشک خود مشورت نمائید. زیرا بدن به مقدار احتیاج خود آهن را جذب نموده و مازاد آن را دفع می نماید؛ اما ممکن است در بعضی از موراد آهن بیشتر از حد مورد احتیاج در بدن ذخیره شده و نوعی مسمومیت به نام هموکروماتوز را ایجاد کند که از عوارض آن می توان به اختلال در عملکرد قلب، لوزالمعده، کبد و دیگر اندام های بدن اشاره نمود.

عوارض مصرف بیش از حد آهن در بارداریعلاوه بر مواردی که در بالا به آن اشاره شد، مصرف زیاد آهن در بارداری دارای عوارض است که شامل موارد زیر می شود:

افزایش غلظت خون مادر و صدمه به گردش خون رحمی-جفتی

احتمال بروز دیابت

احتمال آسیب دیدگی کبد (آهن در کبد متابولیزه می شود و افزایش مقدار فرایند متابولیزه شدن در کبد، فشار زیادی را به آن وارد نموده و باعث آسیب دیدگی آن می شود.

زایمان زودتر از موعد

وزن کم نوزاد هنگام تولد

کوچکی جنین برای سن بارداری

مسائل تنفسی

مرده زایی و مرگ هنگام زایمان

لزوم مصرف آهن پس از زایمانبا توجه به اینکه خون از دست رفته پس از زایمان طبیعی 500 سی سی و پس از عمل سزارین 1 لیتر می باشد، مقدار ذخیره های آهن پس از زایمان در زنان کاهش می یابد و به زنان توصیه می شود حتی با وجود مقدار مطلوب هموگلوبین در بارداری تا سه ماه پس از زایمان از مکمل آهن استفاده کنند.

برای دریافت آهن کافی، از غذاهای حاوی آهن مثل گوشت قرمز بدون چربی، ماهی، مرغ، میوه های خشک، اسفناج، لوبیا، و غلات در رژیم غذایی تان بهره ببرید.

ویتامین C به جذب حداکثر آهن از مواد غذایی یاری می نماید پس مواد غذایی حاوی این ویتامین را همراه با منابع غذایی سرشار از آهن (غیر گوشتی) مصرف کنید.

منبع: سایت ستاره

منبع: راسخون
انتشار: 12 آبان 1400 بروزرسانی: 12 آبان 1400 گردآورنده: mehrbox.ir شناسه مطلب: 10942

به "آیا مصرف آهن در بارداری لازم است؟" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "آیا مصرف آهن در بارداری لازم است؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید